• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Festyn kolejarski Pruszcz Bagienica.

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#1
Dzisiaj odbył się kolejny festyn kolejarski ''Zapomniana Stacja'' w Pruszczu Bagienicy. Impreza ma charakter cykliczny. Z kolejowych akcentów można wymienić drezyny GKD , PLK przedstawiło pojazd ratowniczy Unimog. Pan Krystian Żurawski z Chełmży pokazał kolej w filatelistyce, zresztą tej osoby przedstawiać zbytnio nie trzeba. Można było obejrzeć z przewodnikiem obiekty stacyjne na co dzień niedostępne jak np. nastawnia czy wieża ciśnień. Zresztą byłem nielicznym szczęśliwcem, bo wejście było tylko jedno. Wizyta rozjuszyła jakieś osy i ze względu na niebezpieczeństwo więcej wejść nie było. Chętni mogli przejechać się drezynami oraz uczestniczyć w maglowaniu bielizny na starym maglu wciąż czynnym na osiedlu kolejowym. Można było odbyć kurs i uzyskać certyfikat. :twisted: Ponieważ jestem chłonny wiedzy nie mogłem sobie odmówić. W dawnej kasie biletowej były sprzedawane pocztówki, repliki kartonowych biletów, bez charakterystycznego otworku. W ''Warsie'' można było wypić kawę i zjeść, za darmo chleb ze smalcem i świeżutkie ogórki kiszone. Rozegrano drużynowe zawody w wyścigu drezyn , pchaniu malucha i piłowaniu podkładów kolejowych. Wszystko odbywało się na czas, a startowały drużyny z Gostycyna, Klonowa, Świekatowa, Mąkowarska i Pruszcza Bagienicy.
Impreza miała charakter rodzinnego pikniku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Na koniec smutna refleksja. Z roku na rok widać postępującą degradację stacji i nazwa staje sie adekwatna dla zastałej sytuacji. Parowozownia jest rozkradana, dziw, że jeszcze posiada żeliwne okna. Zginął także ogromny klucz z obrotnicy, a nastawnia powoli przestaje być obiektem niedostępnym. Zresztą ta od strony Koronowa jest już zdemolowana.
 

Załączniki

Podobne wątki