• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Latarnie parkowe ze światłowodów.

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 3 0
#1
Czołem.

Dzisiaj znalazłem w pracy kilka kabli optycznych do sprzętu audio, które miały iść do utylizacji, ale od razu wpadł mi do głowy pewien pomysł.

IMG_20210804_184806.jpg


Po co się męczyć z montowaniem diod SMD w samym kloszu i prowadzeniem kabelków do góry, skoro można postawić latarnie na głowie :) a dokładniej na źródle światła.

Klosz to okrągły pręt, prawdopodobnie PMMA, który znajduje się w niektórych bębnach optycznych do drukarek.
Zmatowiony drobnym papierem ściernym i pocięty na kawałki.
Od spodu nawiercony otworek 1mm w który wchodzi światłowód z kabla optycznego (zwykły Toslink) w izolacji.

To wszystko nasadzone na źródło światła, którym jest LED 3mm. Umieszczona w peronie, czy trawniku obok alejki (na przykład).

IMG_20210804_191456.jpg


Taka latarnię możemy w prosty sposób zdemontować.

Efekt jest ciekawy, delikatne światło oświetla nie duży obszar w około.

IMG_20210804_203920.jpg


Największym kłopotem było wyprostowanie samych światłowodów.
Kable były elegancko pozwijane, a że długo leżały, to rdzeń przyjął ich kształt.