• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta tramwajowa

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#1
Model tramwaju prowokuje mnie do popełnienia niewielkiej makiety tramwajowej i zastanawiam się nad jej planem koncepcyjnym. Przy okazji ma ona być miejscem do wykorzystania dawno temu posklejanych modeli budynków, które wymagają pewnego liftingu, przybrudzenia i spolszczenia napisów.

Tramwajowa1.JPG


Tramwajowa2.JPG


Tramwaj jest gdański więc inspiracje trochę gdańskie mają być ale pomysł jest zdecydowanie na coś "inspirowane" a nie model "czegoś konkretnego" - szczególnie jeśli chodzi o układ torowy. Podstawowe założenia:
- po makiecie ma poruszać się jeden ale nie wykluczam w przyszłości i drugiego tramwaju,
- ze względu na możliwości i wielkość modeli raczej tylko sterowanie analogowe wchodzi w rachubę
- nie wykluczam możliwości postawienia gdzieś tramwaju bez napędu (może jakiś ciekawy wydruk 3D się trafi)
Dodatkowo makieta ma być też dioramą do prezentacji taboru kolejowego - na dołączonych rysunkach na razie symbolicznie to te czerwone prostokąty. Pomysł jest taki aby tam były równoległe tory na estakadzie na poziomie "1 piętra" - niezasilane - służące jedynie do ekspozycji. Na "parterze" jeździłby tramwaj i przejeżdżał pod torami kolejowymi w tych miejscach idącymi na wiaduktach. Zabudowa kamieniczek stanowiłaby tło. Dodatkowo mam też nastawnię bramową - więc te tory kolejowe to może być inspiracja Wrzeszczem ...

Proporcje na razie nie są uchwycone - muszę pozyskać odpowiednie tory łukowe Rokuhana R45, R70 i R90 i sprawdzić jak na nich zachowuje się model tramwaju - bo to bardzo ciasne łuki...

Wersja 1 - Point-to point

Tramwaj-WR1.png


Wersja 2 - podwójny owal z możliwością przejazdu

Tramwaj-WR2.png

Co sądzicie o takim wstępnym pomyśle ?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#2
A może linia 2-torowa, zakończona z obu stron pętlami, jak na prawdziwych torach tramwajowych, bez żadnych rozjazdów? Wtedy mogłyby jeździć dwa tramwaje, ew. z jakąś małą automatyką, żeby jeden nie dogonił drugiego, a mijałyby się w środku jadąc w przeciwnych kierunkach.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#3
Jako, że mam troszkę Rokuhana na stanie, w tym " podwozie uniwersalne" to pozwolę sobie zabrać głos.
Z tego co widzialem w ofercie łuki R75,R90 nie będą stanowić raczej problemu - są też R45.
Biorąc pod uwage serię Zshorty (przyklad https://www.conrad.pl/p/rokuhan-sg004-2-1-szt-2375947) istotne będzie na bazie czego zrobisz podwozie. Niestety w " short'ach" problemem jest prędkość na poziomie Shinkansena...

Pozdrawiam,...

ps. sugeruję opcje nr 1.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#4
Jako, że mam troszkę Rokuhana na stanie, w tym " podwozie uniwersalne" to pozwolę sobie zabrać głos.
Z tego co widzialem w ofercie łuki R75,R90 nie będą stanowić raczej problemu - są też R45.
Biorąc pod uwage serię Zshorty (przyklad https://www.conrad.pl/p/rokuhan-sg004-2-1-szt-2375947) istotne będzie na bazie czego zrobisz podwozie. Niestety w " short'ach" problemem jest prędkość na poziomie Shinkansena...

Pozdrawiam,...

ps. sugeruję opcje nr 1.
Tramwaj już mam i ma on podwozie gotowe. Czekam na zamówione tory Rokuhana o różnych promieniach aby praktycznie sprawdzić przez jakie łuki przechodzi.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#5
A może linia 2-torowa, zakończona z obu stron pętlami, jak na prawdziwych torach tramwajowych, bez żadnych rozjazdów? Wtedy mogłyby jeździć dwa tramwaje, ew. z jakąś małą automatyką, żeby jeden nie dogonił drugiego, a mijałyby się w środku jadąc w przeciwnych kierunkach.
Zacząłem też rysować takie układy - niestety wydłużają one całą makietę - chyba powyżej tego co bym chciał. Wersja 2 dawałaby podobny efekt wizualny - szczególnie po likwidacji tych rozjazdów. One miały raczej takie znaczenie, żeby trochę bardziej móc się pobawić ale to można zlikwidować no bo faktycznie nie ma zbyt dużo wspólnego z rzeczywistością. Na razie trzeba i tak poczekać na tory o różnych łukach, żeby zobaczyć z czym poradzi sobie tramwaj.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#6
Zgodnie z sugestią Kolegi @Andrzej Harassek spróbowałem narysować tę wersję z dwoma pętlami - wychodziła jak dla mnie trochę za długa ale chyba przekombinowałem... Te tory równoległe 4 na środku to estakada - diorama dla taboru kolejowego.

Wersja 3

Tramwaj-WR3.png


Ale trochę myślenia i natchnienia i powstał kolejny projekt

Wersja 4 - mieści się na długości 90 cm (jesli tramwaj poradzi sobie z łukami R45.
Mogłoby to mieć formę tzw makiety - teatru (sceny).
Obszar czerwony - widoczny dla widza
Obszar niebieski - ukryte w skrzynkach i obudowie
Zielone linie - potencjalne "ślepe" tory tramwajowe na których można postawić 1-2 tramwaje np. z wydruku 3D - bez napędu.

Tramwaj-WR4.png
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#7
Ja w międzyczasie narysowałem coś innego, ale te pomysły kolegi @Zdrada69 wyglądają całkiem fajnie. Ja mam parę wątpliwości i pytań:
1. Pętle mogą chyba być widoczne dla widza, przecież w realu takie występują. Te pętle wyżej mogą udawać pętle uliczne, ale można też zrobić klasyczne pętle, jak w mojej propozycji. I tu pojawia się drugie pytanie.
2. Łuki wydają się stosunkowo łagodne, o dużych jak na tramwaje promieniach. W modelach kolejowych mamy problem taki, że tabor musi przechodzić łuki znacznie ostrzejsze, niż w rzeczywistości (o wielokrotnie mniejszym promieniu, niż wynika ze skali). Tu mamy sytuację odwrotną, łuki są łagodniejsze, niż w realu. Stąd moja wątpliwość, czy modele tramwajów nie mogą przejeżdżać ostrych łuków, o promieniu odpowiadającym w skali łukom prawdziwych torów tramwajowych? Również odległość między torami wydaje się za duża, jak na tory tramwajowe, wygląda to trochę nienaturalnie.

Tramwaj-WR1.jpg
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#8
Ostatnie wpisy z listopada, od tego czasu zamówione tory o małych łukach Rokuhana. Zamówienie wciąż ze statusem "w realizacji" ...
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#11
Dotarły z innego - niemieckiego źródła tory Rokuhana z tramwajowymi łukami. To zestaw dla Shorty z krzywymi R45. Tramwaj przeszedł chrzest bojowy i wygląda na to, że można będzie dalej myśleć o projekcie (nie mówię, że jutro).

 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.419 72 3
#12
Ogólnie, model:eek:...:D(y), ale to jak wpisje się w łuki mnie zastanawia. Mam wrażenie, że łuk jest delikatnie za ciasny ( wagon jakby zamocno zachodził czołem). O ile pamietam w tym zestawie torów to R 45mm??

Pozdrawiam,...
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#13
to jak wpisje się w łuki mnie zastanawia. Mam wrażenie, że łuk jest delikatnie za ciasny ( wagon jakby zamocno zachodził czołem). O ile pamietam w tym zestawie torów to R 45mm??
Pewnie to tylko złudzenie, ale mnie się ten tor wydaje strasznie szeroki - a może tramwaj jest za wąski? A 45 mm w skali 1:220 to niecałe 10 m w naturze, czy nie trochę za mało?
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#14
Ogólnie, model:eek:...:D(y), ale to jak wpisje się w łuki mnie zastanawia. Mam wrażenie, że łuk jest delikatnie za ciasny ( wagon jakby zamocno zachodził czołem). O ile pamietam w tym zestawie torów to R 45mm??

Pozdrawiam,...
Tak to R45. Niestety na razie z dostawą R70 i R95 słabo - pewnie płyną z Japonii do Europy. Obecnie rozważana koncepcja zakłada że większość łuków pozostanie niewidoczna. Widoczne mają być dwa po 90 stopni. Ale na razie mogę jeszcze poczekać aż będą dostępne inne tory. Jak widać tramwaj daje radę ale nie jest to też idealna jazda.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#15
Mam materiał torowy na całe przedsięwzięcie. na razie na sucho poskładany układ torowy wygląda tak:

IMG_0199.JPG


Logiczny układ i założenia do makiety:
Obszar czerwony - obszar widoczny - długość 66cm
Obszar zielony - estakada kolejowa - wzorowana na tej w Gdańsku Wrzeszczu z wiaduktem pod którym przejeżdża tramwaj. Estakada jest jednocześnie dioramą na której można pokazać jakieś składy kolejowe. Zakładam, że będą tam 4 tory równoległe.

widoczna.jpg


Uwzględniając to, że rozjazdy Rokuhan można ustawić tak by przepuszczały napięcie tylko na tor na który ustawiony jest rozjazd to bez żadnego cięcia torów i odcinków izolowanych mogą potencjalnie jeździć dwa tramwaje - jeden aktywny a drugi na nie zasilanym akurat odcinku.
Całość układu będzie na powierzchni 100cmx40cm. W praktyce oznacza to jeszcze ok 10 cm pasek od góry - tam ma być rząd kamieniczek.
Ciasne łuki - 6 będzie praktycznie schowanych a dwa też trochę mniej widoczne bo we wjazdach pod wiadukt.
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#16
Skrzynka przygotowana:

IMG_0210.JPG


Tak prezentuje się na niej układ torowy:

IMG_0212.JPG


Perspektywa będzie domknięta kamieniczkami posklejanymi 15 lat temu (chyba dojdzie jeszcze jedna czekająca w pudełku do złożenia). Będzie trzeba je też trochę podrasować aby nie wyglądały zbyt plastikowo:

IMG_0213.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#17
Tory zostały zainstalowane na skrzynce i powstał zarys korpusu estakady kolejowej. Na razie oczywiście nie jest zamontowany - zamierzam to zrobić dopiero pod koniec prac. Fragment na lewo i prawo od estakady będzie stanowił niewidoczną część makiety.

IMG_1089.JPG


Przejazd pod estakadą - zainspirowany przejazdem pod estakadą w Gdańsku na ulicy Hallera - tam też w realu przejeżdża tramwaj.

IMG_1090.JPG


Na estakadzie będą 4 tory oraz nastawnia - model Kibri - posklejany już wiele lat temu. Będzie nawiązywał do nastawni we Wrzeszczu.

IMG_1091.JPG


IMG_1092.JPG


Główny sprawca zamieszania i nastawnia która wymaga jeszcze pewnych przeróbek - na pewno nie będzie to "Bad ..."

IMG_1093.JPG


Estakada jeszcze musi być trochę wyniesiona w górę aby tramwaj pod nią przejechał:

IMG_1094.JPG
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#18
Dawno się nic nie działo - lato sprzyja innym hobby. Na warsztat poszła nastawnia. Inspiracją jest ta w Gdańsku Wrzeszczu. Podkreślam inspiracją bo nie miałem ambicji by ją dokładnie zmodelować.

https://www.bazakolejowa.pl/index.php?dzial=stacje&id=957&okno=galeria&photoid=5977

Nastawnia została trochę zindywidualizowana a przeróbki dawno temu już sklejonego modelu można odnieść do sklejonego bez malowania modelu tej nastawni który kiedyś kupiłem za jakieś grosze w znacznie większym zestawie "złomu modelarskiego"

IMG_1158.JPG


IMG_1160.JPG


Przeróbki polegały na dodaniu drzwi w odpowiednich miejscach, zamurowaniu tych które do kompozycji nie będą pasować, dorobieniu galeryjki oraz osłony na jej szczycie - od strony sieci trakcyjnej oraz dodaniu oznakowania i figurki kolejarza.

IMG_1163.JPG
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#19
Makiety Tramwajowe to na tym forum rzadkość, tym chętniej przeglądam ten wątek.

Przy okazji.... wiemy, w jakim czasem terenie prowadzone są tory tramwajowe i nie chodzi mi tylko o ciasne łuki, ale i góry i dołki. Piszę o tym gdyż w artykule z PMM-H0 <TEN ARTYKUŁ> natknąłem się na makietę tramwajową zbudowaną na ..... starej desce.... tak.... sami zobaczcie:

Zdjęcie 1; Zdjęcie 2; Zdjęcie 3

...czego to ludzie nie wymyślą :)
 
OP
OP
Zdrada69

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.194 39 0
#20
Na Shapeways pojawił się model który został zaprojektowany z mojej inspiracji przez kolegę z Niemiec. Myślę, że sylwetka jest rozpoznawalna. Zobaczymy co z tego uda się zrobić - w szczególności czy uda się skutecznie zamiast nieruchomego podwozia zainstalować napęd ...

IMG_2887.jpg


IMG_2888.jpg


IMG_2889.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł Z 329

Podobne wątki