• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Junak M10 skala 1:4

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
4.959 33 1
#1

Barnaba

Nowy użytkownik
Reakcje
12 0 0
#2
Cześć! Jestem nowy na forum, przyciągnął mnie ten wątek. Chętnie podzielę się z Wami wrażeniami składania Junaka M-10 od Hachette. Na razie dostałem pierwszą paczkę z Numerami 1-3. W środku większość elementów potrzebnych do zbudowania zbiornika paliwa, opona (zakładam że przednia, wydawca nie napisał) i przedni błotnik. Korpus zbiornika metalowy, boczny panel (na razie jeden) ze szparunkiem i napisem Junak plastikowy. Części bardzo starannie polakierowane, szparunek bardzo precyzyjny, wszystko dobrze spasowane (jak dotąd). Jestem bardzo ciekawy jak rozwiążą problem szprychowanych kół (czy przyjdą gotowe, czy będzie się je szprychowało samodzielnie) i jak będzie wyglądał łańcuch napędowy (czy będzie to sztywny odlew czy będzie ruchomy). Dajcie znać czy chcecie obejrzeć kolejne etapy budowy.
Junak Nr 1-3.jpg
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
26.841 388 20
#3
Witaj na forum. Świetnie, że pokazujesz kolejne etapy składania tego motocykla. Kibicuję i czekam na kolejne tutoriale. (y)
 

Barnaba

Nowy użytkownik
Reakcje
12 0 0
#4
Witaj na forum. Świetnie, że pokazujesz kolejne etapy składania tego motocykla. Kibicuję i czekam na kolejne tutoriale. (y)
Dzięki za pozytywną reakcję! Dodam jeszcze że wygląda na to, że model będzie metalowo-plastikowy (np. błotnik jest plastikowy ale wsporniki już metalowe), co przy dobrej jakości powłoki lakierniczej nie stanowi dużego problemu. Bardzo sensownie wyglądają też dodawane "gazetki". Oprócz łopatologicznej instrukcji składania artykuły łączy ogólny wątek jednośladów w PRL-u, oprócz motocykli polskiej produkcji pokazane są też inne "stalowe rumaki demoludów". Dla mnie to sentymentalna podróż do czasów dzieciństwa, kiedy wujowie wozili mnie po lasach na WFM M06, a potem sam jako nastolatek próbowałem przekonać oporny gaźnik w SHL M11 do współpracy...
 

Barnaba

Nowy użytkownik
Reakcje
12 0 0
#6
Odcinek 2
Dotarła przesyłka z numerami 4-5. Liczyłem na to, że od razu będą wysyłać po 4 numery, ale to chyba uniwersalna polityka tych wydawnictw, żeby pierwszych kilka przesyłek było tańszych. W numerach pozostałe elementy zbiornika paliwa (prawy boczny panel i spód z kanałem pod rurę ramy) i lewy przedni amortyzator teleskopowy. Amortyzator ładnie pracuje na sprężynie, szklanki dobrze dopasowane, nie za luźno a jednocześnie nic nie obciera. Jedynym problemem są zbyt długie śruby montażowe, kilka gniazd jest po prostu zbyt płytkich żeby dało się dobrze skręcić elementy. Pozostaje albo skracać śruby albo szukać innych, krótszych (ja na szczęście mam sporo zapasowych po montażu Syreny)
Junak Nr 4-5.jpg
 

Barnaba

Nowy użytkownik
Reakcje
12 0 0
#8
Odcinek 3
Numery 6-17. Drugi teleskop, obręcz przedniego koła składająca się z dwóch połówek, piasta, szprychy (5 numerów poświęconych na same szprychy), wnętrze przedniego hamulca bębnowego (doceniam to, że model zawiera elementy konstrukcyjne których nie widać po złożeniu), dekle piasty, oś przedniego koła.
Junak Nr 6-13.jpg
Junak Nr 14-17.jpg
Rezultat: przednie koło i dolna część widelca skończona.