• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa Makieta domowa - tort 230x120

Piku

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#1
Dzień dobry wszystkim Kolegom,

Ten post poza oczywistym przedstawieniem mojej pewnie długiej "wojaży" w jeszcze nie odkryte przeze mnie rejony jakimi jest modelarstwo kolejowe, jest jednocześnie moim pierwszym na forum. Zatem raz jeszcze - dzień dobry! - mam na imię Krzysztof, lat 22. Modelarstwem zaraził mnie mój tata, jakieś 16 lat temu. Sporo czasu zajmowałem się tylko modelarstwem redukcyjnym, natomiast większą część życia spędziłem łupiąc w gry bitewne. Teraz przyszedł czas na coś bardziej poważnego zatem wybór padł na modelarstwo kolejowe.

Będzie to moje pierwsze podejście do makiety, zatem zdecydowałem się na kilka uproszczeń - przynajmniej na ten moment:
-Brak semaforów, tarcz ostrzegawczych i oznakowania przy torowisku
-Brak sieci trakcyjnej
-Ze względu na niewielki rozmiar tortu, uproszczenia względem skali całości (perony nie zmieszczą potężnych składów, natomiast starałem się utrzymać rozmiar tak aby 3 wagony pasażerskie zmieściły się ze względnym spokojem)
-Brak zmian w elewacji torowiska - ażeby spać spokojnie i ułożyć tory bez obaw o wykolejenie składu ze względu na jakiś głupi błąd którego nie zauważę

Nie wiem, czy wypisałem wszystkie rzeczy które pominę - pewnie Koledzy jeszcze coś w trakcie wychwycą, za wszelakie uwagi i sugestie z góry serdecznie dziękuję, bo przydadzą się przy pracach. Przechodząc już absolutnie do rzeczy, zdecydowałem się użyć chyba najłatwiej dostępnych torów na rynku Piko A-Gleis (mam świadomość, że nie oddają w pełni realizmu, ale nie na tym się na razie skupiam), jeśli chodzi o wymiary niestety ogranicza mnie rozmiar pomieszczenia, także postawiłem na 1200x2300mm. Początkowo całość będzie pracować na DC, ale w niedalekiej przyszłości, zdecydowanie DCC. Celuję w erę VI w skali H0.

Projekt wygląda na ten moment tak:
forum 1.png

Ze względu na absolutny brak doświadczenia w pracy z torami typu flex, starałem się ograniczyć ich użycie do niezbędnego minimum. Ułożenie torów w tej samej wysokości, bardzo ułatwi prace z napędami zwrotnic, konkretnie MTB 1, oraz jedną sztuką MTB 1 do napędu rogatek (tu nie uzupełniłem jeszcze swojej wiedzy także nie jestem przekonany - chciałbym zautomatyzować opuszczanie i podnoszenie rogatek w każdym razie - może czujniki ruchu i serwo podłączone pod arduino?).

Z budynków i elementów poza działającym torowiskiem:
-Dworzec, nastawnia, lokomotywownia z dwoma stanowiskami - wymiarowo odtwarzają rzeczywiste budynki z ofert różnych producentów także ich miejsca z góry określiłem, bo chciałbym tych konkretnie użyć
-Pozostałe elementy makiety są luźno puszczoną wodzą fantazji, więc tu jestem otwarty na sugestie
-Pojedynczy tor G239 widoczny nad nazwanym roboczo "peronem 1" chciałbym ozdobić jakimś statycznym pomnikiem w postaci lokomotywy parowej
-Plac załadunkowy - co do niego mam chyba największe wątpliwości. Podoba mi się, że środek makiety nie jest po prostu "bezużyteczną" przestrzenią zagospodarowaną przez statyczne budynki, ale nie wiem, czy to nie jest już lekka przesada
-Wzgórze z zielenią bardziej interpretowałbym jako pagórek - góra 8/10cm w najwyższym miejscu
-Oświetlenie budynków będę sobie powoli "dłubać" przy pracach wykończeniowych całości

W ramach blatu użyję sklejki o grubości 6mm, burty usztywnię deskami wzdłuż krawędzi a środek wręgami.

Cóż, to na razie wszystko, jeśli Szanowni Koledzy mają jakieś uwagi co do układu widocznego na planie, chętnie wysłucham. Rozumiem, że łuki R2 są dosyć ostre, niestety miejsce ogranicza na tyle, że musiałem zdecydować się na ich użycie...
 

Baureihe 33

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#2
Przy dworcu można byłoby zlokalizować tor odstawczy. Dodatkowo lokomotywownia powinna zostać zamieniona miejscami z placem ładunkowym. Lokomotywownie zazwyczaj lokalizowane są przy stacjach. Nie powinny być umieszczane w szczerym polu.
 

Lyntog

Aktywny użytkownik
Reakcje
877 6 2
#3
Na torach przy peronie o użytecznej długości nieco ponad 70 cm w prawie nic sensownego Ci się nie zmieści, zwłaszcza jeśli planujesz współczesne składy ;-) Przypominam, że jeden standardowy wagon typu Y ma w H0 282mm długości (nie uwzględniając odstępu na standardowych sprzęgach oczkowych), a typ Z nawet 303mm. Przy tym projekcie zmieszci Ci się co najwyżej lok z dwoma takimi wagonami.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#5
Witam,
No to tak, można wydłużyć tory stacyjne, zmieści się więcej wagonöw, taka lokomotywownia jest bez sensu, co miała by obsługiwać, lokomotywę na ten jeden boczny tor. Na takiej stacyjce manewry robiła by raczej lokomotyw, która przyprowadziła skład, czyli raczej ruch pociągów zdawczych.
Na zdjęciu zaznaczyłem korektę torów stacyjnych.
Daję tez zdjecia mojego torta, bo koncepcja podobna, tylko skala TT i rozmiar 85x70 cm.
W tunelu skład może zatrzymać się automatycznie, w obu kierunkach i wtedy go nie widać /pociąg odjechał i go nie ma/ podobnie zatrzymuje się na stacji, i bocznice też izolowane.
forum 1~2.png IMG_20190721_081749_copy_1600x1269.jpg IMG_20220428_120716_copy_3156x2340.jpg IMG_20220428_120807_copy_3156x2340.jpg IMG_20211203_122118_copy_3366x2496.jpg
 
Reakcje
95 0 0
#6
Ponieważ jesteś człowiekiem młodym i pełnym wiary w możliwości współczesnej elektroniki to polecam Ci to:
https://forum.modelarstwo.info/threads/projekt-arcomora-tanie-dekodery-akcesoriów-na-arduino.57627/
Działa pięknie, jest tanie i wypierane z umysłu przez starych pierników takich jak ja - no bo niezrozumiałe ( potencjometr i przekaźnik jest prosty i łatwy do pojęcia).
Mam cały system ( choć jestem piernikiem lub jak kto woli-dziadersem) zbudowany na bazie tego projektu - za wyjątkiem centrali.
Polecam- w razie pytań pisz - odpowiem.
 
OP
OP
P

Piku

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#9
Szanowni koledzy,
Serdecznie dziękuję za wasze opinie i wszelakie wsparcie. Odpowiem tu wszystkim naraz, żeby nie zaśmiecać niepotrzebnie wątku:

-piottrw, Andrzej Harassek oraz Baureihe 33 - Nie przeszkadza mi to, że składy będą jeździć po zamkniętym okręgu, niestety sztuczki pokroju "jak lokomotywa wjedzie do tunelu i się tam zatrzyma to zniknie" na mnie nie działają - gdybym chciał efektu zniknięcia składu z makiety, musiałbym zbudować moduł, tudzież kilka i udać się na jedno ze spotkań żeby przejechać składem dłuższą trasę, wtedy możemy mówić o faktycznym przemieszczeniu modelu i zniknięciu z danego elementu całości. Nie przeszkadza mi również niezgodna z rzeczywistością odległość lokomotywowni od dworca, oraz jak się okazuje niezgodne z rzeczywistością tego wymyślonego miejsca umiejscowienie rozjazdów, łuków i torów. Przy wymyślaniu następnego kawałka makiety, która odwzorowuje kawałek czegoś co w rzeczywistości nie istnieje zgłoszę się z zapytaniem do Szanownych Kolegów co należałoby wymyślić żeby było zgodne z rzeczywistością która panuje w tym wyimaginowanym miejscu. WPROST - to miejsce nie istnieje, rozkład budynków, torów oraz cała makieta mają charakter czysto hobbistyczno/naukowy. Chciałbym nauczyć się na tym pracować z makietą, materiałami, elektroniką - przecież to nie są łatwe rzeczy i Wy Panowie doskonale o tym wiecie. "Głupie" położenie tłucznia pod tory nie jest wcale takie proste jak mi się kiedyś wydawało, poprawne odwzorowanie terenów zielonych, waloryzacja budynków - to coś czego trzeba się nauczyć, a z podejściem "nie można tam umieścić lokomotywowni, jest w złym odcieniu niebieskiego" skończę pisząc użytkownikom na forum, że ich peron jest o 3.5mm za krótki względem rzeczywistości a w ogóle to na ich makiecie nie może być żółtych kwiatów bo ten odcień żółtego nie wpasowuje się w żaden znany z atlasów przyrodniczych.

-Lyntog - zakładam, że piszesz o peronie nr. 2. Sprawdziłem po stworzeniu peronu nr. 1 długość wagonów pasażerskich w skali, co sprawiło, że musiałem go znacząco przedłużyć i to on jest tym przy którym będzie stać skład pasażerski kiedy już takowy pojawi się w kolekcji. Peron nr. 2 jest w miejscu w którym jest czysto ze względów estetycznych, żeby wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy torami - czymś co umili widok i może obsługiwać te krótsze składy.

-MaciejWesola - dziękuję bardzo za pomoc :) Kiedy tylko przeczytam cały wątek związany z Arduino i będę mieć jakieś pytania, ukradnę trochę czasu w wiadomościach prywatnych :D Dobry potencjometr i przekaźnik jest przede wszystkim niezawodny i nie przestanie działać bo w złym miejscu postawiłem przecinek w kodzie :p

Jeśli ktoś z Was ma pomysł jak zautomatyzować rogatki - będę wdzięczny za pomoc i sugestie na ich temat.
 
Reakcje
95 0 0
#10
Ja poczytasz to przekonasz się, że w tej wersji opcja zlego miejsca przecinka w kodzie nie ma szans :) Nie masz kodu do edycji tylko interfejs w Visual Basicu do ustawień "kolejowych" ( czasy, ściemnianie semaforów, kąty serwa itp itd.) Zero kodu.
 
OP
OP
P

Piku

Nowy użytkownik
Reakcje
4 0 0
#12
Ja poczytasz to przekonasz się, że w tej wersji opcja zlego miejsca przecinka w kodzie nie ma szans :) Nie masz kodu do edycji tylko interfejs w Visual Basicu do ustawień "kolejowych" ( czasy, ściemnianie semaforów, kąty serwa itp itd.) Zero kodu.
Zorientowałem się, faktycznie wygląda to naprawdę zacnie i prosto, także chętnie skorzystam. Jeszcze raz dzięki :D


W kwestii planowania polecam zapoznanie się z moim wątkiem:
https://forum.modelarstwo.info/threads/makiety-dla-średnio-leniwych-początkujących.14063/
Może się kolega zainspiruje.

Chyba że już przeglądał, a jeszcze nie jest pewien, zapraszam na priv, to postaram się coś podpowiedzieć.

Kilka lat temu byłem w tej samej sytuacji. :)
Właśnie Twoim wątkiem się inspirowałem. Początkowo przejrzawszy wszystkie plany zdecydowałem się na numer 1, natomiast niedługo potem zdecydowałem się odrobinę zwiększyć wielkość blatu, i zmienić trochę trasę, tak przeszedłem do tego co widać wyżej :)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Planuję 9
Planuję 22
Planuję 1
Planuję 7
Planuję 272

Podobne wątki