• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Imitacja ładunku stalowego węglarka. Z czego?

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#1
Od dłuższego czasu siedzę i robię imitacje stali/złomu przewożonego w węglarkach jednak efekt jest marny. Używałem druciaka do mycia garnków pomalowanego aerografem na rdzawy ale dalej wygląda to jak zabawka.

Pytanie za 100 punktów, czy ktoś ma fajny sposób na wykonanie realistycznej imitacji złomu do węglarek?

Danke
 

LISU

Użytkownik
Reakcje
138 7 4
#2
Od dłuższego czasu siedzę i robię imitacje stali/złomu przewożonego w węglarkach jednak efekt jest marny. Używałem druciaka do mycia garnków pomalowanego aerografem na rdzawy ale dalej wygląda to jak zabawka.

Pytanie za 100 punktów, czy ktoś ma fajny sposób na wykonanie realistycznej imitacji złomu do węglarek?

Danke
 

Załączniki

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#5
Kolego, wykonałeś zdjęcie walczaka cysterny z pomostem, a nie ładunku który znajdował się w wagonach obok. Ja mam w swoich zbiorach tak wykonany ładunek złomu.
Zdjęcie0023.jpg
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#6
Kolego, wykonałeś zdjęcie walczaka cysterny z pomostem, a nie ładunku który znajdował się w wagonach obok. Ja mam w swoich zbiorach tak wykonany ładunek złomu. Zobacz załącznik 884594
Zdjęcie jest jakie jest, natomiast nie ma tam niczego innego jak glębki drutu zbrojeniowego.
I to chcę odwzorować.

Twój ładunek choć ładny, jest przewymiarowany.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#7
Możliwe że jest przeskalowany, tylko zapomniałem napisać że to jest wagon i ładunek w skali 0. Jak się dokopię do tego wagonu to postaram się zmierzyć średnicę tych beczek, bo to najbardziej rzuca się w oczy.
 
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#9
To może być pomysł jakiś pomysł, wykonywałeś może coś podobnego? Jaka grubość druta optymalnie do skali? 0.3?
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#10
Imitacji takiego ładunku z drutu nie robiłem. Jeśli drut zbrojeniowy ma fi 8mm, to w H0 daje to 0,1mm. Cholernie cienki drucik, w dodatku w skali niekoniecznie musi wyglądać wystarczająco "dobrze", może lepiej wziąć grubszy. Powodzenia.
 

Marcin88

Użytkownik
ŁKMK
Reakcje
40 0 0
#11
Hej, ja robiłem z kawałków drutu i foli aluminiowej (po serkach wiejskich) kształtowanych na balche trapezowa (na płytce Auhagana), drobnej siatki, jakiś kawałków szyn, patyczków od wacików. Całość malowana aerografem (ja wrzuciłem do pojemnika, i napryskalem areo do środka, wtedy osadzali się w dość losowy sposób). Kolory rdzawe +czarny - Ammo ma zestaw kolorów do malowania szyn, tam są chyba trzy odcienie rdzy plus czarny mat. Myślę, że dałoby radę też to zrobić washami. Są to moje pierwsze ładunki złomu i jak dla mnie efekt wyszedł OK. Tyle, że za duże kawałki złomu mam, ale to w kolejnej edycji zmienię.
 

Załączniki

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#12
Brawo, świetnie to zrobiłeś, w dodatku jest to wreszcie imitacja ładunku złomu nie zawierająca szprychowych kół od lokomotyw. Jak często w realu widzieliście w węglarkach złomowane koła szprychowe? Właśnie : )
 
OP
OP
Alek

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#13
Hej, ja robiłem z kawałków drutu i foli aluminiowej (po serkach wiejskich) kształtowanych na balche trapezowa (na płytce Auhagana), drobnej siatki, jakiś kawałków szyn, patyczków od wacików. Całość malowana aerografem (ja wrzuciłem do pojemnika, i napryskalem areo do środka, wtedy osadzali się w dość losowy sposób). Kolory rdzawe +czarny - Ammo ma zestaw kolorów do malowania szyn, tam są chyba trzy odcienie rdzy plus czarny mat. Myślę, że dałoby radę też to zrobić washami. Są to moje pierwsze ładunki złomu i jak dla mnie efekt wyszedł OK. Tyle, że za duże kawałki złomu mam, ale to w kolejnej edycji zmienię.
Pomysł i wykonanie wielki plus. Jedynie można byłoby "przyklepać" ten złom, lub jak ma być w tej formie to siatka do naciągnięcia na węglarkę aby nie wypadł - jak w oryginale.
Gruntowałeś ten złom przed malowaniem?
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#15
To i swoje też w 1:220 dodam. Moja technika to specjalne pudełko gdzie zbieram różne resztki "złomopodobne" - nadlewki plastikowe, resztki blaszek fototrawionych, rozkręcone wnętrze zegarka, dodane trochę pogiętej folii aluminiowej, pociętych drucików i całość na koniec uzupełniana opiłkami pozyskiwanymi u ślusarza dorabiającego klucze.

ostrow3.JPG


IMG_5401.JPG


IMG_5127.JPG
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#18
Zwłaszcza w skali 1:220 - w 1:87 to już nie jestem pewien, czy opiłki będą tak dobrze wyglądać...
Złom złomowi nierówny. Zupełnie inaczej będzie wyglądał złom pochodzący z firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów (części samochodowe, stare lodówki, pralki, rury, rynny, blachy, itp.), a zupełnie inaczej - złom pochodzący z zakładów produkcyjnych.
Pamiętam skład złomu w jednym z zakładów, gdzie pracowałem. Trafiały tam odpady poprodukcyjne - głównie wióry z obrabiarek oraz wypraski z taśm - resztki po elementach wycinanych na prasach mimośrodowych. Wszystko to zmieszane razem przypominało hałdę rudego piasku lub żwiru. Raz na jakiś czas przyjeżdżała "fadroma" i łyżką ładowała tą sypką, częściowo już zbryloną od rdzy masę na samochód.
Do odwzorowania takiej formy złomu opiłki byłyby jak najbardziej ok, nawet w H0.
 
Ostatnio edytowane:

Kempol

Administrator
Zespół forum
Donator forum
BGM
MSMK
Reakcje
18.807 214 0
#19
Do wypowiedzi kolegi @t_domagalski dodam, że gabaryty przetworzonego złomu, a taki w większości podróżuje wagonami to 1,5m x 0,5m x 0,5m.

Tak na szybko, Łazy, październik 2019
5A6012D32C507A46DB69C4306772D16C.jpg
D8CD6D4F5716A80C87C7FEEA190F6516.jpg
310E1A490F0AD790E611AC61C5B46FD7.jpg
47B0AA7315FF66E4B4BFAC9A33D7D375.jpg
9CBFBBB3B0566A93CE87933EB4649849.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#20
Wypełnienie spodu możesz dać z dociętego na wymiar styropianu (tak jak do ładunków węgla). Wkład malujesz na rdzawy kolor, górę przyklejając, gęsto wypełniasz i malujesz wedle uznania. Możesz dodać jakieś drobne kolorowe elementy.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 3
Techniki modelarskie 22

Podobne wątki