• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Koleje wąskotorowe i przemysłowe na Dolnym Śląsku

Szymon Szczęśniak

Nowy użytkownik
Reakcje
22 0 0
#1
Postanowiłem otworzyć wątek o kolejach na wąskich torach na Dolnym Śląsku, bo choć publiczne były właściwie tylko dwie (nie licząc Krośnic). A obecnie jedna. To istniało mnóstwo kolei przemysłowych i folwarcznych.
Na początek kilka fotek z jednej kolei wąskotorowej z czynnym parowozem w województwie.
Krośnice 3.05.22
96AA0405-819B-4770-A794-AB7DF5C1B9F5.jpeg
659528B9-98DA-457D-8331-30EAB438452C.jpeg

16A5327D-8118-4291-AC07-3D56DEE6B2DC.jpeg
 
OP
OP
S
Reakcje
22 0 0
#2
Kolej tartaczna w Sułowie

W pobliżu dawnej stacji wąskotorowej w Sułowie istnieje do dnia dzisiejszego tartak, eksploatował on do około połowy lat 80 ubiegłego wieku kolej zakładową o prześwicie toru 600 mm. Używano klasycznych wózków kłonicowych i lokomotywy(lokomotyw) WLs40. Na teren tartaku była poprowadzona bocznica ze stacji Żmigrodzko- Milickiej Kolei Powiatowej. Miała ona około 150-200 m długości.
Do dziś na terenie tartaku jest wyeksponowana lokomotywa oraz jeden wózek. Dziś jednak zalwazylem coś co bynajmniej mnie zaskoczyło. Otóż kolej tartaczna pomimo niemal całkowitej likwidacji jest cały czas w szczątkowym użytku. Dwa wózki są prawdopodobnie w sposób ręczny przepychane w hali tartaku po zachowanych torach w celach produkcyjnych. A więc jak by nie patrzeć kolej jest cały czas czynna.
Zdjęcie zrobiłem telefonem więc jakość nie powala
 

Załączniki

Podobne wątki