• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolejki rodzimej produkcji

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#43
Gratulacje :):):)(y).
Czyli tematyka trochę zabawkowa jak najbardziej na czasie.;)
w zasadzie to chciałem podziękować...
Dzięki Wam udało mi się "zidentyfikować" poszukiwaną kolejkę, a dzięki mojej Żonie - trafiła ona do mnie jako prezent pod choinkę:). Pokazałem jej to zdjęcie na forum, a ona odszukała tą aukcję i wylicytowała dla mnie ten zestaw na prezent. Mówi - że najbardziej bała się że sam będę licytował, bo ze mną aukcji by nie wygrała:):) naprawdę mnie zaskoczyła:)
Dziękuję - szczególnie koledze Wojtek_Kraków
A ja wygrzebałem moją pamiątkę z dzieciństwa czyli cysternę która jako jedyna się zachowała z mojej kolejki.
20210107_124302(1).jpg
20210107_124247(1).jpg

Lokomotywa i wagon pocztowy były w kolorze jak koła. A wagon pasażerski był pomarańczowy. Wtedy też inaczej były wykonane ucha na sprzęgi. Ta klamra to oryginalny sprzęg. Ja tą kolejkę dostałem jak miałem ok 3,5 roku tak więc ma już ok 49 lat.
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#44
Udało się! Właśnie odebrałem przesyłkę z Ukrainy. Oto ona, po 25 latach znów w moim posiadaniu! Gdyby ktoś miał ochotę, to mogę podać kontakt do sprzedawcy, pisał że ma tego mnoga. Cena może nie najniższa, ale towar pierwyj sort
20210312_193711.jpg
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#47
A ktoś pamięta kolejkę też o dość sporym rozstawie toru... Czerwony elektrowóz 4 osiowy z białym dachem. Do tego był jeden albo 2 wagony pasazerskie z wozkami i 2 osiowymi. Pamiętam że odcinki torów byly dość długie... Za cholere nie mogę nic podobnego wyszukać. Pamiętam jeszcze ze było to kupowane jak by na bon czy coś... (kartki to nie były na pewno).
 
OP
OP
Dobrzyn

Dobrzyn

Moderator Forum Prawdziwa kolej wąskotorowa.
Zespół forum
Reakcje
1.092 3 1
#50
Sowiecka jeśli idzie o ścisłość. Ale od niej się ta polska zaczęła.
A ktoś pamięta kolejkę też o dość sporym rozstawie toru... Czerwony elektrowóz 4 osiowy z białym dachem. Do tego był jeden albo 2 wagony pasazerskie z wozkami i 2 osiowymi. Pamiętam że odcinki torów byly dość długie... Za cholere nie mogę nic podobnego wyszukać. Pamiętam jeszcze ze było to kupowane jak by na bon czy coś... (kartki to nie były na pewno).
Popatrz wcześniej w tym wątku. Myślę, że tam jest to, czego szukasz.
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#51
@Dobrzyn od samego początku obserwuję watek. Póki co nawet nikt nie wspomniał o tym.

Przypomnialem sobie natomiast, że sprzęgi były coś podobne do krótkich FL. Tylko wiadomo skala inna...
 
Ostatnio edytowane:

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#57
Roco AlpinLine które aktualnie drzemie w kartonach w piwnicy rozłożone na działce w 2005 roku...
DSCN1923.JPG ... DSCN1925.JPG ...
DSCN1928.JPG ... DSCN1929.JPG ...

Może kiedyś zagości także na tarasie ..., muszę tylko jakoś to logicznie wymylić...

Dopiero teraz natknąłem się na ten wątek,
moja przygoda z modelarstwem w skali Im też się zaczęła od dwóch zestawów Sinola ;-)
Zobacz załącznik 916797 Zobacz załącznik 916798
Pamiętam Michale galerię zdjęć z Twej kolejki jaka wisiała na wask.pl ...

Pozdr,...
 

Pantograf

Znany użytkownik
Reakcje
995 62 25
#58
Witajcie,

Kilka lat temu miałem szczęście kupić sprzęt o jakim, jak sądzę, piszecie. Dołączam kilka fotek. To jest późna produkcja spółdzielni Sinol - koniec lat 80-tych? Natknąłem się na to jakieś 3 lata temu, wcześniej mimo posiadania kilku zestawów z manewrówką i poszukiwania starych zabawek z prl, nigdy nie spotkałem tych kolejek. Mój zestaw był zafoliowany i jest nowy, ma też instrukcję, z której wynika że były 2 wersje - z dźwiękiem [tą ja mam ale melodyjka jest trudna do zniesienia ;)] oraz sterowana dźwiękowo przy użyciu gwizdka! Taki patent pewnie przeszczepiony z grającego breloczka do kluczyków reagującego na gwizd :). To tak w ramach ciekawostek. Zobacz załącznik 771935 Zobacz załącznik 771936 Zobacz załącznik 771937 Zobacz załącznik 771938
Widział ktoś może gdzies możliwość zakupu tej kolejki?
 

ALA

Znany użytkownik
Reakcje
1.295 23 0
#59
Nie zaglądam do tego działu, więc dopiero teraz, przez przypadek, zauważyłem ten temat.
Moją pierwszą kolejką elektryczną, też był "Sinol". Miałem dwa zestawy, którymi "za dzieciaka" bawiłem się w domu, a na koniec jeden z nich trafił na ogród, gdzie zdążył jeszcze odbyć kilka kursów wśród traw i wokół krzaków, po czym, wraz z innymi zabawkami, zaległ w altanie pod stołem. Minęły lata (a wręcz dziesięciolecia!), w trakcie których o tym wszystkim nie myślałem, a pod stół w altanie nawet nie zaglądałem. Dopiero kilka lat temu, gdy na ogrodzie odwiedził mnie znajomy modelarz kolejowy, z którym akurat w tym czasie rozmawialiśmy o naszych zabawkach z dzieciństwa, to przypomniałem sobie o tej kolejce pozostawionej w altanie. Co prawda sądziłem, że to wszystko już dawno zostało uprzątnięte (czytaj: wyrzucone), to jednak postanowiłem tam zajrzeć i, ku memu ogromnemu zdumieniu, okazało się, że to wszystko nadal tam leży! "Na szybko" udało mi się namacać i wyciągnąć ze sterty wszelakich rupieci, jeden wagonik, który mogłem pokazać koledze. Okazało się, że nie znał on tego wyrobu, a ponieważ bez latarki, nie byłem w stanie nic więcej zdziałać, to obiecałem sobie (i koledze), że wrócę do tematu. Wkrótce, już odpowiednio "uzbrojony" zabrałem się za rozbieranie "gemyli" no i sam byłem w szoku, co wszystko tam znalazłem. Najważniejsze, że był kompletny skład pociągu wraz z lokomotywą, który po wstępnym czyszczeniu z 30-letniego "syfu" (aż żałuję, że nie zrobiłem pamiątkowej fotki, jak to wyglądało przed czyszczeniem...), mogłem już pokazać koledze, a prezentował się tak:

ALA_2019_06a.jpg


ALA_2019_06b.jpg


Po zabraniu do domu, dokładnym wyczyszczeniu oraz założeniu specjalnie zakupionej baterii (3R12, popularnie zwanej "płaską") postawiłem lokomotywę na tor i włączyłem. Własnym oczom nie dowierzałem, gdy zobaczyłem, że lokomotywka, niemal bez problemu ... RUSZYŁA!!! No nie do wiary, po tylu latach leżenia w ogrodowej altanie!
Ponieważ wraz z kolejką, do domu przytargałem jeszcze sporo innych pojazdów, stanowiących już niezłe zabytki zabawkarstwa z epoki PRL-u, to zrodził się pomysł, aby je zaprezentować podczas targów Hobby w Poznaniu. Dodatkowo przegląd szaf i dawno nie otwieranych kartonów w domu zaowocował znalezieniem m.in. drugiej lokomotywy (niestety, niesprawnej). Tak kolejka prezentowała się na wystawie:

ALA_2019_06c.jpg


ALA_2019_06d.jpg


ALA_2019_06e.jpg


(O tym wszystkim pisałem już kiedyś na tym forum, ale nie mam pojęcia, w jakim to było wątku?!)
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#60
Nie zaglądam do tego działu, więc dopiero teraz, przez przypadek, zauważyłem ten temat.
Moją pierwszą kolejką elektryczną, też był "Sinol". Miałem dwa zestawy, którymi "za dzieciaka" bawiłem się w domu, a na koniec jeden z nich trafił na ogród, gdzie zdążył jeszcze odbyć kilka kursów wśród traw i wokół krzaków, po czym, wraz z innymi zabawkami, zaległ w altanie pod stołem. Minęły lata (a wręcz dziesięciolecia!), w trakcie których o tym wszystkim nie myślałem, a pod stół w altanie nawet nie zaglądałem. Dopiero kilka lat temu, gdy na ogrodzie odwiedził mnie znajomy modelarz kolejowy, z którym akurat w tym czasie rozmawialiśmy o naszych zabawkach z dzieciństwa, to przypomniałem sobie o tej kolejce pozostawionej w altanie. Co prawda sądziłem, że to wszystko już dawno zostało uprzątnięte (czytaj: wyrzucone), to jednak postanowiłem tam zajrzeć i, ku memu ogromnemu zdumieniu, okazało się, że to wszystko nadal tam leży! "Na szybko" udało mi się namacać i wyciągnąć ze sterty wszelakich rupieci, jeden wagonik, który mogłem pokazać koledze. Okazało się, że nie znał on tego wyrobu, a ponieważ bez latarki, nie byłem w stanie nic więcej zdziałać, to obiecałem sobie (i koledze), że wrócę do tematu. Wkrótce, już odpowiednio "uzbrojony" zabrałem się za rozbieranie "gemyli" no i sam byłem w szoku, co wszystko tam znalazłem. Najważniejsze, że był kompletny skład pociągu wraz z lokomotywą, który po wstępnym czyszczeniu z 30-letniego "syfu" (aż żałuję, że nie zrobiłem pamiątkowej fotki, jak to wyglądało przed czyszczeniem...), mogłem już pokazać koledze, a prezentował się tak:

Zobacz załącznik 917143

Zobacz załącznik 917144

Po zabraniu do domu, dokładnym wyczyszczeniu oraz założeniu specjalnie zakupionej baterii (3R12, popularnie zwanej "płaską") postawiłem lokomotywę na tor i włączyłem. Własnym oczom nie dowierzałem, gdy zobaczyłem, że lokomotywka, niemal bez problemu ... RUSZYŁA!!! No nie do wiary, po tylu latach leżenia w ogrodowej altanie!
Ponieważ wraz z kolejką, do domu przytargałem jeszcze sporo innych pojazdów, stanowiących już niezłe zabytki zabawkarstwa z epoki PRL-u, to zrodził się pomysł, aby je zaprezentować podczas targów Hobby w Poznaniu. Dodatkowo przegląd szaf i dawno nie otwieranych kartonów w domu zaowocował znalezieniem m.in. drugiej lokomotywy (niestety, niesprawnej). Tak kolejka prezentowała się na wystawie:

Zobacz załącznik 917145

Zobacz załącznik 917146

Zobacz załącznik 917147

(O tym wszystkim pisałem już kiedyś na tym forum, ale nie mam pojęcia, w jakim to było wątku?!)
Łezka sie w oku kręci... Po prostu wspomnień czar...
Pozdr,...