• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Klej do łączenia drobnych elementów

Wojciech49

Aktywny użytkownik
Reakcje
192 1 0
#1
Mam takie pytanie, jaki klej najlepiej się nada do przyklejenia drobnych delikatnych i drobnych elementów lokomotywy, np. stopni ?
 

Peper

Użytkownik
MSMK
Reakcje
158 1 0
#2
Do przyklejania elementów, które mają pin/kołeczek stosuję Wikol lub Mod Podge Matt (fajniejszy, bo w razie jak wypłynie to nie będzie błyszczącej plamki). Spytasz czemu używam kleju do drewna/papieru do klejenia plastiku. Dlatego, że trzyma wystarczająco mocno, a w razie jak ułamiesz barierkę, wąż itp. to łatwiej potem usunąć pozostałości z modelu :)
 
Reakcje
1.103 113 0
#5
A jakiego kleju mogę użyć aby skleić ułamane gniazdo sprzęgu, w modelu Piko EU07. Ułamało się to prostokątne mocowanie od reszty mechanizmu KKS. Nie chce mi się kupować całego elementu... :)
 
Reakcje
1.103 113 0
#7
A mogę jednak prosić o odpowiedź na moje pytanie? Ściśle na moje pytanie a nie puste nabijanie postów. Nie kupię nowego elementu ani nie kupię nowego modelu. Jaki mogę na ten moment zastosować klej? Potrzebuję ten model użyć teraz.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#8
Tak jak @Dominik napisał, nie da się przywrócić pierwotnej wytrzymałości złamanego elementu poprzez jego sklejenie. Tym bardziej, że gniazdo będzie narażone na większe siły w przypadku wsuwania i wysuwania sprzęgu. Najprawdopodobniej we wspomnianym detalu powierzchnia na której się złamał jest dosyć mała. Klejenie będzie miało sens jedynie przy dodaniu dodatkowych elementów wzmacniajacych. Można nawiercić obydwa detale przez płaszczyznę złamania i w otwory wprowadzić fragment drutu, następnie zalać klejem CA lub dwuskładnikowym. Można przygotować fragment blachy, który po doklejeniu wzmocni spoinę.
Jako kleju można użyć rozpuszczalnika do samochodowych lakierów podkładowych (analogiczny jak rozpuszczalnik Weinerta). Topi tworzywo sztuczne jak aceton, ale dłużej odparowuje, czyli lepiej penetruje spoinę. Przed użyciem trzeba sprawdzić, czy rozpuszczalnik w ogóle reaguje z danym tworzywem.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#9
Odpowiedz nie jest taka jednoznaczna. A klej CA nie zawsze spełni swoje zadanie.
Są tworzywa, które nie da rady skleić klejem CA. Wszystko zalezy od tego jaki to jest plastik. Ja kleję takie przypadki odpowiednimi rozpuszczalnikami. Czyli: aceton, nitro, dcm, chloroform. Rozpuszczalnik zawsze dobierany indywidualnie.
 

Tomasz Sauer

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.618 79 4
#10
A mogę jednak prosić o odpowiedź na moje pytanie? Ściśle na moje pytanie a nie puste nabijanie postów. Nie kupię nowego elementu ani nie kupię nowego modelu. Jaki mogę na ten moment zastosować klej? Potrzebuję ten model użyć teraz.
Najbardziej uniwersalna i wytrzymała jest żywica epoksydowa, problem w tym że aby uzyskać "kropelkę" trzeba jej przygotować sporo więcej.
Osobiście zbieram różne połamańce i przy okazji np. wylewania wody na makiecie, korzystam z żywicy.
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.112 28 6
#11
Co do żywicy dwuskładnikowej - dodam, że warto tu dać szybkowiążącą (do klejenia detali) - w przeciwnym wypadku będzie się lała (pomimo gęstości, żywica ma małe napięcie powierzchniowe i przez to doskonale penetruje każdą szczelinę - co nie zawsze jest zaletą). Alternatywnie można zastosować klej poliuretanowy do drewna - również daje wytrzymałość.
Na koniec uwaga - kleje z zasady nie wchodzą w reakcję z PCV i dla tego rodzaju tworzywa trzeba stosować dedykowane produkty.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#13
Cena trochę zaporowa, no ale skoro jest możliwość sklejenie PP... Ten mieszalnik też sie szybko zużyje - już po pierwszym użyciu. To zapewne artykuł do większych rzeczy np. zderzaki samochodowe. No ale może warto go mieć w swoim warsztacie modelarskim.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#14
A mogę jednak prosić o odpowiedź na moje pytanie? Ściśle na moje pytanie a nie puste nabijanie postów. Nie kupię nowego elementu ani nie kupię nowego modelu. Jaki mogę na ten moment zastosować klej? Potrzebuję ten model użyć teraz.
Jeżeli gniazdo jest z plastiku, to spróbuj kleju Tamiya Extra Thin Cement. To klej o bardzo rzadkiej strukturze, rozpuszcza plastik dając dobrą spoinę, a nadmiar kleju szybko odparowuje z powierzchni.
 

Podobne wątki