• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Gdzie wlutowac kondensator

PiotrK

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
308 0 0
LP4.0.jpg

Niebieski przewód podłączony jest do COM+.
Lutowanie bezpośrednie na płytce dekodera możesz ograniczyć tylko do podłączenia masy, a plus podłączyć do niebieskiego przewodu.
 
Ostatnio edytowane:

Robert_L

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Witam wszystkich forumowiczów, super temat dzięki temu wlutowałem upsy do swoich lokomotyw. Została mi tylko jedna czy moglibyście powiedzieć gdzie dać kondensator do ET21? Dekoder to piko SmartDecoder 4.1 Z góry dziękuję.
 

mjasinsk

Aktywny użytkownik
Reakcje
515 57 11
Niestety PIKO "dało ciała" i nie przewidziało miejsca na UPS. W praktyce jeżeli jestes sprawnym elektronikiem to po zastosowaniu mikro kondensatorów odpowednio połączonych (robił mi to specjalista) uzyskasz jakieś 40-50% pojemności normalnego kondensatora. Ja boje się nawet otwierac do środka żeby zerkną cgdzie on to upchnął. Podsumowując bez ingerencje we wnętrze modelu słabo to wygląda. Sam przyznał mi, że chętnie zobaczył by jakies inne rozwiązanie bo nie dawał juz rady.
 

mjasinsk

Aktywny użytkownik
Reakcje
515 57 11
Niestety PIKO "dało ciała" i nie przewidziało miejsca na UPS. W praktyce jeżeli jestes sprawnym elektronikiem to po zastosowaniu mikro kondensatorów odpowednio połączonych (robił mi to specjalista) uzyskasz jakieś 40-50% pojemności normalnego kondensatora. Ja boje się nawet otwierac do środka żeby zerkną cgdzie on to upchnął. Podsumowując bez ingerencje we wnętrze modelu słabo to wygląda. Sam przyznał mi, że chętnie zobaczył by jakies inne rozwiązanie bo nie dawał juz rady.
Edit: okazało się , że można podglądnąć
 

Załączniki

mjasinsk

Aktywny użytkownik
Reakcje
515 57 11
nie chcę tego ruszać bo jak widzisz wszystko jest na milimetry. Trzeba by wypiąc dekoder. Za tydzień bee się z nim widział bo oddaje inną lokę do udźwiękowienia więc zapytam
 

Robert_L

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Dzięki, rzeczywiście tam kompletnie nie ma miejsca. Myślałem że może tak jak w SU46 przygotowali w środku na płytce trzeba zdjąć obudowę żeby się do tego dostać.
 

Robert_L

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
Nie dało mi to spokoju więc odważyłem się i rozkręciłem obudowę. Wygląda to tak: płytka jest przygotowana tak jak wSU46 czyli jest miejsce na przylutowanie kondensatora C+ i C- jest miejsce na diodę i rezystor. Jest też zworka ale kompletnie nie ma miejsca na kondensator pod czarną płytką piko jest kawał metalu. et21.jpg et21a.jpg
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
No to faktyczne jedynym wyjściem jest chyba zfrezowanie części balastu
Przecież @mjasinsk pokazał na zdjęciu wyżej, że można :p 10 szt. takich kondensatorów to już 1000 uF:
https://www.tme.eu/pl/details/t491x107m025at/kondensatory-tantalowe-smd/kemet/
Tylko tyle, że te na zdjęciu są czarne i do góry nogami, a te ze sznurka takie ładniutkie żółciutkie ;) Może nie najtańsze rozwiązanie, jeden wychodzi coś koło 9 zł, ale widać, że da się. Nawet z lewej strony, obok gniazda, zmieszczą się jeszcze dwa, co dałoby razem 1200 uF.
piko-51600.png

Zdjęcie to zrzut ekranu z filmu
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Andrzej masz rację, ale ja miałem na myśli możnaż typowego kond. Te małe sa trudne do dostania i niezbyt łatwe w montażu co pokazuje przykład kolegów z w.w. wpisów. Ale jest to jakieś rozwiązanie. Swoją drogą trochę nie rozumiem dlaczego projektant nie przewidział miejsca na UPS, wystarczyło w balaście takie miejsce dać na typowy walcowy kondensator.
 

Podobne wątki