• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO Gotowe podwozie do budowy wagonów o rozstawie osi 4 m

Meggido

Znany użytkownik
Reakcje
2.652 12 2
#21
Czy ta tulejka musi być w środku wypolerowana czy wystarczy obciąć kawałek rurki mosiężnej ? I czy trzeba w tę tulejkę wstrzyknąć jakiś smar ?
Może być obcięty kawałek rurki mosiężnej, a smar, to podstawa łożysk ślizgowych.
Kupowałem na Allegro tulejki spiekane z brązu - „Tuleja tulejka z brązu AMES” - są one nasączane olejem tak, że nie wymagają smarowania. Zwykły mosiądz trzeba by smarować, co jakiś czas a i tak się wytrze szybciej. Tulejek jest duży wybór tak, że na pewno można dobrać jakieś do naszych wielkości.
Można i tak, ale ten wskazany przez Ciebie olej, którym nasączona jest tulejka może być sporym kłopotem przy lakierowaniu, a konkretnie przy próbie odtłuszczenia obszaru wokół tejże tulejki. Przy obciążeniach w tego typu taborze pokusiłbym się o stwierdzenie, że tulejka wykonana z rurki mosiężnej i tak będzie wieczna.
 
OP
OP
Konrad 0

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#23
http://allegro.pl/tuleja-tulejka-z-brazu-2x5x3-ames-i6611037786.html#
ale trzeba ciąć na pół, bo za długa (3 mm), poza tym średnica zewnętrzna aż 5 mm,
nie wiadomo czy da się rozwiercić maźnicę aż do 5 mm i do tego drogo wychodzi,

taniej i łatwiej będzie pociąć z metra rurkę (1 m) mosiężną o średnicy zewnętrznej 3 mm i wewnętrznej 2,1 mm,
a rozwiercić maźnicę do 3 mm to już na pewno nie kłopot.
http://allegro.pl/rurka-mosiezna-mosiadz-1000-x-3-2-1-mm-i6415403852.html

Zrzut ekranu 2016-12-06 o 20.10.18.png 75a377144e63a4579b828a52ee27.jpeg
 
Ostatnio edytowane:

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#24
Wpisz na Allegro - Tuleja tulejka z brązu AMES - i powinny się pokazać. Jeżeli chodzi o odtłuszczanie przed malowaniem to z tulejką tego typu rzeczywiście może być problem, tego nie wziąłem pod uwagę. Trzeba by ją jakoś konkretnie zabezpieczyć.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#26
Kolego Tempest. Lepsza jest ta rurka którą podał Konrad. 2,1 mm pasuje idealnie do osi zestawu kołowego który ma 2 mm. Masz delikatny luz, oś Ci nie bije na boki. Tylko to rozwiercenie mażnicy nie za bardzo mi się wydaje możliwe. Nie rozbierałem jeszcze żadnego zestawu kołowego w wagonie. Jeśli ktoś z kolegów wykonywał taką operację to proszę o opis tej czynności.
 

Jan Bednarczyk

Znany użytkownik
Reakcje
1.469 12 6
#29
Cienko to widzę,zdjęcia takie sobie. Zdjęcie0074.jpg Zdjęcie0075.jpg Zdjęcie0076.jpg Zdjęcie0082.jpg Zdjęcie0083.jpg To maleństwo jeżeli koledzy coś widzicie to jest uchwyt prowadzący oś w zestawach kołowych wagonu SS46, średnica 3,2 mm, otwór 2 mm, to jak można takie coś próbować rozwiercić do 3 mm lub wstawić tam łożysko.
 

Tempest

Znany użytkownik
Reakcje
549 1 0
#30
Rurka z mojego ostatniego linku ma średnicę zewnętrzną 2,6 czyli troszkę mniej niż 3,0 ale może ten detal zamiast go rozwiercać co może się nie udać należy zastąpić wykonanym z odcinka rurki i kawałka blaszki ? Ale wtedy trzeba będzie pobawić się w lutowanie.
 

Alek1

Użytkownik
Reakcje
125 0 0
#32
Też mi się wydaje że najlepiej było by wytoczyć, choć niekoniecznie na CNC bo to nieskomplikowany element a ten kołnierz kwadratowy wypiłować iglakami.
 
OP
OP
Konrad 0

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#33
Panowie, na forum niemieckim widziałem jak Niemcy wkładali w maźnice krótkie odcinki rurek 3 mm/2,1 mm na klej. Ta rurka 3/2,1 jest idealna do tych celów, bez kombinowania z toczeniem i do tego najtańsze rozwiązanie. Chodzi tylko o to, aby ochronić plastikową maźnicę przed wytarciem przy dużej ilości jazdy na makiecie, a to jak wiemy nadal jest jeszcze nie możliwe w PL.
Moje zdanie zatem - rurka 3/2,1 mm i jest jeszcze mały luzik na klej.
 

spur 1

Znany użytkownik
Reakcje
1.328 2 0
#34
A ja będę dalej twierdził że łożysko się tam zmieści , wymaga tylko trochę przeróbek ,jak chcesz to podwozie wyślij,zrobię to w prezencie pod choinkę,bo chciałbym się przekonać że się nie mylę.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elementy do budowy taboru 1

Podobne wątki