• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolej w polskich filmach

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#1
W poprzednią niedzielę na programie Kino Polska leciał film "Cień", a na programie Plus "Człowiek na torze", obydwa z 1956r. O "Człowieku ..." słyszał chyba każdy. O "Cieniu" już raczej znacznie mniej. Obydwa filmy mają wiele pięknych scen z udziałem kolei i polecam je do oglądania.
Kiedyś wiele starszych filmów emitowano na TVP POLONIA, niestety było to dawno. Za to stare ciekawe filmy, lecą jeszcze na TVP KULTURA.

Podstawowy przewodnik po filmach z motywami kolejowymi jest tu
http://kolej.pl/ty264/

Również mała dyskusja na:
http://www.koleje.webd.pl/forum/viewtopic.php?t=548

Oprócz filmów wymienionych na stronie, można jeszcze wspomnieć o:
"Celuloza" - 1953
"Życie raz jeszcze" - 1964

PS
Strona o polskich filmach
http://filmpolski.pl
 
OP
OP
4

404W

Znany użytkownik
Reakcje
515 21 0
#3
Jeszcze kolejne filmy, których nie ma w bazie.

"Trzy opowieści" -1953
"Niedaleko Warszawy" -1954

Obydwa filmy to czysty socrealizm w wydaniu zimnowojennym. Komentując pierwszy z nich Ogórek powiedział, iż z filmu wynika, że najważniejsza dla utrzymania niezakłóconej produkcji w zakładzie jest obecność posterunku MO/UB.
W pierwszym jest piękna scena transportu cementu w wagonach krytych prowadzonych Tp15.
http://filmpolski.pl/fp/index.php/152497 - zakończenia transportu.
W drugim zaś sceny wewnątrz huty. Kiedyś w kinie polska puszczano do tego kroniki obrazujące budowę Nowej Huty, n.p. "Kierunek Nowa Huta" z sekwencjami dojazdu kocmyrzówką, czy transportu materiałów ze śląska.

A w czwartek 1 marca w Kinie Polska powtórka "Cienia" - niestety o 6.13.

Jednak naprawdę polecam.
 

maniek2820

Znany użytkownik
Reakcje
12 1 0
#7
Witam
ja polecam dwa fragmenty filmu ,,Jan Serce '' Warszawiak i kibic Polonii szukający miłośći
1jazda z Mamą do Piotrkowa zapewne Warszawskimi Ryflakami:)


2.SZUKANIE KOBIETY na Warszawskim węźle kolejowym......widoczne jednostki elektryczne oraz ich wnetrza -drewniane siedzenia,infrastruktura


i ta scena pod budką z piwem ...
 

Zwrotniczy_1960

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 0 0
#9
Polecam film z 1957 r. pt. "Zimowy zmierzch". Pierwszy film z tzw. "szkoły polskiej". W filmie gra istniejący do dziś uroczy budyneczek przystanku Piwniczna Zdrój.
Są też sceny kolejowe, przejazdy pociągów towarowych, oraz przyjazdy/odjazdy osobowych.Stacyjka ta w filmie ma inna nazwę.
Film dostępny za free na onet.vod. Inne tytuły ze scenami kolejowymi to "Zagubione uczucia" - Kraków Główny i scena z linii kocmyrzowskiej, "Amator" - odjazd pociągu z Rabki - Zdrój, "Koniec wakacji" - okolice Szopienic i m. in. odjazd oryginalnego składu z EU07 do Warszawy - 1974! W "Wielkim Szu" cudowny wjazd TKt48 z osobowym...
Pozdrawiam
 

Pt47-106

Znany użytkownik
Reakcje
564 11 5
#10
Mam pytanie kiedyś oglądałem film z dużymi motywami kolejowymi pamiętam ze jakaś pani doktor jedzie do chorego dziecka albo wiezie jakiś lek dla tego dziecka pamiętam ze został zabrana na parowóz i podwozili ja gdzieś możne ktoś kojarzy ten fil i jaki ma tytuł tego film
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#11

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#13
"Pociąg do Hollywood" - zarówno wąskotorówka, jak i normalny tor.
"Rififi po sześćdziesiątce" - scena przyjazdu pociągiem jednego z przyjaciół kręcona na stacji wąskotorowej Piaseczno.
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
929 15 0
#14
Witam serdecznie
Tych filmów było sporo:
W Psy 2 motyw z lokomotywą; w filmie "Cisza" chyba była mowa o lini Kłodzko- Kudowa Zdrój ale to może niech fachowcy się wypowiedzą bo mogłem coś pomylić; "Konsul" Fronczewski jedzie w wagonie klasy 1; "Dziewczyna i Chłopak" motyw W-wy Centralnej; kultowy film Władysława Pasikowskiego "Kroll" motyw z eszelonem; "Wielka majówka" napewno SM 42 z osobówką i ST 44; "wielki Szu" żona taksówkarza odjeżdza z stacji; "Giusseppe w W-wie" chyba Ok1; "Siedem życzeń" za kolesiami z tyłu stoi szynobus; a właśnie jeszcze "Koście ślady" Gajos czeka w towarowce na rabusi pomidorów...
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
929 15 0
#18
Wczoraj obejrzałem jeszcze "Miasto Prywatne" z Lindą i tam prócz innch był jeszcze Pan Boczek w tym filmie jest motyw z wiaduktem kolejowym i kolejką, pod koniec filmu kumpel Lindy skacze pod pociąg z tego wiaduktu.
 

jafrap

Znany użytkownik
Reakcje
8 0 0
#19
To ja dodam:

...a na koniec dodam fajny początek z filmu Siekierezada z wąskotorowym Px38: (od 1:24 mamy normalnotorowy parowóz, a od 3:48 wąski klimat) ;)
Dla chcących "przejechać się" w kabinie Px-a polecam te scenki bo czuć klimat wąskich torów. Takiego stopa to i ja bym chętnie złapał :)
 

Podobne wątki