• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Koleje wąskotorowe okolic Strzelina

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.517 33 3
#1
Koleje wąskotorowe okolic Strzelina

Rozpoczynam cykl artykułów opisujących koleje wąskotorowe okolic Strzelina.

Obszar badań rozpoczyna się na wschód od Strzelina, a kończy na zachód od Niemczy, obejmując teren o wymiarach w przybliżeniu 30 km południkowo na 12 km równoleżnikowo, zatem o powierzchni 360 km2. W tym obszarze znajdowały się (część z nich istnieje nadal) liczne folwarki/gospodarstwa rolne, kamieniołomy oraz fabryki zaopatrujące lokalny, a często regionalny, rynek. Kolejki wąskotorowe służyły do transportu towarów do ramp przeładunkowych na kolej normalnotorową albo służyły wymianie handlowej pomiędzy folwarkami i sprzedawcami produktów rolno-spożywczych. Poszczególne kolejki funkcjonowały niezależnie od siebie i poza jednym wyjątkiem, wszystkie posiadały przeładownie na tor o szerokości normalnej. W części przypadków wiąże się to z zatem z wprowadzeniem dodatkowego opisu bocznicy normalnotorowej.

Cykl należy traktować jako badania w kategorii „archeologii kolejowej”, będące pierwszą próbą kompleksowego opisana zagadnienia. Wykorzystuję dostępne mi materiały (z zasobów publicznych i prywatnych), przeprowadzam badania na miejscu, rozmawiam z lokalnymi mieszkańcami i wykonuję dokumentację fotograficzną, a na ich podstawie wyciągam wnioski dotyczące historii kolejek, ich przebiegu w terenie i rozwiązań technicznych; czasem z niedostatku danych są to jedynie postulaty oparte na słabych poszlakach. Temat pozostaje otwarty i dlatego będę wdzięczny Czytelnikom za podzielenie się wiedzą w rzeczonym temacie oraz udostępnienie posiadanych materiałów zdjęciowych i dokumentów. Będą one wspaniałym poszerzeniem dotychczasowej wiedzy o tej jakże ciekawej (i bardzo użytecznej w czasach świetności) sieci kolei wąskotorowych w tej części Polski.

Mapa i lista linków do poszczególnych artykułów:

mapa kolejek.jpg


1. Bocznica kamieniołomu Strzelin - link

2. Kolej kamieniołomu Górka Sobocka - link

3. Kolejka wąskotorowa Biały Kościół – Gębczyce - link

Aktualnie w opracowaniu:

4. Kondratowice - link
 
Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.257 496 29
#2
Czekamy z niecierpliwością, mam wrażenie, ha jestem pewny, że będzie to prawdziwy hit, się nie mogę doczekać.
 

Podobne wątki