• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Dekoder ESU V3.5 lub starszy a nowsze głośniki

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
999 6 2
#1
Mam ciekawe - a może jednak głupie (zaraz się okaże) - pytanie :D Czy da się zastosować do dekodera starszej generacji (wymagającego głośnika 100 ohm) głośnik 4 lub 8 ohm z dołożonym rezystorem 100 ohm? Będzie to działać? Mam loko, w której ciężko jest upchnąć głośnik nawet 20mm (najmniejszy z dostępnych 100 ohm), i chętnie bym dał coś mniejszego, stąd pomysł.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.909 489 30
#2
Do dekoderów LokSound 3.0 i 3.5 są też zestawy dwóch głośników o średnicy 16 mm we wspólnej komorze rezonansowej, ale nie wiem, czy da się je kupić i czy taki zmieściłby się w Kolegi modelu. Ale sam byłbym ciekawy odpowiedzi na pytanie kolegi @Lyntog - problem w tym, że w wypadku głośników mamy do czynienia z tzw. impedancją, a nie czystą rezystancją, ponieważ w obwodzie nie płynie prąd stały, a zmienny, w dodatku o nieregularnym przebiegu. Boję się, że sam rezystor nie załatwi sprawy, ale moja znajomość elektroniki nie sięga tak daleko, żebym znał rozwiązanie.
 
OP
OP
Lyntog

Lyntog

Znany użytkownik
Reakcje
999 6 2
#3
Te 2x16mm mają 2x po 50ohm każdy i są łączone szeregowo, więc to nie rozwiązuje mojego problemu z miejscem (bo całkowity wymiar to jakieś 18-20x36-40). I gdzieś czytałem, że taka konfiguracja słabo się sprawdza.
 

Podobne wątki