• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Kontrola położenia rozjazdu

jasd

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich,
Ma ktoś może jakiś pomysł jak uzyskać kontrolę położenia rozjazdu na makiecie? Wiem, że są sposoby gdy ma się napędy, problem w tym, że ich (narazie) nie posiadam, a chciałbym mieć kontrolę położenia.
 

Andrzej B

Aktywny użytkownik
Reakcje
285 18 15
#4
Kolega Dominik podpowiedział jak rozwiązać problem ale dla Ciebie to za mało :cenzura: Większość hobby wymaga zaangażowania a modelarstwo dodatkowo własnej inicjatywy i twórczości ;) Jeśli mają być "gotowce" to masz firmowe systemy/rozwiązania ale trzeba mieć pensje jak prezes banku :LOL: Wiem, zaraz powiesz, że chodzi o "domowe" rozwiązania ale są to tematy na które już padły tysiące pytań/odpowiedzi, wystarczy troszkę się pomęczyć i poszukać a na pewno znajdziesz :giggle:
 
Ostatnio edytowane:

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#5
To taki znak czasów, że, wannabes chcą mieć wszystko na talerzu i dodatkowo oczekują, że forumowicze będą jak Google domyślać się "co poeta miał na myśli" Niestety Google nie wymaga inteligencji od "rozmówcy". Albo trafia (to częściej) albo nie, i wszyscy mają to w... . No nic, powalczymy . Tak myślę, że może źle Cię zrozumiałem. Co rozumiesz pod pojęciem "kontrola"? Czy chodzi o to, żeby uzyskać informację zwrotną o położeniu iglic, czy o to, żeby iglice rozjazdu zostały w określonym położeniu? Jakie masz kupione rozjazdy?
Najgorsze jest to, że @Statens Järnvägar na bank ma rację. Temat na 99% jest banalny a na 100% był już poruszany na forum.
 

Andrzej B

Aktywny użytkownik
Reakcje
285 18 15
#6
Cieszę się, że nie jestem sam Dominik'u :) Jeszcze nie tak dawno temu, internet nie był taką oczywistą rzeczą i trudno było zdobyć informacje. Dzisiaj łatwości dostępu i szukania informacji jest o "lata świetlne" do przodu ale niestety ostatnio na forum jest jakiś wysyp "Nowych użytkowników" co oczekuje jeszcze łatwiejszego dostępu :X3:;)
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
#13
nie mam elektrycznego sterowania do którego mógłbym taki mikrowyłącznik zamontować.
Taki wyłącznik montujesz nie do napędu, ale tak żeby ten plastikowy "dinks"poruszający ruchome części rozjazdu poruszał jednocześnie wystającą z wyłącznika blaszkę-dźwigienkę, a jak to konkretnie zrobić to już zależy od rozjazdów, które masz.
 
OP
OP
J

jasd

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Odpowiadając na przewijające się pytania: kontrola położenia to dla mnie "wskaźnik" w jakim położeniu są iglice rozjazdu, nie żadne sterowanie owymi iglicami, bez napędu to chyba tylko ręcznie. Rozjazdy mam PIKO A-Gleis. Jeśli dobrze teraz zrozumiałem to dźwigienka mikrowyłącznika powinna poruszać się, gdy "dynks" od rozjazdów również się ruszy, coś czaje? A co do wyszukiwania jedyne co znalazłem to "systemy" do uzyskania "wskaźnika" położenia rozjazdu lecz przy napędach zwrotnicowych.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#15
Ale to nie zmienia faktu, ze dynks moze z przelacznikiem i dwiema diodami "pokazywac" stan polozenia iglic.

Zawsze mozna tez w konfiguracji recznej polaczyc z latarnia zwrotnikowa jako wskaznikiem polozenia iglic. Tak jak w realu.
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej B

Aktywny użytkownik
Reakcje
285 18 15
#16
Ale to nie zmienia faktu, ze dynks moze z przelacznikiem i dwiema diodami "pokazywac" stan polozenia iglic.

Zawsze mozna tez w konfiguracji recznej polaczyc z latarnia zwrotnikowa jako wskaznikiem polozenia iglic. Tak jak w realu.
Jak to mówią jest to "oczywista oczywistość" ale niektórzy chyba jeszcze czegoś innego oczekują ;)
 

Adam Kobyliński

Znany użytkownik
GGM
Reakcje
1.161 68 6
#18
Odpowiadając na przewijające się pytania: kontrola położenia to dla mnie "wskaźnik" w jakim położeniu są iglice rozjazdu, nie żadne sterowanie owymi iglicami, bez napędu to chyba tylko ręcznie. Rozjazdy mam PIKO A-Gleis. Jeśli dobrze teraz zrozumiałem to dźwigienka mikrowyłącznika powinna poruszać się, gdy "dynks" od rozjazdów również się ruszy, coś czaje? A co do wyszukiwania jedyne co znalazłem to "systemy" do uzyskania "wskaźnika" położenia rozjazdu lecz przy napędach zwrotnicowych.
Robi się tu młyn... i znowu po nowym jedziecie nie wiedząc o co dokładnie chodzi. Z tego co zrozumiałem masz rozjazdy Piko bez żadnych napędów i przełączasz je palcem? Jeżeli tak to raczej zapomnij o zrobieniu kontroli położenia, bo każdy przełącznik, mikrostyk będzie sprężynował i odbijał iglice w jednym kierunku. Chyba że znajdziesz jakiś bistabilny który po wciśnięciu zostaje w tej pozycji i trzeba go ponownie pociągnąć/wcisnąć żeby przełączyć. Co nie zmienia faktu że musisz go w jakiś sposób połączyć mechanicznie z iglicami rozjazdu, bo przerzucanie rozjazdu i osobno przełącznika nie ma sensu.
 

Andrzej B

Aktywny użytkownik
Reakcje
285 18 15
#19
I zaczyna się cenzura wypowiedzi :cenzura: :X3: myślę, że ja już tu nic nie zdziałam :gwizd:
Życzę wytrwałości/cierpliwości i powodzenia w rozwiązaniu problemu autora tematu :giggle:
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#20
Z tego co zrozumiałem masz rozjazdy Piko bez żadnych napędów i przełączasz je palcem? Jeżeli tak to raczej zapomnij o zrobieniu kontroli położenia, bo każdy przełącznik, mikrostyk będzie sprężynował i odbijał iglice w jednym kierunku.
Nie znam rozjazdów PIKO w działaniu, mam jedynie PECO, które mają sprężynkę dociskającą iglice. I w tym przypadku JA bez problemu bym, zastosował taki mikro przełącznik krańcowy, jak pokazał w drugim poście @Dominik. Plus LEDy, ale już bez sterownika serwa :)
To jak to jest z tym dociskiem iglicy w PIKO?