• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta kolejowa w filmie

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.288 61 2
#22
Może nie makieta, ale bardziej podłoging w filmie animowanym z serii Wallace i Gromit "Wściekłe Gacie" z roku 1993-go. Nie będę opowiadał fabuły bo można sobie ten film obejrzeć na YT, ale pod koniec filmu ok 23 lub 24 minuty zaczyna się pościg kolejką po mieszkaniu.
Screenshot_20220911-160136.png
Screenshot_20220911-160156.png
Screenshot_20220911-160209.png
 
Reakcje
90 2 0
#23
Odświeżając wątek opiszę dziś pozycje które utkwiły mi w pamięci jednak opisy mogą być nieścisłe.
1. Seria "Dom nie do poznania". W jednym z odcinków twórcy realizowali pokój dziecięcy w klimacie kolejowym.
W celu dokształcenia się jeden z członków ekipy remontowej odwiedził muzeum kolejnictwa (niestety nie pamiętam które).
Podczas wizyty pojawiła się tam także makieta kolejowa. Następnie pokazano realizację samego pokoju - zapamiętałem
łóżko w formie amerykańskiego odpowiednika brankardu (caboose). Istotnym elementem łóżka była wysuwana spod materaca
szuflada która kryła w sobie niewielką makietę (chyba w wielkości 0). Znalazłem na Pinterest zdjęcie podobnego łóżka:
ŁóżkoWagon.JPG



2. Serial "Kopciuszek" produkcji TVP, emitowany od września 2006 do kwietnia 2007, reżyseria: J. Łukaszewicz, M. Ziębiński, R. Piwowarski, K. Tarnas, R. Wichrowski.
W niniejszym serialu główna bohaterka Blanka (Maria Konarowska) przez zbieg okoliczności zdobywa tytuł Miss Kalinowa. W pierwszych odcinkach tego serialu brat czy też przyjaciel głównej bohaterki otwiera sklep z telefonami komórkowymi. W celu przyciągnięcia klientów umieszcza w nim makietę kolejki którą zrobił w dzieciństwie. Blanka wg jego wspomnień robiła ubranka dla figurek. Pojawia się też scena w której sklep odwiedza starszy pan, miłośnik kolei, który zwrócił uwagę na wspomnianą makietę. Pamiętam nawet że podniósł do góry model wagonu osobowego i podał producenta oraz rok budowy oryginału. Ze względu na to że aktualnie nie udało mi się odnaleźć tego serialu na vod i nie mam możliwości powtórnego obejrzenia niewiele mogę powiedzieć o samej makiecie ani dodać zrzutów ekranu. Zapamiętałem na pewno, że była to wielkość H0, wśród znajdującego się na niej taboru był biały wagon z logiem ROCO (możliwe że czyszczący)

3. Na koniec opisze najbardziej mgliste ze wspomnień. W jednym z polskich seriali komediowych emitowanych prawdopodobnie na Polsacie była scena w której dorosły mężczyzna bawi się makietą którą wymienił z około 8 letnim chłopcem za oponę. Nie pamiętam już co to był za serial - typuję że to byli Graczykowie lub kontynuacja.
 
Reakcje
90 2 0
#24
Tym razem uzupełnienie do mojego poprzedniego postu w temacie "Domu nie do poznania"
(Extreme Makeover Home Edition).


W moim archiwum odnalazłem kawałki nagrania wspomnianego odcinka. Ustaliłem że jest to 22 odcinek
6 sezonu, tytuł oryginalny "The Kadzis Family". Pierwsza emisja nastąpiła 26 kwietnia 2009r.
Akcja dzieje się w miejscowości Tallahassee (stan Floryda), odcinek jest dostępny na Youtube:

Kluczowe momenty (Dodaję kilka screenów na wypadek zniknięcia odcinka z Youtube):
Rozmowa projektanta pokoi z jednym z chłopców o pociągach

Wizyta w muzeum:
01_Muzeum.PNG 02_Muzeum.PNG 03_Muzeum.PNG 04_Muzeum.PNG 05_Muzeum.PNG 06_Muzeum.PNG 07_Muzeum.PNG
Pokój w trakcie realizacji:
08_W_Trakcie_budowy.PNG 09_W_Trakcie_budowy.PNG
Efekt końcowy:
11_Gotowy.PNG 12_Gotowy.PNG 13_Gotowy.PNG 10_Gotowy.PNG
 

przemek77

Znany użytkownik
Reakcje
1.117 7 0
#25
Był kiedyś taki serial produkcji NRD gdzie jednym z wątków była budowa makiety, tytułu sobie nie przypominam ale pamiętam scenę kręcona w sklepie modelarskim w Poczdamie (pamiętam bo chwilę wcześniej byłem w tym sklepie) dla kogoś kto z trudem wystał w kolejkach swój pierwszy zestaw startowy ten asortyment był szokiem
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.403 28 2
#27
Telewizja Planete i program "Jedzie pociąg z daleka" poświęcony hobbystom zbierającym koleje. Oglądałem go z 15 kat temu i do dziś nie mogę odnaleźć...
 
Reakcje
90 2 0
#30
Kilka filmów na koniec roku
1. Animacja "Uciekinierka" Reżyseria: Lucjan Dembiński z roku 1967, wyprodukowana przez Studio Małych Form Filmowych Semafor.
Opowiada historię lokomotywy, która postanowiła uciec do lasu aby pobawić się z zajączkiem. Aktualnie nie udało mi się znaleźć tego filmu w sieci więc zamieszczam kadr znaleziony w serwisie FOTOTEKA (niestety czarno biały, chociaż sam film jest kolorowy).
Uciekinierka.JPG
Więcej zdjęć z filmu jest dostępna pod adresem: LINK
2. Film animowany "Play safe", Reżyseria Dave Fleischer, rok 1936
W pierwszych minutach tego filmu mały miłośnik kolei bawi się kolejką w ogrodzie i przegląda książkę o kolejach.
animacja_play_safe_1.JPG animacja_play_safe_2.JPG
Film jest dostępny w serwisie Youtube:
3. Polski film animowany "Ciuchcia", Scenariusz i reżyseria Łukasz Słuszkiewicz, rok 1984.
W filmie dwóch chłopców najpierw odnajduje skrzynie z modelami kolejowymi. Później motyl prowadzi ich do szopy z porzuconym parowozem którym wyruszają w podróż. W ostatniej scenie podziwiają parowóz na kolejowej makiecie.
ciuchcia_1.JPG ciuchcia_3.JPG ciuchcia_4.JPG
Film jest dostępny w serwisie Youtube:
4. Jako że mamy okres świąteczny to film którego nie mogło zabraknąć "Home alone" czyli "Kevin sam w domu", Reżyseria Chris Columbus, rok 1990
Pierwsza scena to imitacja imprezy aby odwrócić uwagę włamywaczy, w scenie taj postać koszykarza porusza się za pomocą kolejki na podłodze - wprawne oko zauważy dwie lokomotywy w akcji
kevin_sam_w_domu.JPG
Fragment filmu w serwisie Youtube:
Dodatkowo wśród samochodzików, na których wywrócili się obaj przestępcy wziął udział mały parowozik.
kevin_sam_w_domu_2.JPG
Fragment filmu z przygotowania pułapek:
https://www.youtube.com/watch?v=rgEP1niScLc
W nadchodzącym Nowym Roku życzę wszystkim spełnienia waszych modelarskich i kolejowych marzeń!
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#32
Koledzy, chyba niektórzy z Was źle zrozumieli temat wątku, więc przed wstawieniem czegoś proponuję przeczytać pierwszy wpis wątku. Chodzi o prawdziwe modele kolejowe i prawdziwe makiety, a nie filmy rysunkowe czy lalkowe (nie mówiąc o komputerowych animacjach). Jak zaczniemy tu wklejać wszystkie kreskówki z motywami kolejowymi, to w gąszczu takich postów zginą te, o które naprawdę chodzi, więc apeluję o wstrzemięźliwość i chwilę refleksji przed kliknięciem "Wyślij odpowiedź".
 
Reakcje
90 2 0
#34
Tym razem dodam film wpisujący się w zakładaną tematykę wątku:
"So You want a model railroad" reżyseria Richard Bare, rok produkcji 1955
Ten krótki film przedstawia historię mężczyzny który mocno się wciągnął w nasze kolejkowe hobby.
Jeśli chodzi o modele to prawdopodobnie wielkość 0, wyraźnie widać trójszynowy system zasilania.
W drugiej minucie filmu pojawia się makieta zajmująca cały salon.
soyouwant1.JPG soyouwant2.JPG
--------------------
Dodatkowo dwa offtopy znalezione na Youtube:
Kanał Bydgoszcz na Taśmie i film: PKP. Dlaczego się spóźniają [Nr 217] (początek - zabawa na podłodze kolejkami H0 - PIKO)
Dla wielbicieli serialu Tomek i Przyjaciele - Kanał na Youtube - FlyingPringle - odcinek serialu zrealizowany przez fanów
 
Reakcje
90 2 0
#35
Dzisiaj bardziej współczesne znalezisko:
film "Noc w muzeum" - reżyseria Shawn Levy, rok 2006.
W tym filmie główny bohater podejmuje pracę nocnego stróża w muzeum w Nowym Jorku. Zaskoczeniem dla niego okazuje się że w nocy, zgromadzone w muzeum eksponaty ożywają. Makieta pojawia się na ułamek sekundy w czołówce a na dłużej w 32 minucie filmu. Na makiecie przedstawiono budowę linii kolejowej w czasach westernów. Główny bohater zostaje powalony głową na tor przez ożywione figurki i przywiązany do ziemi niczym Guliwer przez liliputy :)
noc_w_muzeum_czołówka.png noc_w_muzeum_01.png noc_w_muzeum_02.png
noc_w_muzeum_03.png noc_w_muzeum_04.png noc_w_muzeum_05.png
 
OP
OP
K

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.517 33 3
#38
Myślę, że na potrzeby tego wątku można rozkładanie torów oraz scenerii "okołokolejowej" na podłodze nazwać makietą - podłogową. I tak tego typu scen w filmach jest ogólnie bardzo niewiele, a zawsze tworzą klimat.
Tu jeszcze jedno zdjęcie z odcinka 8. serialu.

nav3.jpg
 

Podobne wątki