• Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model własny DŹWIG KOLEJOWY EDK80

Redukcyjny

Aktywny użytkownik
Reakcje
667 0 0
#1
Witam serdecznie

Dwa lata temu razem z kolegą Piotrem Kozłowskim (WAMOS) postanowiliśmy połączyć siły i zbudować trudny , rzadko spotykany model a mianowicie dźwig EDK 80 razem z wagonem ochronnym 401z .Model nie doczekał się swojej galerii więc w ramach przypomnienia takową prezentuje.

Jest to jeden z 4 modeli które powstaną w ramach tego projektu. (jeszcze 1 PKP CARGO nr506 Olechów Łudź i dwa ENERGETYKA 607 Zakład Zachodni , 889 Zakład Świętokrzyski z charakterystyczną lampą roboczą w kratownicy. Dźwigi różnią się miedzy sobą wieloma elementami konstrukcyjnymi.

Model z założenia porusza się za pomocą sterowania DCC natomiast praca dźwigu RC . Moim zadaniem było zbudowanie jak najwierniejszych modeli , natomiast do Piotra należała cała elektronika ,toczenie , frezowanie jednym słowem ożywienie modelu. . Wspomnę że było to nie lada wyzwanie . Jedno ze zdjęć pokazuje skale wielkości jednego z problemu jaki trzeba było pokonać . Na zdjęciu widać pada , odbiornik i górę podwozia. Do budy o wymiarach 4x 3,5 x2.5cm wysokości trzeba było zmieścić odbiornik , 3 silniczki . 3 przekładnie ,dekoder sterujący wszystkim , głośniczek , bębenki , kondensator . Ramie dźwigu powstało tak jak w oryginale z
profili o przekroju okrągłym. Budowa opierała się na podstawie dokumentacji zdjęciowej oraz niektórych elementów z zestawu od Ostbahn Grzegorz Siódym. Oryginalny wagon piko 401z został całkowicie przerobiony natomiast dźwig prawie w całości zbudowany jest z plastiku .Model przedstawia prawdziwy dźwig z przydziałem ZNTK Oleśnica oraz wagon z przydziałem Ostrów WLKP, które można zobaczyć na filmie https://www.youtube.com/watch?v=aQl6NTiIOiY

Model wyposażony jest:

  • -dekoder jazdy oraz dźwięku ESU 58412 z gniazdem dekodera
  • -oświetlenie kabiny oraz pulpitu
  • -4 silniki sterujące jazdą dźwigu, poruszaniem wieży, ramienia oraz haku
  • -unikatowe dźwięki stworzone typowo na potrzeby projektu
  • -gniazda kinematyki
  • -sprężynujące zderzaki Weinerta
  • -ruchome imitacje sprzęgów Weinerta
  • -model wagonu ochronnego odwzorowującego oryginał
  • -pad do sterowania położeniem wieży, ramienia oraz haku
Na sam koniec wspomnę tylko że model został doceniony przez sędziów edycji mistrzostw polski na hobby 2022 roku w Poznaniu . Został oceniony 100/100 punktów i otrzymał tytuł Polski Model Roku 2022. Wiec było co świętować .

Pozdrawiam
2.jpg
2a.jpg
2b.jpg
2c.jpg
3.jpg
3a.jpg
3b.jpg
3c.jpg
3d.jpg
3f.jpg
3g.jpg
3h.jpg
3j.jpg
3k.jpg
3l.jpg
4a.jpg
 

Magic

Znany użytkownik
Reakcje
5.698 37 4
#11
Nie ma odpowiednio wysokiej oceny w puli ocen, aby dodać w formie ikonki...
Wspaniała praca, i chwała, że mimo, iż niezwykle rzadko, to jednak tego typu wątki powstają i prezentują modelarski majestrzyk(y)
 

garou

Znany użytkownik
Reakcje
4.442 442 99
#17
Wiele osób, które cokolwiek robią samemu, w porównaniu z tą pracą jedyne co mogło by powiedzieć to "każdy orze jak może" gdyż ta praca to niemal ideał (lepiej się już nie da), przy założeniu że to z tzw. "ręki"...
@Redukcyjny , gratulacje (y)
 

BoGneR

Znany użytkownik
Reakcje
2.838 29 2
#18
Modelarz przez duże M! Wspaniała praca... pogratulować, że na takim poziomie wykonujesz od razu 4 modele. Oj musi dużo wody w Dramie upłynąć nim osiągnę namiastkę tego poziomu... wspaniale! Inspirujesz i proszę o więcej! :love:
 

Podobne wątki