• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Dźwięki dekodera ZIMO oraz ESU do lokomotywy ET22

Bartholomeo

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Dzień dobry wszystkim!

Przychodzę z pytaniem a propos dźwięków w dekoderze ZIMO i ESU, a raczej ich zmianie. Otóż czy da się w ogóle przeprogramować dekoder dźwiękowy, który miał dźwięk wgrany fabrycznie? Jestem bardzo za dekoderem firmy ZIMO, aczkolwiek wydaje mi się nierealistyczny dźwięk przełącznika przy zmianie świateł, patrząc jak głośno ten słychać ten "klik". Jedyny realistyczny scenariusz to gdy wyobrażamy sobie siedzieć za pulpitem lokomotywy. Po prostu troszkę mnie bawi dźwięk małego pstryczka w kabinie robiącego hałas na poziomie głośności np. RP1 ;) Czyli musiałbym wyciszyć do kompletnego 0 dźwięki funkcji:

- F0 włączenie / wyłączenie świateł białych zmiennych kierunkowo + dźwięk przełącznika
- F4 światła czerwone zmienne kierunkowo + dźwięk przełącznika
- F5 oświetlenie kabin zmienne kierunkowo + dźwięk przełącznika
- F6 światła długie + dźwięk przełącznika.

Dekoder ESU natomiast ma kilka dźwięków, które z chęcią bym dodał do dekodera ZIMO. Do nich należą:

- F16 otwieranie / zamykanie drzwi,
- F17 włączenie / zwolnienie hamulca,
- F20 stukot kół na łączeniach szyn (wózki trzyosiowe),
- F23 sygnał dźwiękowy alarmowy.

Nie jestem osobą z dużą wiedzą na temat programowania dekoderów, dlatego stąd moje pytanie - czy w ogóle dałoby się do takiego dekodera, w tym przypadku ZIMO, który jest dedykowany pod lokomotywy serii ET22, który już miał wcześniej wgrane dźwięki "dorzucić" kilka z innego, też dedykowanego do lokomotyw ET22 firmy ESU i wyciszyć podane wyżej funkcje dekodera ZIMO (F0, F4, F5 i F6), aby światła się zapalały bez dźwięku.

Będę wdzięczny za każdą formę pomocy, czy to poprzez wyjaśnienie mi - laikowi jak to zrobić, o ile to możliwe. Czy to poprzez podzielenie się linkiem do jakiegoś artykułu, bądź materiału wideo. Albo nawet przekazanie danych kontaktowych do osoby, która by mi się tym mogła zająć i dopomóc. Z góry wszystkim dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 0
Tabor 2
Tabor 1
Tabor 11
Tabor 36

Podobne wątki