• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej w polskich filmach

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.511 33 3
Sceny kolejowe zostały zrealizowane na terenie bliżej nienamierzonego zakładu przemysłowego. Może ktoś rozpozna
Bardzo dobrze znam ten film, to jeden z moich ulubionych. Nie wiem dlaczego, ale kiedyś miałem wrażenie, że nakręcono go w Łodzi. Później zmyliła mnie rejestracja Żuka, którym przyjechał kierownik Piątek: XX, co w tamtych czasam oznaczało Wrocław. Być może właściwy trop nadał samochód osobowy jadący za Żukiem, który miał rejestrację z "krakowskiego" (wówczas KT). Zacząłem dokładnie się przyglądać i wydaje mi się, że w 17:29 filmu widać tablicę "PTSB (?) Kraków, Zarząd [cośtam], Baza [cośtam], Płaszów. Trochę poguglałem i okazało się, że widocznych w ujęciu tablic kierujących do przedsiębiorstw (wówczas wyłącznie) państwowych, do dziś "pasują": dwie Elbud i PZRI. Czy budynek w tle to jest to ? Może ktoś z Krakowa potwierdzi/zaprzeczy...
 

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3

Załączniki

Spacerowicz

Znany użytkownik
Reakcje
3.160 98 2
Ciekawe kolejowe sceny... w polskim filmie "Zabij mnie glino" z 1988 roku. M.in. ST44-924 (?), wagon pocztowy z zewnątrz i od środka... wybuchy... Od 1:26:30


Polecam na sobotni wieczór :)
 

przemek77

Znany użytkownik
Reakcje
1.117 7 0
Właśnie obejżałem "Inspekcja pana Anatola" początkwe sceny najpierw sypialne wagony Orbisu później pociąg lokalny.
Motyw kolejowy kręcony na stacji Rawa Mazowiecka Wąskotorowa mamy w filmie "Bicz boży"
Z nowszych produkcji migawki z okolic dworca Wschodniego w Warszawie w filmie "To ja złodziej"
 

krakowiak

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
985 23 0
Jeśli chodzi o film "Przyjęcie..." to został on faktycznie nakręcony w Krakowie - sceny m. in. z Domem Handlowym Jubilat w tle oraz scena na moście Dębnickim. Zresztą Żuk krąży w tej okolicy tam i z powrotem jeżdżąc w kółko :D Trop z ul. płk. Dąbka, o czym wspomina kolega Kylogram, wydaje się być uzasadniony. Była to kiedyś okolica gęsto usiana zakładami przemysłowymi i przetwórczymi, które ówcześnie nie mogły raczej obejść się bez transportu kolejowego. Obecnie krajobraz zmienił się dość mocno, ale nie wykluczone, że będzie można w nim odnaleźć fragmenty filmowej scenografii.
Scena, w której "pracownicy" wsiadają na Żuka, a w tle przejeżdża tramwaj, mogła być kręcona w okolicy pl. Boh. Getta lub sąsiadującego z nim Zabłocia nad Wisłą - widać charakterystyczne murki z kolumienkami, jakie istniały i istnieją do tej pory na koronie umocnienia rzeki. Pomiędzy placem a Zabłociem jest linia kolejowa przechodząca przez most - również widoczny w kadrze. W takim razie ten wysoki komin to prawdopodobnie elektrownia miejska. No chyba, że scena była nakręcona po drugiej stronie Wisły - u zbiegu ul. Podgórskiej i Starowiślnej, to wtedy komin widoczny w tle może należeć do jednego z zakładów na Zabłociu.
Właściwie cały film można by zacząć rozbierać na śrubki i podkładki :) około 16-17 minuty filmu Żuk opuszcza już centrum Krakowa - zabudowania osiedli, jak w Nowej Hucie. Kadr z 16:58 pasuje np. do wiaduktów kolejowych w okolicach Batowic i Zesławic lub też wiaduktów nad al. Powstańców Śląskich / Nowohucką w okolicy skrzyżowania z ul. Wielicką...czyli w zupełnie innej części miasta :ROFL:
 

maniek2820

Znany użytkownik
Reakcje
12 1 0
Tak myślałem ,widać tory na nasypie w kierunku wschodniej a skład jedzie w kierunku posterunku Antoninów i Wschodniej Rozrządowej.W powiększeniu widać sylwetkę nowej wtedy nastawni
 

Podobne wątki