• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta kolejowa w filmie

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.517 33 3
#1
Rzadkość to, ale w niektórych filmach fabularnych (lub innych programach, np. popularnonaukowych) pojawiały się sceny z makietą kolejową. Zakładam więc stosowny wątek, licząc na jego sukcesywną rozbudowę.

Zacznę od kultowego programu "Sonda" z A.Kurkiem i Z.Kamińskim, odcinek z 1987 roku pt. "Żelazne drogi":

szd.jpg


Polska komedia J.Machulskiego "Kingsajz" (1988 r., ekstremalnie prosta makieta na trawie):

kingsajz.jpg


Klasyk s-f "Bliskie Spotkania Trzeciego Stopnia" (1977 r.):

bs3s.jpg


Francuski film kryminalny "Klan Sycylijczyków" (1969 r.):

klansycylijczyków.jpg


Wklejając tutaj zrzuty ekranu, proszę podawajcie, oprócz tytułu filmu, również datę jego produkcji.

PS. Wątek umieściłem w tym dziale dlatego, że dostęp go niego nie wymaga zalogowania się, jak to jest w przypadku "Gadek".
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.073 140 0
#4
Život je čudo (2004), , Emira Kusturicy.

Obrazek pewnie najłatwiej będzie zdobyć przez odpalenie DVD z filmem + PrintScreen ;-)

Jak znajdę, uzupełnię ;)

Nadal jestem ciekaw, czy makieta nadal stoi na poddaszu budynku użytego w tym filmie ;)
 
Reakcje
90 2 0
#5
Kolejne dwa filmy:
Powrót do przyszłości III reż. Robert Zemeckis z1990r. scena z około 47 minuty filmu - główni bohaterowie omawiają plan rozpędzenia Deloreana:
powrót_do_przyszlosci_3.png

Tu kolejka wokół pokoju: Casper reż. Brad Silberling z 1995r scena z około 59 minuty filmu - Kat pokazuje Casprowi jego pokój z czasów dzieciństwa:
casper_59.png

i druga scena z około 1h 25min. Casper sam w ciemnym pokoju tuż przed spotkaniem z mamą Kat:
casper_1h25.png
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.073 140 0
#7

The Big Bang Theory, wersja dorosła ponaszemu jako "Teoria wielkiego podrywu" z lat 2007-2019 i "Mlody Sheldon" (od 2017, trwa chyba nadal?)
Nie śledzę non stop, może na wyrywki jak się przypadkiem TV włączy - stąd nie wiem konkretnie z których odcinków i z których lat pochodzą te wyrywki

p.s. czy tylko ja widzę na miniaturce wagon Athearna/Roundhouse MKT, "Katty" - no ten zielony z żółtym. Może dlatego, że ostatnio Athearn wydał wznowienie? ;)
 
Reakcje
90 2 0
#8
Tym razem trzy motywy z polskich seriali:
1. Serial Magiczne Drzewo, odcinek 2 Kostka reż. Andrzej Maleszka 2003r.
Scena z 9 minuty - Chłopiec o imieniu Wiki został zatrzymany przez policjanta (w tej roli Wiktor Zborowski)
na dworcu Warszawa Centralna. Policjant pokazuje mu makietę którą robią na konkurs z okazji 100-lecia kolei, każdy aresztowany musi przy niej trochę popracować.
Kilka chwil później na skutek upadku magicznej kostki następuje zwarcie w sterowaniu oraz katastrofa w połączeniu z pożarem jednej z lokomotyw.
Z moich spostrzeżeń to makieta bazuje na zestawie startowym firmy MEHANO, można zauważyć charakterystyczny dźwig.
Jeśli chodzi o tabor to rozpoznałem lokomotywę i wagony towarowe z tej firmy oraz BR130 (prawdopodobnie dawne PIKO)
Magiczne drzewo Kostka 9 min.png

2. Serial Lalka odcinek 1 Powrót. reż. Ryszard Ber 1977r. scena z 1h 14 min. nie jest to co prawda makieta niemniej warto wspomnieć.
Tutaj scena w której Ignacy Rzecki uruchamia pozytywki (według powieści robił to co tydzień po zmianie aranżacji wystawy w sklepie). Wśród nich pojawia się jeżdżąca wkoło kolejka. Rzecki wypowiada słowa "Dokąd wy jedziecie podróżni"
lalka_1h15min.png
Lalka1h14min.png

Kolejka ta też pojawia się na ułamek sekundy pod koniec odcinka 9 około 1h, 14 min tuż w scenie przed śmiercią Rzeckiego, jak przewiajły mu się przed oczami wspomnienia z jego życia.

3. Serial Niewiarygodne przygody Marka Piegusa odcinek 4. reż Mieczysław Waśkowski 1967r. scena z około 21 minuty. Tutaj nie ma makiety ale kolejka (parowóz z wagonem) przez chwilę się pojawia.
W scenie interwencji dwóch milicjantów po włamaniu do mieszkania tytułowego Marka Piegusa (Grzegorz Roman) . Podczas gdy jeden z milicjantów (Aleksander Fogiel) próbuje pobrać krew na badanie zawartości alkoholu Anatolowi Surmie (Ludwik Benoit),
drugi zagaduje Marka o kolejkę co stoi na szafce i pyta czy ma zapasowe tory.

marek_piegus1.png

marek_piegus_2.png
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#9
1658617400170.png


Rail Wars (2014)

Dwunastoodcinkowe anme o kolei, kadr pochodzi z ostatniego odcinka, gdzie na koniec kumple wpadają do głównego bohatera do domu, który dookoła pokoju ma dwutorowy "torcik". W lewej części kadru widoczne dwie lokomotywy DD51.

Anime nie polecam, kolej jest zepchnięta na dalszy plan, a to, co zostało, jest co najwyżej średnio ciekawe.
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#10
1658618381679.png


Nowe Przygody Kubusia Puchatka
Odcinek "Kto pożycza ten pyta" został wyemitowany w 1991 roku. Po angielsku tytuł brzmiał „The Good, The Bad And The Tigger”, co chyba lepiej oddaje istotę tego. Przez motyw kolei to był jeden z moich ulubionych odcinków.
 
Reakcje
90 2 0
#14
Tym razem znaleźlisko z demotywatorów, nie film a fragment serwisu informacyjnego z telewizji Polsat - użycie modeli kolejowych do wizualizacji wykolejenia pod Dęblinem. Nie znam dokładnej daty emisji tego materiału. Prawdopodobnie chodzi o zdarzenie z 26 kwietnia 1999r.
katastrofa_dęblin.png

Link do demotywatora: https://demotywatory.pl/5047948/Wizualizacja-wypadku-kolejowego-pod-Deblinem-czyli-Polsat-w
Link do filmu na Youtube
, na którym bazuje wspomniany demotywator
Link do filmu z cyklu Czarne Dni Kolei autorstwa użytkownika Kuracyja
o przebiegu tej katastrofy.

Odnosząc się do filmu "Miłość, śmierć i kolejka" w sieci znalazłem również tłumaczenie jako "Zgubne Hobby". Pamiętam z dzieciństwa urywek w którym żona modelarza z filmu układa kabel w celu uśmiercenia partnera. Nawet planowałem dopisać zapytanie w tym wątku ale po wpisie piottrw wszystko stało się jasne :D.
 
Reakcje
90 2 0
#15
Tym razem wygrzebałem w swoim archiwum strzęp odcinka z serii Galileo w którym wystąpiła makieta Miniatur Wunderland w Hamburgu. Niestety nie jestem w stanie określić który to odcinek ani kiedy dokładnie był emitowany. Prawdopodobnie ta makieta wystąpiła w kilku odcinkach serii. Baro przepraszam za marną jakość screenów ale odcinek został nagrany jeszcze w czasach sprzed funkcjonowania standardu DVBT a odbiór z anteny był kiepski.
GalileoMiniaturWunderland01.JPG
GalileoMiniaturWunderland02.JPG GalileoMiniaturWunderland03.JPG GalileoMiniaturWunderland04.JPG
 

Tarka

Aktywny użytkownik
PKMK
Reakcje
204 1 0
#17
Dla mnie kultowym filmem z makietą, a w zasadzie cała fabuła jest związana z makietą to niemieckie dzieło
Liebe, Tod und Eisenbahn (Miłość, śmierć i kolejka).
A czy ten film jest gdzieś osiągalny w polskiej wersji językowej? Kiedyś go widziałem, kolega Grzegorz z PKMK kiedyś przyniósł kasetę VHS. Nagrał jak ten film leciał w TVP. Niestety po jego śmierci kaseta zaginęła.
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#18
A czy ten film jest gdzieś osiągalny w polskiej wersji językowej? Kiedyś go widziałem, kolega Grzegorz z PKMK kiedyś przyniósł kasetę VHS. Nagrał jak ten film leciał w TVP. Niestety po jego śmierci kaseta zaginęła.
Albo i nie po polsku. Wolałbym słyszeć oryginalne dialogi, napisy polskie lub angielskie, bo bez nich sobie o wiele gorzej radzę.
 

Jaco3011

Aktywny użytkownik
Reakcje
208 52 0
#20

Oryginał niemiecki + napisy w jakimś holenderskim czy duńskim. Przepraszam Holendrów, Duńczyków i Belgów - tak po napisach to nie rozróżniam.
 

Podobne wątki