• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

jak zrobić dobre NOGI wg mnie :)

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#21
Patent jest OK (przy okazji nie pętają się te dechy), ale gdy nogi sie montuje nie do bocznej ścianki tylko do wewnętrznego poprzecznika, wtedy dechy nóg wierci sie po grubości a nie po szerokości.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#23
Ja zrobiłem w jednym module, żaden problem (przywierca się do nóg rozstawionego modułu opierając o te czarne nóżki) a faktycznie stabilniej stoi no i nie pęta sie po podłodze.
Tylko że nogi muszą być montowane do wręgu a nie do boków.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
5.112 33 0
#24
ciekma napisał(a):
Ja zrobiłem w jednym module, żaden problem (przywierca się do nóg rozstawionego modułu opierając o te czarne nóżki) a faktycznie stabilniej stoi no i nie pęta sie po podłodze.
Tylko że nogi muszą być montowane do wręgu a nie do boków.
Myślę że nogi przykręcone do boków segmentu tez by sie udało tak złapać. Chodzi o to że trzeba wiercić dodatkowe dziury w nogach ;/

Nie o tym jednak chciałem napisać, ale o NAKRĘTCE PAZURKOWEJ. Mianowicie wracając dziś z urzędu przez Kazimierz zaglądnąłem do sklepu na ul. Bożego Ciała 10 i poogladałem co mają w swojej ofercie. I mym oczom rzuciły sie tzw GWIAZDKI które w OBI kosztują ok 4 zł za 4pak. Tutaj zapłaciłem 7,20 zł ale za 30 sztuk ;) NIEZIEMSKA CENA ;) Sztuka za 24 grosze ;)
 

Załączniki

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
373 17 0
#25
pado napisał(a):
o NAKRĘTCE PAZURKOWEJ
A jaki to jest rozmiar gwintu??
Podoba mi się pomysł z tymi nakrętkami - chyba wdrożę.
W OBI wszystkie małe rzeczy typu śrubki nakrętki i inne szpeje konfekcjonowane po kilka sztuk mają cenę razy 20. :D
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
376 1 0
#32
Takie pierdułki na wagę ZAWSZE w małym sklepie będą dużo tańsze niż konfekcjonowane po parę sztuk w dużym sklepie. Ktoś musi zapłacić za pudełeczko, etykietę z kodem kreskowym, liczenie sztuk, a i za to co klienci wyniosą w kieszeniach...
No i w ogóle niemieckie żelastwo w OBI jest dużo droższe od identycznego ale polskiego w Castoramie.
Nakrętki pazurkowe są w rozmiarach gwintu od M3 do M12 (takie widziałem...).
Szymku, te Twoje wkręty to nie Spaxy (bo to nazwa firmowa specyficznego typu wkręta, z opatentowanymi ząbkami) a czernione wkręty do płyt gipsowo - kartonowych. Bywają nawet w rozmiarze fi 4 x 120 mm. I w typie do blachy i gipsu (inny gwint). Do drewna wkręcają się opornie bo są szorstkie. Niestety wkrętów do drewna tak długich chyba nie ma...
Maćku, na wkręcanie takich sworzni z gwintem jest sposób: na część z gwintem metrycznym nakręcasz dwie nakrętki, dwoma kluczami dociskasz je do siebie. Kręcąc kluczem za tą dalej od drewna - wkręcasz, za bliższą - wykręcasz. Potem znów dwa klucze i nakrętek nie ma. Niektóre sworznie mają też pomiędzy obydwoma gwintami część sześciokątną, pod klucz.

A dziadek Kilkujadek użył chyba drążków teleskopowych do narzędzi ogrodniczych czy malarskich. Tylko w tym rozwiązaniu chyba nie ma precyzyjnej regulacji wysokości...
 
Reakcje
0 0 0
#33
I błąd. Regulacja bardzo precyzyjna. Moduły z tymi nogami były do obejrzenia w Sosnowcu :D
Firma SPAX® produkuje wiele rodzajów wkrętów, również te czarne. Używam ich odpowiedników firmy KOELNER®. Między wkrętami do blach i drewna zasadniczą różnicą jest gwint: do blach drobny, do drewna gruby, głęboki.
Wkręty krzyżakowe występują w 2 odmianach - PH (Philips) i PZ (Pozidrive). Problemy z wkręcaniem takich wkrętów wiążą się gównie ze złym dobraniem wkrętaka (bitu)
Czarne wkręty (do drewna KŚGD) mają nacięcia typu PH więc do nich należy zastosować wkrętak (bit) PH.
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
376 1 0
#34
Wprawdzie bit PH2 wejdzie w łeb PZ2 ale nie przeniesie tak dużego momentu obrotowego jak PZ2. Odwrotnie, tj bit PZ2 w łeb PH2 nawet gdy wejdzie (nie powinien) to będzie jeszcze gorzej. Różnica między łbami jest dobrze widoczna, choć nie dla wszystkich. A gdy ktoś użyje nie dość że niewłaściwego to jeszcze marnej jakości bitu... a potem narzeka na "gwiazdki'...
Firmowy wkręt spax do drewna kręcony solidnym bitem da się wkręcić bez nawiercania nawet w blachę stalową 1 mm. A po nawierceniu - nawet w grube kształtowniki stalowe. Do solidnych robót warto kupić sobie solidny wkrętak, np PZ2 Stanley'a. Choć są też identyczne z wyglądu, tanie, niefirmowe to nie wkręci się nimi nawet 1/10 tej ilości wkrętów co Stanley'em. Kto spróbuje, ten uwierzy...

Dziadku Kilkujadku - a napisałbyś co więcej o swoich drążkach. Jakieś fotki drugiego końca, kto je robi, kto sprzedaje i jak nazywa...
 
Reakcje
0 0 0
#35
Z tą blachą to może już nieco przeginasz... ;) Do tego celu są wkręty „samowiercące” lub TORX pod które i tak należy wywiercić otwory.
Co do jakości wyrobów STANLEY – czasami trafiają się zbyt twarde i pękają.
Od dawna są w supermarklach dobrej jakości wkrętaki firmy TOPEX – seria MEGA-DRIVE. Końcówki chrom-vanad.

Drążki teleskopowe zostały nabyte w supermarklu. Jest spory rozrzut cenowy nawet do 25 pelenów/szt.) O ile dobrze pamiętam 11 wynegocjowałem. Mamy do wyboru kilka typów ale ja wybrałem najlżejsze aluminiowe. Z jednej strony rękojeść, z drugiej czop stożkowy(tworzywo sztuczne) który należy nieco skrócić.
http://images31.fotosik.pl/38/6bb605d6be12b5fem.jpg
Gniazda czopów - klocek drewna z otworem 26mm. Lepszym rozwiązaniem jest sklejka z dobranymi odpowiednio dwiema średnicami otworów tak aby drążek klinował się na większej długości stożka.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
5.112 33 0
#36
Hmmm co do tych nóg to jakos tak niewyglądają mi specjalistycznie. To tylko takie moje odczucie. Bałbym sie że jakaś nie jest dobrze skręcona i mi wsyztsko opadnie z 130 do 77.7 w sekundę ;) Ale jesli sie sprawdza to dobrze. Ja wolę swoje drewniane.
 
Reakcje
0 0 0
#37
- Zapewniam że jest to sprzęt specjalistyczny... do malowania :D
- Tak silny spadek nie jest możliwy - zaciski bardzo mocno trzymają.
Do wysokości 130 - 170 cm przekonstruowania wymagają gniazda czopów ale spoko - wytrzyma.
Mnie też się podobają drewniane ale jestem leniwy :cool: .
Poza tym mam sporo niekonwencjonalnych pomysłów z którymi coś trzeba robić :LOL:
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
5.112 33 0
#38
Heh skoro mówisz że wszystko jest tip top to prawidłowo. Chodzio to, aby mechanizmy były sprawne i funkcjonalne ;) Nic innego sie nie liczy ;) Ja pozostanę przy drewnianych nóżkach ;) Moze troszke więcej roboty, ale wg mnie solidniej wyglądają ;) i profesjonalniej ... :D
 
Reakcje
0 0 0
#39
Pado - pozwoliłem sobie trochę zmodyfikować twój projekt na potrzeby sTTandardu (mam nadzieję, że się nie obrazisz :p

Wysokości są 4.
- FREMO czyli 130cm
- sTTandart czyli 100cm
- wystawowa 110 cm
- dodatkowa - 74,5cm (tak już zostało... można sobie po prostu w domu postawić tak moduł i pracować przy nim na siedząco)
 

Załączniki

Podobne wątki