• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Autobusów - De Agostini

Fotel

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Hej ludziska,

a słyszeliście o tym, że De Agostini znów rusza z kolekcją Autobusów? Pierwszy numer chyba 18 kwietnia, albo można też zamówić prenumeratę. Słyszeliście? Ktoś będzie zbierał?
 
OP
OP
F

Fotel

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#3
To już gotowe modele, ja od niedawna interesuje się modelarstwem. Czemu tak uważasz?:D
Jak patrzyłem na stronce to całkiem fajnie to wygląda.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#4
To już gotowe modele, ja od niedawna interesuje się modelarstwem. Czemu tak uważasz?:D
Jak patrzyłem na stronce to całkiem fajnie to wygląda.
Albowiem skala 1:72 jest fajna do sklejanych samolotów i czołgów. Na półeczkę. Modelarstwo, które na tym forum kwitnie, kręci się wokół skali 1:87 (h0 - najpopularniejsze makiety kolejowe i samochodowe, można sporo zmieścić w średniej wielkości pomieszczeniu, skala dla większości makiet modułowych), 1:43 ( 0- samochody gablotowe, daje fantastyczne możliwości odwzorowania detalu, ale na makietę potrzeba duużo miejsca) , 1:120 (tt - jeszcze więcej zmieścisz na makiecie) oraz 1:220 (N - dużo więcej zmieścisz na makiecie). Jest też przedstawiciel "hardkorowej" 1:700 (tutaj naprawdę dużo zmieścisz na makiecie).
Zatem 1:72 nie bardzo w cywilu pasuje tutejszym modelarzom.
 
OP
OP
F

Fotel

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#6
Astro, bardzo CI dziękuję za wytłumaczenie, tak jak mówiłem - jestem raczkujący w tym temacie i bardzo mi pomogłeś!

No ale... i tak fajna ta kolekcja :) Jakby ktoś chciał mimo wszystko podzielić się opinią, to chętnie poczytam.
 

avecez

Aktywny użytkownik
Reakcje
423 22 4
#7
Gdyby na stacjach benzynowych sprzedawali auta "kolekcję PRL" w skali 1:87 to miałby producent chyba dość duży zysk, a tak sprzedają na stacjach tylko niezbyt chyba udane reklamówki autocysterny ORLENU, ale przynajmniej kilkunastu wybitnych modelarzy z tego forum ma zajęcie i mam nadzieję że im się to piękne modele opłaca tworzyć.
 

Martino

Znany użytkownik
Reakcje
490 8 0
#9
Kilka egzemplarzy było już wypuszczonych jako edycja specjalna. Modele metalowe i jak za taką cenę niezłe jakościowo więc można posiadać w odrębnej kolekcji. Ja akurat prenumeraty nie biorę bo nie interesują mnie autobusy na tak szeroką skalę. Przygarnę tylko kilka pozycji.
 
OP
OP
F

Fotel

Nowy użytkownik
Reakcje
2 0 0
#10
To była wersja testowa, ja jej nie posiadałem :( Dokładnie, też myślę, że jakość naprawdę niezła, ciekawe co wrzucą w następnych numerach
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#14
oraz 1:220 (N - dużo więcej zmieścisz na makiecie).
Sorki, ale 1:220 to skala Z.
N to 1:160.
Słyszeli. Ale skala 1:72 jest ni przypiął ni przyłapał.
To już gotowe modele, ja od niedawna interesuje się modelarstwem. Czemu tak uważasz?:D
Jak patrzyłem na stronce to całkiem fajnie to wygląda.
A jeśli chodzi o te autobusy od D'agostini to widziałem osobiście i uważam, że całkiem fajnie wykonane. Nie są to może jakieś zegarmistrzowskie zabawki, ale wyglądają spoko. Skala 1:72 co prawda nie przyda się w modelarstwie kolejowym, ale nie każdy kupuje przecież model autobusu, by stawiać go na makiecie kolejowej - nie prawdaż? Są ludzie którzy po prostu zbierają modele autobusów, a nie modele autobusów w skali kolejowej...
Moim zdaniem jeśli są pasjonaci autobusów z tamtych czasów - to kupią by cieszyć oko na półce.
Zatem 1:72 nie bardzo w cywilu pasuje tutejszym modelarzom.
Dzieciaki na pewno się z tobą nie zgodzą :)
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#15
Są ludzie którzy po prostu zbierają modele autobusów, a nie modele autobusów w skali kolejowej...
Oczywiście, że są, ale choć forum się nazwywa modelarstwo.info z czego można wywnioskować że dotyczy szeroko rozumianego modelarstwa , to jednak większość osób skupia się wokół skal kolejowych. 1:72 to skala gdzie przeważa modelarstwo militarne, którego tutaj za bardzo nie widać. Osobiście ubolewam, że jest taki rozwał ze skalami, bo fajnie byłoby na makiecie pokazać kolej i militaria i nie ograniczać się do niszowych modeli, które trudno nieraz dostać. Kompromisem byłaby skala np 1/80, no ale jak to w życiu... było dwóch co mieli inne wizje i mamy dwie skale.
Sorki, ale 1:220 to skala Z.
N to 1:160.
Sorki... cały akapit z N/160 wyleciał... i wyszła hybryda :) mea culpa, że nie zauważyłem.
Dzieciaki na pewno się z tobą nie zgodzą :)
Chodziło o modelarzy na forum, gdzie nie bardzo jest do czego przystawić cywilny pojazd w 1:72, bo większość obraca sięw skali 1/87 i innych kolejowych skalach.

Pamiętaj, że definicja modelarstwa wg wikipedii jest taka:

Modelarstwo – działalność człowieka polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w postaci pomniejszonych modeli. Najczęściej pojmowane jest jako zabawa (hobby), może być także sportem. Przede wszystkim wiązane jest z modelarstwem redukcyjnym, polegającym na możliwie dokładnym odwzorowaniu wyglądu obiektu, z zachowaniem określonej skali, jednakże inne rodzaje modelarstwa skupiają się na odwzorowaniu funkcjonowania oryginału (np. latający model samolotu), lub łączą odwzorowanie funkcjonowania i wyglądu.

Z całym szacunkiem, ale zbieranie autobusów na półkę w tym pojęciu się nie mieści, jest to raczej kolekcjonerstwo. Stąd moje uproszczenie, bo jest zapotrzebowanie na modele autobusów prl przez modelarzy robiących makiety / dioramy, którzy potrzebują coś wstawić na swoje makiety. A ci robią najczęściej makiety w 1/87. Niemniej zawsze można zrobić dioramę w 1:72 i zapełnić ją kupionymi dodatkami w tej skali.
 

Andrzo

Znany użytkownik
Reakcje
991 2 1
#16
Widać, że trochę poszli na łatwiznę pakując ponownie te same modele wypuszczone już w ramach innych serii. Ikarusa 66 nie kojarzę z polskich miast, tym bardziej w malowaniu węgierskim. Tego Robura też nie nazwałabym kultowym autobusem z PRL. Jeździło coś takiego u nas? Piętrowy autobus w Polsce to już całkowita egzotyka, choć kojarzę taki jeden z Poznania. Tym niemniej na pewno ładnie się prezentują w gablotce ;)
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#18

Załączniki

lokfan

Znany użytkownik
Reakcje
1.249 9 0
#20
Widać, że trochę poszli na łatwiznę pakując ponownie te same modele wypuszczone już w ramach innych serii. Ikarusa 66 nie kojarzę z polskich miast, tym bardziej w malowaniu węgierskim. Tego Robura też nie nazwałabym kultowym autobusem z PRL. Jeździło coś takiego u nas? Piętrowy autobus w Polsce to już całkowita egzotyka, choć kojarzę taki jeden z Poznania. Tym niemniej na pewno ładnie się prezentują w gablotce ;)

No cóż, może i nie bardzo popularne, ale jednak były. Ikarusy 66 nawet w sporej ilości na Śląsku a takie piętrusy jak: Büssing 5000 Tu, czy Leyland Titan jeżdziły sobie po Warszawie (Leylandów było 10 sztuk) Choć jako model zrobiono późniejszą wersję Leyland RTW 75. Śląskie Ikarusy oczywiście miały inne malowanie. Mnie ciekawi czy bedą takie perełki jak San H25, Bałtyk, Fiat 682RN i inne "polonica" Już nie wspominając o przyczepce do Jelcza PO-1czy pięknym prototypie MAT "Oławka" Ale to pewnie marzenia ściętej głowy :)

ru-0-r-1920,1278-q-80-n-892a3c265113ace31cadd75a7972bcb3S0re4AJ217j.jpg panoramaxxxlecia03.jpg
ru-0-r-1920,1278-q-80-n-892a3c265113ace31cadd75a7972bcb3S0re4AJ217j.jpg
panoramaxxxlecia03.jpg
365968.jpg
667834.jpg
leyland.titan.jpg
365968.jpg
 

Podobne wątki