• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Poradnik Drzewka na makietę - poradnik ASTRO

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
#21
Nie żałowałem :) też używałem go do makiety do utrwalenia prac i psiknąłem troszkę (czerwony Renesans) i dalej się lepi. Czytałem kiedyś że trzeba się nauczyć pracy tym specyfikiem, lecz czego bym nie zrobił to skubaniec nie chce wyschnąć. Jest jakaś alternatywa?
Renesans jest klejem, który trzeba dawkować bardzo ostrożnie. Nakładać trzeba go tak, żebyś wiedział, że go go położyłeś, a nie żeby było go widać. Innymi słowy jeśli widzisz biały nalot, to jest go już zdecydowanie zbyt dużo. Do prac przy drzewkach robimy "psik-psik", a nie "pssssssssssss" i to z e słusznej odległości, tak nie mniej niż jakieś 15cm (lepiej większej). Zapewne i tak pozostanie jakaś delikatna lepkość, nawet po kilku dniach, ale to da się bezproblemowo zlikwidować dwiema - trzema cienkimi warstwami bezbarwnego matowego lakieru. No i oczywiście dokładnie trzeba wytrzepać puszkę przed użyciem.
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#22
...czego bym nie zrobił to skubaniec nie chce wyschnąć. Jest jakaś alternatywa?
Co do zasady klej kontaktowy nigdy nie wysycha. Co najwyżej gęstnieje, tzn. zmienia konsystencję z ciekłej na gumowatą. Dobry klej kontaktowy jest wciąż elastyczny, lepki i przywierający, nawet przez wiele lat. Dzięki temu wszystkie przyklejone cząstki (np. imitujące liście) trzymają się i nie odpadają.

Dlatego klej tego typu trzeba dozować bardzo ostrożnie, żeby trafił tylko tam, gdzie jest potrzebny. Używając Renesans trzymam puszkę w odległości ok. pół metra od drzewka. Pryskam tylko tyle, żeby pokryć drzewko delikatną mgiełką. Nie dopuszczam do stanu, w którym na osnowie drzewka zaczynają się zbierać widoczne krople kleju. Wolę więc prysnąc dwa razy delikatnie, niż raz za dużo.
Takie drzewko z kroplami kleju jest już "przelane". Obsypane listkami nie będzie dawało dobrego efektu, gdyż listki na tych kroplach będą zlepiały się w gluty.

Jako ciekawostkę napiszę, że Renesans rozpuszcza się w wodzie. Więc od biedy można próbować ratować taki "utopiony" w kleju model drzewka. ;)
 

Alek

Aktywny użytkownik
Reakcje
231 17 0
#23
Cenne rady dajecie, klej Renesans czerwony jest jednym z trudniejszych do nauczenia się, za mało nie lepi się, za dużo lepi się po dwóch latach. Macie jakąś alternatywę która jest mniej wymagająca, a wysycha w całości? Pomińmy lakiery do włosów.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
#24
Cenne rady dajecie, klej Renesans czerwony jest jednym z trudniejszych do nauczenia się, za mało nie lepi się, za dużo lepi się po dwóch latach. Macie jakąś alternatywę która jest mniej wymagająca, a wysycha w całości? Pomińmy lakiery do włosów.
w zasadzie pozostaje coś wikolowego, np Mod Podge, możesz go aplikować spryskiwaczem, jak rozcieńczysz, czyli pryskasz, czekasz nieco aż lekko zwiąże, sypiesz, pryskasz, żeby na pewno liście nie opadły... umęczysz się. Możesz spróbować z klejem UHU, choć nie wiem, czy akurat nie jest trudniejszy w aplikacji. No i zawsze możesz tak jak koledzy radzili - machnąć lakierem matowym np akrylowym - ale warto potestować czy nie wyjdą jakieś artefakty po połączeniu kleju z lakierem.

Na marginesie - sprawdzę co z moimi drzewami, ale nie kojarzę, by się lepiły po tych kilku latach. Z tego co pamiętam, to nie było sensacji - nic mi się nie lepiło.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#25
Cenne rady dajecie, klej Renesans czerwony jest jednym z trudniejszych do nauczenia się, za mało nie lepi się, za dużo lepi się po dwóch latach. Macie jakąś alternatywę która jest mniej wymagająca, a wysycha w całości? Pomińmy lakiery do włosów.
Ja użyłem tego kleju:
https://eshop.microrama.eu/fr/home/293-colle-extra-fine-magispray-transparente.html

Drzewka się nie kleją, też były utrwalane lakierem bezbarwnym. Wyszły tak jak w moim wątku: https://forum.modelarstwo.info/threads/minimoduły.55239/page-7#post-1044022 (post 134)
Czy wytrzymają próbę czasu - nie wiem - trzeba będzie poczekać kilka lat.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.761 301 15
#27
Dla zainteresowanych - po serii pytań w stylu "jak te krzaki robisz?" "Skąd te liście?" itp. zmontowałem krótki filmik, który mam nadzieję nieco rozjaśni sprawę. Metoda podobna jak w przypadku drzewek z poprzednich filmów, ale z tą różnicą że pokazuję jak robię liście. No i zamiast waty polipropylenowej użyłem filtra węglowego.
Zapraszam do oglądania.

 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.384 71 3
#29
Dla zainteresowanych - po serii pytań w stylu "jak te krzaki robisz?" "Skąd te liście?" itp. zmontowałem krótki filmik, który mam nadzieję nieco rozjaśni sprawę. Metoda podobna jak w przypadku drzewek z poprzednich filmów, ale z tą różnicą że pokazuję jak robię liście. No i zamiast waty polipropylenowej użyłem filtra węglowego.
Zapraszam do oglądania.

Chapeu Bas za tak łopatologiczny instruktaż!!!

Pozdr,...
 

Podobne wątki