• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta otwierana

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Każdy materiał ma swoje wady. Plastik, żywica, druk SW, blaszki itd...
Dla mnie jednak wygląd tego wydruku dyskwalifikuje go jako materiał do budowy modeli taboru. Można by z niego np drukować grubo otynkowane domy. :)
Chyba że da się to ładnie oszlifować na gładko.
Nie ma dla mnie sensu drukowania modelu, który będzie brzydko wyglądał.
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Ciekawe jak będzie wyglądała po pomalowaniu (na żółto jak mniemam).
Mniej więcej tak (malowanie, sceneria i zdjęcia nie moje)
Bez nazwy2.jpg Bez nazwy3.jpg Bez nazwy4.jpg

Każdy materiał ma swoje wady. Plastik, żywica, druk SW, blaszki itd...
Dla mnie jednak wygląd tego wydruku dyskwalifikuje go jako materiał do budowy modeli taboru. Można by z niego np drukować grubo otynkowane domy. :)
Chyba że da się to ładnie oszlifować na gładko.
Nie ma dla mnie sensu drukowania modelu, który będzie brzydko wyglądał.
Jak tam sobie uważasz. Ja wolę mieć taki jaki jest, niż nie mieć wcale. Jest trochę modeli, których nie ma i nie ukażą się, wiec dla mnie wybór jest prosty.
IMG_20211021_214513.jpg IMG_20211020_194903.jpg IMG_20211109_212757.jpg IMG_20211119_220154.jpg
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
Jak tam sobie uważasz. Ja wolę mieć taki jaki jest, niż nie mieć wcale. Jest trochę modeli, których nie ma i nie ukażą się, wiec dla mnie wybór jest prosty.
A nie lepiej zmienić albo połączyć kilka technologii i zrobić taki żeby był i to w dodatku ładny?
A może w takim razie lepiej by bylo wydrukować taki model z wielu elementów tak aby można było każdy z nich łatwiej poddać obróbce?
Szkoda żeby fajny projekt był zniweczony przez technologie w której tworzysz.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.350 18 9
Jak tam sobie uważasz...
Oczywiście wszystko jest kwestią gustu i przyjętej granicy wymagań.

Niemniej jak patrzę na ten tramwaj (jak mniemam - w skali TT, więc ma ze 3-4 cm wysokości), to jestem pewien, że taki sam model, ale wycięty laserem z gładkiego kartonu, wyglądałby dużo lepiej. O blaszkach nie wspominając. Ewentualnie model wykonany jako hybryda - dach drukowany (ale tak, żeby dało się go oszlifować z tych purchli) + kartonowe/blaszane ściany nadwozia. Kanciate nadwozie WM-15 też bardziej nadaje się pod inne techniki, które zapewnią lepszą gładkość powierzchni (karton/blacha), niż pod drukowanie z czegokolwiek.

Owszem, wymagałoby to pokombinowania i większego nakładu pracy. Ale moim zdaniem na tym polega modelarstwo. Na przełamywaniu ograniczeń wynikających z technologii. A nie na wyjęciu z drukarki gotowego wyrobu, że nic już nie trzeba przy nim robić... ;)
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Oczywiście wszystko jest kwestią gustu i przyjętej granicy wymagań.
Trudno się nie zgodzić. Są tacy, którym się modele w tym materiale podobają i są tacy, którzy się od nich odwrócą.
Ja na razie jestem zafascynowany technologią i drukiem. Popełniłem nawet taką mechaniczną ekwilibrystykę. I nie jest to gotowy model wyciągnięty z drukarki. Oczywiście jednym się spodoba, innym nie. Ci pierwsi zadowolą się tarczą lub semaforem kształtowym za kilkanaście zł, ci drudzy skazani są na Viessmanny za setki zł.
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
@wicy, najważniejsze że tworzysz to co Ci się podoba i sprawia Ci frajdę. To że innym to nie pasuje trudno, zawsze się znajdą zwolennicy i przeciwnicy takiego czy owego modelu zrobionego w tej czy innej technologii.
Wielu na nas zapewne poleci Ci różne technologie i możliwości wykonania takiego czy owego modelu, ale zrozumieć też musimy, że nie każdy chce mieć mini modelu o jakości igły po 5 czy 8 miesiącach żmudnej pracy.... tylko taki kompromisowy tu i teraz, bo takie mu wystarczają. Każdy ma gdzieś swoją granicę tolerancji/akceptacji dla zabawki jakim jest model tego czy owego.

Działaj dalej i prezentuj swoje modele. Miło się na nie patrzy.
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
@wicy, najważniejsze że tworzysz to co Ci się podoba i sprawia Ci frajdę. To że innym to nie pasuje trudno, zawsze się znajdą zwolennicy i przeciwnicy takiego czy owego modelu zrobionego w tej czy innej technologii.
Wielu na nas zapewne poleci Ci różne technologie i możliwości wykonania takiego czy owego modelu, ale zrozumieć też musimy, że nie każdy chce mieć mini modelu o jakości igły po 5 czy 8 miesiącach żmudnej pracy.... tylko taki kompromisowy tu i teraz, bo takie mu wystarczają. Każdy ma gdzieś swoją granicę tolerancji/akceptacji dla zabawki jakim jest model tego czy owego.

Działaj dalej i prezentuj swoje modele. Miło się na nie patrzy.
Chyba najtrafniejsze podsumowanie jakie mogło być.
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Dzięki za słowa otuchy ;) Nie zrażam się tym, że kilku osobom może się to nie podobać. Nie po to się tym bawię by zaspokajać potrzeby innych, ale wyłącznie swoje :D
Stawiam sobie pytanie, czy w TT za kilka złotych da się zrobić np. semafor kształtowy, podejmuję wyzwanie i robię... Nie zawsze się udaje - ręczny mechanizm zwrotnicy nie udał się ruchomy. Poległem też na mechanicznym wskaźniku zwrotnicy krzyżowej, ale większe rzeczy mi się udały ;)

Ponieważ sprawia mi to frajdę, część projektów własnych udostępniam za free w internecie:
https://www.thingiverse.com/wicy/designs
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Autorski
system podmakietowego mocowania semaforów.
- Dwie metryczne "czwórki" i dwa do nich mocowania.
- Uchwyt gniazda (IDG-6) 6-pin na taśmę - gniazdo w uchwyt "wchodzi" na zatrzask i nie ma mocnych by je ruszyć
Regulacja wysokości nakrętkami.
- Semafor na rurce 10mm, zakończonej goldpinem 2x3 dla łatwego osadzania semafora od góry makiety i w razie potrzeby łatwej jego wymiany.
Test mocowania dopiero w sobotę


IMG_20220705_181302.jpg IMG_20220705_181317.jpg IMG_20220705_181331.jpg
 

herbaciak

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Ehhhh na widok tego autobusika aż człowiekowi łzy w oczach stanęły bo przypomniało sie dzieciństwo.

Kolego @herbaciak. Nasze forum to nie jest miejsce na umieszczanie reklam swoich usług. To już drugi raz kasuję taką Twoją reklamę. Jeżeli jeszcze jakąś umieścisz, to wylecisz z forum, a Twoje wpisy polecą do "koszalina". - mafo
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł TT 27
Makieta i moduł TT 43
Makieta i moduł TT 68

Podobne wątki