• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jak staremu dziadowi zachciało się makietę zbudować.

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#1
Długo nie mogłem się otrząsnąć po niegodziwości jaka mnie spotkała ze strony kogoś kto mienił się moim przyjacielem, i innych którzy wdzięczność winni dozgonną że mają dzięki moim staraniom miejsce gdzie udawać mogą modelarzy, a wszystko to za sprawą "afery pluszakowej" długo, nawet chciałem w niwecz obrócić to co już miałem, niejedno wylądowało na śmietniku historii, i już miałem jeno wędrówkom się poświęcić, ale namówił mnie Artur z PT i tak sobie pomyślałem że czemu nie.
W tzw. międzyczasie proponowałem jeszcze jednemu Panu wspólną budowę makiety, argumentując że będzie tak urządzona aby jemu do pokoju pasowała, mnie zaś splendor i zachwyty tłumu za zapłatę się ostaną ona jego będzie na wieki, taki quasi "benefis" na zakończenie kariery, no bo nikt nie żyje wiecznie, i w tym przypadku nie wyraził zainteresowania, czyli jak ja to sobie wytłumaczyłem, zlekceważył po raz wtóry.
Ale już dość roztrząsania przeszłości, której już niema podobnie jak przyszłości, jest tylko teraźniejszość, a wygląda ona tak, nie mam zamiaru budować molochów, raz że nie mam gdzie tego trzymać, dwa że mi się nie chce, postawiłem na wąski tor, na razie skrzynki trzy o długości razem 1400 mm, układ co najmniej dziwny, ale dopasowałem go do mojej koncepcji, w zasadzie jest to makiet SF, ale wierzę iż specjaliści wybitni znajdą na niej uchybienia, a to, to nie tak, a to, to inaczej, cóż jeszcze się taki nie urodził coby wszystkim dogodził.
Dziś na początek kilka fotek z mozolnego budowania skrzynek.
Elementy konstrukcyjne na tle przyrządu do frezowania rowków na pokrycie skrzynek.

IMG_20220725_140904.jpg


Układ to jedna dłuższa skrzynka 700 mm i dwie po 350 mm po bokach.


IMG_20220726_141926.jpg


IMG_20220803_143956.jpg


Całość, uskok na łączeniu skrzynek to nie zamierzony cel, tylko pomyłka, a ponieważ jestem leniwy zostawiłem tak jak jest niwelując to pięknymi łuczkami, co będzie widoczne na dalszych zdjęciach.

IMG_20220806_081544.jpg


Zrezygnowałem z nóg wykonanych według mojego pomysłu, na rzecz innych również moich, roboty tyle samo, efekt podobny ,czemu nie zmienić czegoś, poza tym rury aluminiowe strasznie zdrożały, a miałem trochę grubszych więc je wykorzystałem do tego projektu, łącznikiem jest element z form czyszczących używanych w drukarniach, zamieszczę jego zdjęcie innym razem, kołnierz z otworem gwintowanym i tuleja z gwintowaną końcówką, pół obrotu i noga jest solidnie zamocowana.

IMG_20220812_130646.jpg


IMG_20220812_130724-crop.jpg


Dodatkowo otwory służącego do łączenia skrzynek zostały wyposażone w tuleje stalowe wzmacniające i centrujące samo połączenie, tu podziękowania dla Kolegi Meggido za pomoc w wykonaniu większej ich ilości w zaprzyjaźnionej firmie.

IMG_20220812_130652.jpg


Jak widać czasami koncepcja się zmienia, trzeba rwać i kleić od nowa.

IMG_20220811_125933.jpg


Sobie schnie a ja wyginam śmiało blaszki i uzbrajam w nie podkłady, pomysł mój , realizacja prototypu i kliszy do trawienia Sławek Okrojek trawienie jak zwykle EFC Loko.

IMG_20220812_062518-crop.jpg


Gotowy podkład, w rzeczywistości blaszki podtorowe zakładam już w chwili montażu szyn.

IMG_20220812_130750-crop.jpg


Podkłady uzbrojone w blaszki/ haki, bo po zagięciu będą udawać mocowanie szyn, nie stosuję gotowych torów bo mam taki kaprys,podkłady klejone przy pomocy prymitywnego szablonu z polipropylenu.

IMG_20220812_125545.jpg


Bez szablonu.

IMG_20220812_125556.jpg


I całość, to na razie tyle, jak wiecie gięcie blaszek i tym podobne działania są czasochłonne, potem znów przyklejanie podkładów, podłączenie przewodów zasilających do szyn, montaż i zaczniemy bawić się z naszą fantastyczną scenerią.;)

IMG_20220812_125607.jpg


CDN.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#2
Długo nie mogłem się otrząsnąć po niegodziwości jaka mnie spotkała ze strony kogoś kto mienił się moim przyjacielem, i innych którzy wdzięczność winni dozgonną że mają dzięki moim staraniom miejsce gdzie udawać mogą modelarzy, a wszystko to za sprawą "afery pluszakowej" długo, nawet chciałem w niwecz obrócić to co już miałem, niejedno wylądowało na śmietniku historii, i już miałem jeno wędrówkom się poświęcić, ale namówił mnie Artur z PT i tak sobie pomyślałem że czemu nie.
W tzw. międzyczasie proponowałem jeszcze jednemu Panu wspólną budowę makiety, argumentując że będzie tak urządzona aby jemu do pokoju pasowała, mnie zaś splendor i zachwyty tłumu za zapłatę się ostaną ona jego będzie na wieki, taki quasi "benefis" na zakończenie kariery, no bo nikt nie żyje wiecznie, i w tym przypadku nie wyraził zainteresowania, czyli jak ja to sobie wytłumaczyłem, zlekceważył po raz wtóry.
Ale już dość roztrząsania przeszłości (...)
...i całe szczęście, bo to w końcu forum modelarskie, a nie forum zawiedzionych dusz.
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.828 235 3
#4
Połączenie pisarskiego talentu z modelarskim stworzy jeden z ciekawszych wątków na tym forum (tego życzę).
PS. Wstęp ciekawy, duże podziękowania dla osób, które Cię zmotywowały ;)
 

robertmuszka

Znany użytkownik
FREMO Polska
H0e
T M M
Reakcje
4.101 153 19
#6
Super.
A może zamiast srub na klucz zaproponuje sruby z motylkiem, ręcznie sie skreca i klucza nie potrzeba, tym bardziej ze cały mechanizm jest ustaleniem dla torowiska, jak myślę.
 

marek1704

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
H0e
Reakcje
213 0 0
#7
Pawle,
bardzo się cieszę, że robisz moduły, i że jest to H0e.
Podziwiam Twoją konsekwencję a przede wszystkim cierpliwość przy układaniu torów.
Jestem bardzo ciekaw co będzie na Twojej makiecie? Świetny pomysł z tymi małymi łukami. To urozmaica przebieg trasy.
Pozdrawiam Cię i czekam na kolejne zdjęcia.
M
PS
Zmotywowaleś mnie, i pamiętając Twoje słowa, biorę się za dokończenie stacji.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#8
Był kiedyś taki "zenek". Augustyn. I on kiedyś powiedział. "Dopóki walczysz jesteś zwycięzcą"
trzymam się tego dlatego jeszcze dysze.
Ty też Pawle się tego trzymaj.
Trzymam kciuki za projekt.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#10
Super.
A może zamiast srub na klucz zaproponuje sruby z motylkiem, ręcznie sie skreca i klucza nie potrzeba, tym bardziej ze cały mechanizm jest ustaleniem dla torowiska, jak myślę.
Robercie dawno temu moja ukochana zwykła mówić że "grubson to ma imadło w łapach" ale to było w czasach gdy się poznaliśmy czyli trzydzieści lat temu i było mnie o 30 kg więcej, motylek pewnie i tak trzeba by dokręcać "żabką" , pozostanę przy tradycyjnym sposobie.


Podziwiam Twoją konsekwencję
Konsekwencja hm, :niepewny: na której półce ja to położyłem.
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#12
Żebyście nie pomyśleli ze trzy dni w Kolonii Karnej Ldzań spędziłem tylko na piciu wódy, obściskiwaniu ukochanej i spacerach z Balbinką, to owszem wszystko to robiłem, dodatkowo zbierałem grzyby, tu zbiór z kilku metrów kwadratowych działki.

IMG_20220813_150546.jpg


Siadałem sobie, słuchaweczki, pewien słynny faszystowski zespół i dziubałem blaszki do mocowania szyn, potem je montowałem w podkłady, w między czasie musiałem tłumaczyć jak zwykle bez zrozumienia czemu nie oglądam wspólnie z rodziną mojej ukochanej, mózgojebów w tv, no bo nie i tak, no i po co to robisz, bo mogę i umiem, szkoda gadać, całe szczęscie że moja Ewcia nie lubi w równym stopniu co ja telewizji, całe szczęście.
Po powrocie zajrzałem do makiety i cyk zdjęcie kupki podkładów, mam nadzieję że niewiele brakuje do końca.

IMG_20220815_200425.jpg


No i nie wytrzymałem, jak już jestem to sobie na zygzaku przykleję podkłady, pozostanie mi tylko prosta i okolice tejże.

IMG_20220815_201732.jpg


Cztery ostatnie od lewej do zerwania i poprawki, na łączeniu skrzynek nie ma dwóch podkładów, rano się poprawi.
 

Lucky

Znany użytkownik
Reakcje
1.300 3 0
#13
Musiałeś mi grzdyla rozhuśtać, co nie?
Cały dzień dzisiaj łaziłem po lesie i jedyne co znalazłem, to płytka od telewizora i jakaś lampa LED...
 
OP
OP
Kpt. Nemo

Kpt. Nemo

Łowca cech
Donator forum
Ekspert
Reakcje
20.243 496 29
#15
Musiałeś mi grzdyla rozhuśtać, co nie?
Cały dzień dzisiaj łaziłem po lesie i jedyne co znalazłem, to płytka od telewizora i jakaś lampa LED...
Widziałem podczas naszych wycieczek weekendowych mnóstwo zbieraczy, z całkiem dużym "urobkiem" ja tam grzybów nie zbieram w lesie bo gó.. widzę, na działce rosną pod nogami, zresztą uważam że zbieranie grzybów to kolejna nasza narodowa schiza, chrust trza zbierać i węgiel przy torach, bo Pani w radioli mówiła wczoraj że idzie sroga zima.:niepewny:
 

Tomasz Sauer

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.646 81 4
#16
Widziałem podczas naszych wycieczek weekendowych mnóstwo zbieraczy, z całkiem dużym "urobkiem" ja tam grzybów nie zbieram w lesie bo gó.. widzę, na działce rosną pod nogami, zresztą uważam że zbieranie grzybów to kolejna nasza narodowa schiza, chrust trza zbierać i węgiel przy torach, bo Pani w radioli mówiła wczoraj że idzie sroga zima.:niepewny:
Nie wiem, czy narodowa schiza, ale ja z rodzinką lubię połazić po lesie, a grzyby to dodatkowa motywacja aby ruszyć dudę, choć też zdarza się na działce zebrać podobną do twojej trzódkę, tylko koźlaków, a nawet kilka smardzy.
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#20
Kurde Paweł Lubię Cię i Szanuję ale grzybów to mi tu nie pokazuj. U nas to jest tak sucho, że już nie ma co liczyć na grzyby.
Co tam "reality szoł" Kolejki to jest zabawa tam tragedia.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Wąskotorówka 17
Wąskotorówka 7
Wąskotorówka 7

Podobne wątki