• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejny Nowicjusz Buduje- Potrzebna pomoc i omówienie projektu

lukasz98

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam, jako kolejny zabieram się za budowę makiety kolejowej, jednakże będę potrzebował pomocy.
Posiadam sporą odziedziczoną po ojcu kolekcję H0, głównie PIKO, torowiska PIKO "U". Jako że po remoncie została płyta wiórowa i dwa taborety stwierdziłem że trzeba coś z tym zrobić:
20150710_185937.jpg


Tak wygląda to w stanie na dzisiaj. Szkielet torowiska jest ułożony, tory dopasowane "Na sucho"
Docelowo bedzie to wyglądać tak:
kolej.png

Ale pojawia się kilka problemów-

1) Czy FZ1 da sobie radę z tą trasą jeśli uwzględnić napedy przekładni itp, czy lepiej podłączyć coś dodatkowego?
2)Czy ten schemat ma prawo działać?
3)Budowa terenu- z czego to zrobić? Znalazłem metodę makulatura+lakier poliuretanowy na jednym z filmów na youtube, ale nigdzie nie ma instrukcji jak to zrobić

4) Transformator 1771... cóż trochę mu brakuje a mianowicie kabla zasilającego. I nie byłby to problem gdybym wiedział gdzie go podłączyć , ale nie wiem, ktoś może coś wie co z tym zrobić?
20150710_195540.jpg
20150710_195549.jpg


I w końcu 5 Pomosty do zrzutu węgla, mam pomosty
20150710_185951.jpg
oraz podjazdy na nie ale nie mam ani nóżek (dorobię z czegoś) ani "zbieraczki" (widoczne tutaj http://www.piko-shop.de/index.php?vw_type=artikel&vw_id=9278) ani automatycznego mechanizmu rozchylania dżwi wagonu, a podobno takowy do tego istniał.

6) pomniejsze problemy które liczę rozwiązać z pomocą innych wątków na tym forum.

Na chwilę obecną to wszystko co mi przychodzi o całym projekcie do głowy, a w razie czego będę pisał w tym wątku
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.425 2 0
#2
Witaj na forum :)

Projekt jest ciekawy, jednak mam dla ciebie kilka rad. Jako, że jesteśmy tym samym rocznikiem z tego co widzę, mogę dać ci radę, która pomoże uniknąć ci zawodu :)

1. Tory Piku-U są właściwie do niczego. Jeśli planujesz budowę makiety, nie planuj jej na tych torach. Przy budowie możesz zaoszczędzić na wielu etapach, czy rozłożyć je w czasie, natomiast nie oszczędzaj na torach. Wiele lokomotyw nie będzie dobrze na nich jeździć, rozjazdy tego typu nie działają idealnie, a z czasem tory zaczną poddawać się biegu czasu. Dlatego nawet kosztem rozmiaru makiety i układu torowego (jego zmniejszenia), zakup nowe tory Piko-A. Tanie, a dobre na domową makietę.

2. Polecam poczytać wątki na forum, zarówno o układach torowych (szczególnie polecam ten od @Kris), może któryś z gotowych i rozplanowanych przypadnie ci do gustu, oczywiście możesz także je modyfikować dodając/usuwając jakieś elementy. Dodatkowo jeśli przerzucisz się na nowe tory, to do projektowania układu torowego polecam ci program "Scarm". Wtedy będziesz miał pewność, że wszystko odpowiednio ci spasuje i będziesz się mógł bawić i zmieniać dowoli. A na koniec wydrukujesz sobie tylko listę potrzebnych torów i do sklepu ;)

O budowie terenu również znajdziesz na forum, ja powiem tylko styropian/styrodur, ale jak co i z czym, to poszukaj na forum ;)

3. Może warto przed makietą zrobić dioramkę, sprawdzisz się na "polu bitwy", nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Wiem co mówię, sam też chciałem od razu mieć wszystko, ale koledzy ostudzili mój zapał i chwała im za to ;):LOL: Pierw dioramka, błędy wyłapałem, potem kolejne prace, a teraz moduł buduję ;) Na dioramie błędy są mniej kosztowne :gwizd:



Natomiast najważniejsze, to czytaj, czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj forum(y) To kopalnia wiedzy, trzeba tylko umieć z niej skorzystać :):cool: I nic na siłę, na siłę, to możesz tylko zepsuć, na spokojnie, nikt cię nie goni, przemyśl, rozrysuj, jeszcze raz przemyśl, potem skonsultuj i jak będziesz zadowolony, to dopiero rób :)
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.570 50 5
#3
Łukasz, witaj na forum! :)

Merlin - dzięki wielkie, bo już nie wiedziałem, jak po raz enty napisać to samo, ale inaczej (y)
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.938 492 33
#4
Popieram te rady, bo chyba nie lata:
Projekt jest ciekawy, jednak mam dla ciebie kilka lat.
Ale mam nieustanny apel do kolegi Merlina, Łukasza i wszystkich innych: nie torowisko tylko tory. Nie ma torowiska Piko, są tory Piko. Wiem, że jestem nudny i pewnie zaraz dostanę "staroć", ale trudno, poświęcę się w imię poprawności terminologicznej. ;)
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.425 2 0
#5
@Kris z całą przyjemnością cię wyręczyłem ;)

@Andrzej Harassek poprawiłem, mam nadzieję, że błędu już nie popełnię ;) Warto zwracać uwagę na poprawne nazewnictwo, po to na tym forum jesteśmy by się nawzajem pouczać :)
 
OP
OP
lukasz98

lukasz98

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Dziękuję za ciepłe powitanie :)

@Merlin Niestety względy finansowe nie pozwalają na duże inwestycje, więc makieta będzie robiona mocno po kosztach (DIY zamiast gotowców) a o wymianie torów nawet nie mam co myśleć. I tak tabor ma w najlepszym wypadku 30 lat więc nie będę wymagał super prędkości, a torów mam wystarczająco aby ułożyć 3 takie trasy więc mogę wybrać tylko te najlepsze i je zainstalować :)

Na razie udało mi się rozwikłać problem z transformatorem:
20150710_195549.jpg
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
138 1 0
#7
lukasz98, PIKO 1771 nie jest transformatorem. To prosty pulpit sterujący, który umożliwia przekształcenie 16V AC na 0-12V DC. Czerwony klawisz przełącza biegunowość, pokrętłem reguluje się napięcie na wyjściu. Urządzenie można podłączyć pod zasilacz Z1 lub FZ1 (wyjście AC 16V).

Rozumiem, że chcesz mieć na swojej makiecie niezależne obwody zasilania. Dzięki temu urządzeniu możesz to uzyskać, ale pamiętaj o kosztach, tzn. na wyjściu dostaniesz prąd o natężeniu maks. 0,5 A - może być za mało żeby zasilić Twoje lokomotywy. FZ1 zapewnia 1,2 A. Zastanów się nad zakupem drugiego, to nie są drogie rzeczy :)

Jeszcze jedno: widzę na Twoim planie trójkąty torowe. Bez zastosowania dedykowanej elektroniki nie dasz rady zasilić takich układów. Może pomyśl nad ich wyeliminowaniem?

Znakomitym źródłem inspiracji dla Ciebie powinien być wątek o makietach dla średnio-leniwych początkujących. Oraz taka stareńka broszura PIKO "Plany torowe" - czy jakoś tak.

Nie ustawaj w wysiłkach. Liczy się zabawa!
 
Ostatnio edytowane:

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.570 50 5
#8
Możesz też skonsultować się z kol. stare tory , który zrobił bardzo fajną i ciekawą makietę na U-rurkach.
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.425 2 0
#9
Jeśli nie masz możliwości, to buduj na tym, co masz :) Natomiast wrzuć nam bardziej czytelny plan (z wymiarami), co byśmy znali rozmiar prac ;)
 
OP
OP
lukasz98

lukasz98

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Hmm ale jeśli użyję 1771 to spadek natężenia będzie tylko na torach podłączonych do 1771, tych bezpośrednio do FZ1 też?

Trójkąty?
Jeden trójkąt już widzę (bocznica w części 1771) a pozostałe?

Co do broszury to posiada może ją ktoś w wersji PDF? Bo nie udało mi się tego nigdzie znaleźć.

@Merlin planem zajmę się jutro z rana :)

Za pomoc oczywiście dziękuję :)
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.425 2 0
#11
Jeden trójkąt jest podzielony czerwoną kreską, a drugi w prawym dolnym rogu, na lewo od zera. O ile ten z czerwoną kreską bez specjalnych przeróbek da się zostawić, to ten na dole, na drugim zasilaniu, trzeba będzie użyć specjalnego sprzętu ;)
 
OP
OP
lukasz98

lukasz98

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Oto jak to wygląda na chwilę obecną, wciąż myślę czy coś pozmieniać (trochę rozciągnięte w pionie):
planmak.png


A dzisiaj miałem pierwsze starcie z kształtowaniem terenu :)
20150712_175900.jpg
20150712_175909.jpg
20150712_175924.jpg

Prawa część do dokończenia bo się klej skończył :l
 
Reakcje
1 0 0
#14
Witam, też zaczynam budować swoją makietę. Zacząłem jak ty od torów U, po krótkim czasie wszystkie zdemontowałem i teraz są nowe całkiem inna jazda, zwrotnice itp. to co koledzy piszą. Nie wiem czy się spóźniłem ale poszukaj zwykłych gazet im tańszy papier (toaletowy, ręcznik kuchenny) tym lepiej będzie tobie fakturę uzyskać-taśmą malarska poprzyklejaj pierwszą warstwę i pomaluj lakierem, na mokry lakier możesz nakładać kolejne takie warstwy, muszą mieć odpowiednią grubość abyś mógł drzewka mocować.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.518 63 2
#15
Łukasz jeśli jeszcze masz możliwość modyfikacji swoich planów to postaraj sie maksymalnie wydłuzyc tory stacyjne te z przodu między rozjazdami. Nawet postaraj się odsunąc ten łuk z prawej strony jak najbliżej bocznej krawędzi. Mozesz nawet wstawić pierwsze rozjazdy w łuk toru i pozostałe rozjazdy układac na zewnatrz owalu. Wtedy mozesz mieć dłuzsze pociagi.
 

Podobne wątki