• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1 (1:32) Koła - produkcja, sugestie...

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#1
Dzień dobry.

Podrzućcie proszę pomysł na wyprodukowanie kół w skali 1:32. Chciałbym uniknąć kupowania absurdalnie drogich wytworów marki Piko, czy też kleić z kartonu.
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#3
Dzień dobry.

Podrzućcie proszę pomysł na wyprodukowanie kół w skali 1:32. Chciałbym uniknąć kupowania absurdalnie drogich wytworów marki Piko, czy też kleić z kartonu.
Zostaje Ci toczenie jeżeli chcesz mieć jeżdżący model. Ja na razie testowo zamówiłem koła od PIKO w wielkości G ale mają dwie wady: cena 60 zł/2 osie i średnica koła ma 29,5 mm co dałoby w rzeczywistości (biorąc pod uwagę skalę 1:32) średnicę koła 94 cm a przydałoby się 100 cm o_O
 

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.028 494 29
#4
Mało to tokarzy w tym kraju mlekiem i miodem ociekającym, zwykłych i cnc, trzeba tylko wykazać odrobinę inicjatywy, przy większych ilościach można wynegocjować całkiem korzystną cenę.
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#5
Przyszły zarówno abstrakcyjnie drogie koła PIKO jak i tanie łożyska, które idealnie pasują na osie. Oznaczenie łożysk to: 618/3 2RS Łożysko Kulkowe 683 2RS 3x7x3mm (dostępne np. na allegro np. pod adresem: łożyska).
Postaram się dzisiaj dopasować projekt wózka 1Xta, tak aby łatwo było montować i demontować koła.

20220602_072917.jpg
 

old_jawa

Znany użytkownik
Reakcje
1.324 56 1
#6
Wielkie dzięki za namiar na łożyska, widziałem takie na Alieexpresie i myślałem, że trzeba będzie stamtąd zamawiać a tu taka niespodzianka (y)
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#7
Wielkie dzięki za namiar na łożyska, widziałem takie na Alieexpresie i myślałem, że trzeba będzie stamtąd zamawiać a tu taka niespodzianka (y)
Bardzo się cieszę, że mogłem pomóc... :) A nie nakłaniać Cię do wykazania inicjatywy, odsyłać Cię do google, czy też kazać szukać tokarza, piekarza, spawacza, czy też pytać kolegów Spur1 oraz Meggido...
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#8
Kolego Badylek, skoro zostałem wywołany do tablicy, to co takiego niestosownego było w mojej odpowiedzi na zadane przez Ciebie pytanie że wymieniłeś mnie w tym Twoim wpisie z pewnym sarkazmem, na forum skalą 1 zajmują się obaj wymienieni koledzy, oni mają w tej materi wiedzę, wykonują do swoich modeli w tej skali koła samodzielnie lub też takie kupują już jako gotowy produkt, Ty w poniedziałek we wpisie o godz 21.59.narzekaż na wyroby firmy Piko że są drogie, a w dniu dzisiejszym o godz. 8.00, po 58 godz. od zadanego pytania podzielasz się z kolegami z forum radosną nowiną, że przyszły abstrakcyjnie drogie koła od Piko, nie wymieniając tej abstrakcyjnej ceny, to jak to z tym Twoim pytaniem o te koła było, była odpowiedz na to pytanie które zadałeś potrzebna, czy też Twoje zapytanie było po prostu nieprzemyślane? I tak z ciekawości zadam pytanie, czy próbowałeś skontaktować się z tymi kolegami których w moim wpisie wymieniłem, czy rozmawiałeś z nimi i odmówili Ci pomocy lub informacji?
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#9
Szanowny Panie Janie, w Twej wypowiedzi nie było niczego niestosownego, pomijając dobre intencje była po prostu bezwartościowa i nie wnosiła nic do wątku (zupełnie jak Kpt. Nemo). Mistrz w swoim fachu, Pan Meggido pisał, że jego koła są toczone, laserowo grawerowane, itd... WIEM O TYM... Więc o czym Ty piszesz łamaną polszczyzną?

Nie napisałem, że nie kupię nigdy kół PIKO, choć cena nie jest adekwatna do wartości tego plastiku - po prosu nie mam alternatywy i na chwilę obecną chciałem poznać opinię innych - jak TWÓRCY sobie radzą, że może jest prosty lifehack, który ułatwiłby życie innym... A potem pojawiasz się Ty na białym koniu ze swoimi mądrościami...

Serdecznie dziękuję Ci za zaangażowanie w sprawę moich kół. Mam nadzieję, że dane nam będzie kiedyś się spotkać przy piwie i śmiać się z tej wymiany zdań :) Ja sprezentuję Ci wagon 401Z wypełniony węglem (na kołach PIKO), a Ty postawisz mi niejedno piwo :)

Pozdrawiam serdecznie, Adam Sikorski

ps. gdybyś chciał polemizować, to daj sobie spokój, na pewno napiszesz coś na podobnym poziomie jak poprzednio i będzie trochę smutno, trochę śmiesznie, ale na pewno poziomie bliskim dna...

20220602_191823_HDR_2.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#10
Dostępne dobre zestawy kołowe do "jedynki" w zasadzie po bankructwie firmy Hubner są nieosiągalne w cenie, delikatnie mówiąc, osiągalnej w polskich warunkach. To co jest osiągalne, to jakieś spady Marklina na Ebayu. Teraz należy zadać sobie pytanie co to znaczy rozsądna cena?... Czy ktoś z powyżej piszących próbował coś zamówić? Zrobił rysunek koła?... ;) To co proponuje LGB czy PIKO, to nie jest "jedynka", to jest ni pies, ni wydra, a coś na kształt świdra w wielkości G. Nie trzyma to jakiekolwiek normy NEM. A takowa norma określa kształt koła w skali 1:32 w klasycznym wykonaniu lub "fine scale" z bardzo niskim obrzeżem.
Kół takich się nie kupi ot tak. Oferują je manufaktury w Niemczech, np. Marcus Jeagers z klubu IG-DU
https://www.ig-du.info
Nawet wózki 25TNa, ale cena powala.
https://moderne-spur1-gueterwagen.de
Zubehör-radsätze.jpeg


Generalnie nie ma problemu z zamówieniem kół w Polsce. Można, gdziekolwiek pod warunkiem, że:
-ma się stosowny rysunek,
-chce się zamawiać w setkach sztuk.
Wtedy cena jednostkowa wydaje się być akceptowalna, ale czy potrzebujemy np. 200 kół albo 300, a czasem 1000? No właśnie... Kiedyś próbując zamówić koła do Gagarina (1050 mm) dostałem średnią cenę 60 PLN za sztukę przy zamówieniu ich w sumie 12... Mało, dużo? Nie wiem, ale nie zamówiłem.
Ponad 14 lat temu stałem przed tym samym dylematem. Potrzebuje kół do wagonów. Przygotowałem rysunek bazujący na zarysie rzeczywistego koła kolejowego w połączeniu z normą NEM. Koło jest uproszczone, część wewnętrzna jest płaska jak w kołach Marklina i imituje koło monoblokowe. Wtedy odpowiedziała mi jedna firma i zaproponowała 7 PLN za sztukę netto. Tyle też zakupiłem. W tzw. międzyczasie kupiłem kolejne 150 szt. w cenie 4 PLN netto, w zasadzie po cenie materiału i robocizny. To było w 2012 roku. W sumie jeszcze ich nie zużyłem, ale mimo to, dzięki pracy, którą wykonuję mam inną zaprzyjaźnioną firmę, która wytoczyła mi ich 200 sztuk. Także toczy mi koła do lokomotyw o takim samym zarysie, ale o innej średnicy, głównie 1250 mm.
Generalnie mam tylko toczone koła, a sam dorabiam resztę i składam w zestawy kołowe.

Zestawy kołowe wagonowe i koła własnego pomysłu.
20210824_192130.jpg

20210821_163316.jpg

20210824_192124.jpg



Koła Hubnera i zestawy mojego pomysłu ze względu na długość czopów.
20200204_202552.jpg

20200204_202600.jpg

20200205_192338.jpg


Koła i zestawy kołowe własnego pomysłu do lokomotyw Dragon, Byk oraz Griffin, średnica 1250 mm
20190408_173830.jpg

20190408_173840.jpg

20190415_194933.jpg

20180503_202327.jpg


I koła do Gagarina 1050 mm
20210526_203311.jpg
 
OP
OP
Badylek

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
100 0 2
#11
Jacku, bardzo dziękuję za Twój wpis. Przyznam się, że nie miałem tyle szczęścia, z 5 firm do których wysłałem pytanie/prośbę o możliwość wytoczenia i cenę odezwała się tylko jedna, ale w takiej formie, że chyba nie chcą się angażować :(
Na razie zostanę przy kołach PIKO, byłem zdesperowany do tego stopnia, że zacząłem szukać podkładek stalowych - myślałem o ich lutowaniu :). Początki są zawsze trudne, jednych zniechęcają innych mobilizują.
Świadomość, że można mieć duży tabor w zasięgu ręki i do tego samodzielnie zrobiony jest niesamowita :) Od nas zależy na jaki stopień uproszczeń się godzimy i akceptujemy. Pozdrawiam serdecznie :)
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#13
W sumie nie wiem czy przy tych cenach, to nie lepiej by było zainwestować w małą tokarkę.
Fakt, pochłonie to trochę czasu ale za to nauka bezcenna.
Małą tokarkę do toczenia seryjnego kół można sobie wsadzić, wiesz gdzie... ;) Nie nadaje się w ogóle. Toczyłem na dużej tokarce uniwersalnej 12 kół bez noża kształtowego do zarysu części tocznej i obrzeża. Tak samo część widoczna koła bosego. Nie mam dwóch kół z tych 12 aby były identyczne, a coś tam w swoim życiu wytoczyłem... To teraz wyobraź sobie toczenie na maleńkiej tokarce, która momentami ma problem z uciągnięciem wióra na średnicy 30 mm.
 
Reakcje
59 2 0
#14
@Meggido - ale toczyłeś metal, tworzywo sztuczne, drewno czy coś jeszcze innego ?
Wydaje mi się że tworzywo 'Necuron' by się dawało łatwo obrabiać. I na koła które nie muszą przewodzić prądu powinny być OK.
 
Reakcje
59 2 0
#16
Nie poddaję w wątpliwość Twojej wiedzy, po prostu jestem ciekawy.
I dlaczego twierdzisz, że koła z tworzywa to pomyłka ? - jestem po prostu ciekawy.

A co do materiału to podobno można je sklejać i z papieru. Gdzieś mi się o oczy obiła taka informacja, że bodajże w latach 30-tych wykonywano koła do wagonów z papieru (?) [Muszę sam dla siebie tego poszukać]
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#17
Małą tokarkę do toczenia seryjnego kół można sobie wsadzić, wiesz gdzie... ;) Nie nadaje się w ogóle. Toczyłem na dużej tokarce uniwersalnej 12 kół bez noża kształtowego do zarysu części tocznej i obrzeża. Tak samo część widoczna koła bosego. Nie mam dwóch kół z tych 12 aby były identyczne, a coś tam w swoim życiu wytoczyłem... To teraz wyobraź sobie toczenie na maleńkiej tokarce, która momentami ma problem z uciągnięciem wióra na średnicy 30 mm.
No tak, to zmienia obraz sytuacji.
Myślałem że lepszą dokładność mają te urządzenia.
 

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#20
No tak, to zmienia obraz sytuacji.
Myślałem że lepszą dokładność mają te urządzenia.
Nie, źle mnie rozumiesz. Nie chodzi o dokładność lecz o moment obrotowy generowany przez wrzeciono i sztywność konstrukcji aby wygodnie toczyc stal o średnicy 30 mm. Zwyczajnie maszyna jest za słaba i za mało sztywna. Do toczenia kół wymagany jest nóż kształtowy, który stawia znaczny opór.

dlaczego twierdzisz, że koła z tworzywa to pomyłka ? - jestem po prostu ciekawy.
Masz duży model, ciężki, zakładam, że ładnie wykonany i co, wykastrować go z naturalnych dźwięków, które tworzy stalowe (metalowe) koło na torze?

A co? Co Cię tak dziwi? Pisałem przecież, że polska, rodzima firma krzyknęła sobie 60 zeta za kółko do Gagarina...