• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Loksound 5 - 31 funkcji

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#21
Sam Kolega wspomina, że wysyłanie pakietów wyższych F-ek powoduje obniżenie częstotliwości przesyłania pakietów kierowanych do poszczególnych lokomotyw
Można wysyłać pakiety dotyczace eFek rzadko a gdy potrzeba (zmiana stanu funkcji) "wstrzykiwać" istotne pakiety. Mamy wtedy np pakiet dla eFek co sekundę i szybka reakcje w przypadku zdarzenia. Niestety, z moich obserwacji wynika, ze centralka w kółko wysyła te same pakiety. Dlatego włączenie wysyłania F12+ w DR5000 powoduje zmniejszenie częstotliwości wysyłania pakietów. inna rzecz, po co do wszystkich bez przerwy wysyłać F0-F28 jak wystarcza F0-F8? Należałoby dac możliwość decydowania które eFki wysyłać cyklicznie dla określonych adresów a która rzadko i takie jest założenie nowej centralki. Sciślej, to będzie też tryb auto, częste wysyłanie cykliczne gdy funkcja został użyta, rzadkie gdy nie jest używana.

Co ciekawe, poza opinią Kolegi nie spotkałem się z takimi zarzutami w tej kwestii zarówno w materiałach polskich jak i zagranicznych (tu myślę o angielsko- i niemieckojęzycznych).
Kiedyś uważano, że Ziemia jest płaska, później, ze krąży w okuł Słońca i w tamtych czasach też nikt inny nie twierdził, że jest inaczej.

Fakt, że DCC nie jest zbyt przemyślane (niebieski przewód + zasilania) ale było opracowane dawno temu funkcje do 8, 14 kroków predkości. Dla 127 lokomotyw było ok. Niestety rozbudowie nie towarzyszyły dobre założenia jak "Stan funkcji F13+ powinien byc zapamiętywany w NVRAM, bo nie ma gwarancji, ze centralka wysyła cyklicznie te pakiety". Wystarczyło zapisać w normie, duzo wcześniej niz pojawiło się F13+, że stan F5+ (wtedy uC z EEPROM nie były problemem) musi być zapisywany w NVRAM (EEPROM/FLASH/NVRAM w tym przypadku chodzi o nie ulotność) a centralka musi wysyłać do F68 co określony czas. Nie byłby problemem też zapis o wysyłaniu nie tylko cyklicznym ale także "wstrzykiwaniu" zmian bo nalezy zauważyć, że najczęściej nic się nie dzieje, pakiety są takie same, tylko co jakiś czas zmienia się stan eFek czy prędkość.

Prędzej czy później zrobię porządny analizator pakietów (teraz to "pająk" na NUCLEO), który będzie filtrował pakiety i pokazywał "wstrzykiwane" jak np ustawianie CV w trybie PoM czy zmiana ustawień akcesoriów. Wtedy przebadam centralki PIKO, ROCO itp ale też muszę zrobić jakiś symulator manipulatorów lub skorzystać z programów (np RocRail) aby zasymulować sterowanie 30 lokomotywami.
 
OP
OP
C

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#22
Hej!
Zloty szpadel wedruje do .... mnie. Odkopuje watek. :)

Dwa lata temu zadalem pytanie z ciekawosci ale teraz mam juz model, ktory ma w instrukcji funkcje 29, 30, 31.
Zaden znany mi manipulator nie ma takiej mozliwosci. NMRA mowi rowniez o F0-28. Zadna centralka amerykanskich producentow nie obsluguje 32 funkcji !!
Model jest amerykanskiego producenta. Ma LokSound 5 i w instrukcji jak ponizej.
Czy ktos moglby mnie oswiecic?

1654455008800.png
 

kareks

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
ŁKMK
Reakcje
190 10 2
#23
Manipulator Lenz LH101 obsługuje 69=efek od F0 do F68 aczkolwiek wymaga centralki z softem V4.0. Wiekszość programów chyba już też obsłiguje wiecej eFek.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 1
DCC 2
DCC 2
DCC 5
DCC 21

Podobne wątki