• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta otwierana

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Czas pandemii. Brak dostępu do makiety. Roboty wstrzymane do odwołania. Nic się nie dzieje na budowie, więc można pobawić się w prace biurkowe. Zaczął powstawać dekoder oświetlenia do wagonów typu Y/B. Dekoder funkcyjny, z możliwością regulacji kilku parametrów poprzez CV dekodera.
Nierealistyczne te włączanie i wyłączanie oświetlenia w kilku przedziałach równocześnie.
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
Nierealistyczne te włączanie i wyłączanie oświetlenia w kilku przedziałach równocześnie.
Zapewne uwaga słuszna jak najbardziej. Ale koledze raczej chodziło o posiadanie już zapalonego oświetlenia w kilku przedziałach , bądź wszędzie w całym, wagonie, niż o sam fakt momentu samego realistycznego włączania oświetlenia. Nie da się ukryć, że wykonanie tego wymaga innej elektroniki.
Sam posiadam kilka płytek - tzw gotowców. I w nich nie ma opcji zapalania realistycznego. Zapala się wszystko - cały wagon na raz. Bez ingerencji elektronika to fabrycznie też nie ma co liczyć na realizm w tym aspekcie.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
Nie da się ukryć, że wykonanie tego wymaga innej elektroniki.
Jakim problem jest większa liczba wyjść lub progray gdy, samemu buduje się dekoder?
Zaczął powstawać dekoder oświetlenia do wagonów typu Y/B.
Teraz mam inne zajęcia ale już wypróbowałem "w pająku" dekoder z dowolną (jak na wagon) liczbą punktów świetlnych każdy w dowolnej 24-bitowej barwie.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Nierealistyczne te włączanie i wyłączanie oświetlenia w kilku przedziałach równocześnie.
Rzeczywiście, nie podobało mi się to. Teraz zapalane są lub gaszone losowo pojedyncze przedziały.
Oczywiście znajdzie się ktoś, kto powie, że nie realistycznie jest bo nie strobuje przy włączaniu albo nie mruga co jakiś czas, etc. etc.
Jak dla mnie sterownik za kilkanaście zł i tak działa OK. Posiada sporo opcji regulacyjnych w CV - jasność, kolor, losowość, mapowanie klawiszy, tryb consist, zmiana świateł na postoju, itp.. ;)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
Nie wiem, jakie uwagi ma kolega @Harry Potter, ale ja mam następujące: jeżeli tam jest wskaźnik W 15, odnoszący się do semafora 1, to obok niego musi stać wskaźnik W 3. Inaczej ten semafor będzie ważny dla pociągów, jadących wewnętrznym torem w prawo. Druga uwaga dotyczy semafora 2: powinien być przesunięty w miejsce, które zaznaczyłem, bo jest tam potrzebny, a jest całkowicie zbędny dla pociągów jadących z prostych torów peronowych.

Tort.jpg
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Nie wiem, jakie uwagi ma kolega @Harry Potter, ale ja mam następujące: jeżeli tam jest wskaźnik W 15, odnoszący się do semafora 1, to obok niego musi stać wskaźnik W 3.
Dzięki za uwagę. Faktycznie jest W15. Douczę się, zgłębię temat i jak trzeba dorobię W3 ;)
Co do przeniesienia semafora, to są to semafory wjazdowe. Drugi semafor IMHO nie tyle powinien być przeniesiony, co dostawiony trzeci w miejsce zaznaczone. Teraz już sam nie wiem, pewnie świadomie z niego zrezygnowałem, żeby nie mnożyć tylu semaforów. Czwarty w sumie powinien być za szopą przed rozjazdem na pętlę wokół nasypu "górki". Za dużo tego by było...
 

Załączniki

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
Dla przypomnienia, tak wygląda schemat ideowy: http://forum.modelarstwo.info/attachments/bez-nazwy-1-jpg.689844/ ;)
Problem mnogości wymaganych semaforów wynika z faktu, że po makiecie można jeździć w dowolny sposób, z każdego toru na każdy, w każdym kierunku.
Ale gdyby przyjąć jakieś logiczne ograniczenia, np jednokierunkowość wybranych torów, to by pewnie dało się spokojnie zrezygnować z kilku... :niepewny:
I tak jazda więcej niż dwoma pociągami po takiej małej makietce to spore wyzwanie.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
Faktycznie jest W15. Douczę się, zgłębię temat i jak trzeba dorobię W3 ;)
Co do przeniesienia semafora, to są to semafory wjazdowe.
No to ja źle zobaczyłem na filmie, bo wydawało mi się, że ten semafor 2 stoi odwrotnie. Jeżeli to ma być semafor wjazdowy do stacji po prawej stronie, to nie może tak stać, tuż przed rozjazdem, w dodatku tak, że zatrzymany pod nim pociąg stoi na rozjeździe. Dziękuję koledze @t_domagalski za link do plany pulpitu, ale to mi niewiele pomoże, musiałbym zobaczyć plan makiety w skali, albo przynajmniej dobre zdjęcie całości z góry. W każdym razie, pomijając już kompletnie nieprawidłową lokalizację tego semafora, to gdyby z jakiegokolwiek powodu miał tam stać jakiś semafor, to musi być po prawej stronie toru. Nie ma żadnego uzasadnienia do stawiania semafora po lewej stronie: to nie jest szlak, a na międzytorzu jest dość miejsca, skoro stanął tam inny semafor, odnoszący się do zewnętrznego toru. Nawiasem mówiąc, ten semafor przy zewnętrznym torze też powinien być po prawej stronie toru, tam, gdzie W 15. Rozumiem, że kolega @wicy chciał uniknąć semafora na samej krawędzi makiety, ale wyszło to niedobrze.

Jeśli będę miał możliwość zobaczenia planu lub zdjęcia całości, mogę spróbować coś zaproponować.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
Tak jak Andrzej napisał, przydałby się plan / schemat zrozumiały nie tylko dla autora.
Patrząc na ten schemat ma się wrażenie trochę losowego rozmieszczenia semaforów. Co do wskaźników to inna sprawa - na telefonie trochę szczegóły nikną...( jak dotrę do domu to mam nadzieję, że znajdę chwilę by zobaczyć filmik na większym ekranie).

Pozdrawiam,...
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Jeśli będę miał możliwość zobaczenia planu lub zdjęcia całości, mogę spróbować coś zaproponować.
Właściwie uwagi (jakkolwiek pewnie słuszne) co do rozmieszczenia semaforów to taka musztarda po obiedzie, bo już niczego nie będę wyrywał i łatał. Dodać coś, jeszcze ewentualnie, ale reszta zostanie jak jest. Trudno.
Tak to mniej więcej wygląda.
IMG_20200619_175253.jpg IMG_20200619_175308.jpg IMG_20200711_162700_1.jpg
 
Reakcje
4.111 416 99
Właściwie uwagi (jakkolwiek pewnie słuszne) co do rozmieszczenia semaforów to taka musztarda po obiedzie, bo już niczego nie będę wyrywał i łatał. Dodać coś, jeszcze ewentualnie, ale reszta zostanie jak jest. Trudno.
Tak to mniej więcej wygląda.
Zobacz załącznik 759657
Wewnątrz tej pętli widocznej na górze fotki (ta dziura zabarwiona na brązowo) planujesz jakieś jeziorko? Ja tam bym wolał zrobić wzgórze, niekoniecznie a'la Tatry, ale coś co by zakryło tory "za". Dało by to nieco więcej 'realizmu', w sensie, że tory gdzieś tam idą za górę, a nie wracają pętlą w widoczny sposób. Na wzgórzu tym można by walnąć jakieś gospodarstwo. Niegłupim pomysłem byłby też chyba tunel (by tory te wchodziły w tunel). Wówczas nie było by ich widać. Ale to tylko taka moja sugestia. Pozdrawiam.
 
OP
OP
W

wicy

Znany użytkownik
Reakcje
653 1 3
Wewnątrz tej pętli widocznej na górze fotki (ta dziura zabarwiona na brązowo) planujesz jakieś jeziorko?
Na wnętrze pętli nie ma jeszcze skonkretyzowanego pomysłu. Jeśli uda mi się zrobić niestandardowy krzyżak to planowałem tam wpuścić tor techniczny do jakiejś niedużej lokomotywowni/ZNTK, być może z obrotnicą.
IMG_20180606_150009.jpg IMG_20190328_195528.jpg IMG_20190331_135610.jpg
Jeśli udałoby się taki krzyżak zrobić w torze splecionym z TTe, to wewnątrz mogłaby powstać jakaś mała żwirownia, cegielnia, tartak, itp.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Makieta i moduł TT 27
Makieta i moduł TT 43
Makieta i moduł TT 68

Podobne wątki