• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Czyszczenie kół lokomotyw

Szymon

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
na razie sobie nie radze :) planuje zakup takiego urzadzonka chyba trixa gdzie kladziesz lok do gory nogami podlaczasz napiecie kolka sie powoli obracja i masz taki kawalek materialu ktory przykladasz cos jak pumeks i sie czyszcza same - nie mam nerwow rozbierac i czyscic recznie
 
OP
OP
pepej

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Szymon napisał(a):
na razie sobie nie radze :) planuje zakup takiego urzadzonka chyba trixa gdzie kladziesz lok do gory nogami podlaczasz napiecie kolka sie powoli obracja i masz taki kawalek materialu ktory przykladasz cos jak pumeks i sie czyszcza same - nie mam nerwow rozbierac i czyscic recznie

Potrzeba jest matką wynalazków :D

Ten jasny nalot tworzący się na kolach strasznie mnie wkurw... pod makietą przykleiłem kawałek toru do "góry podkładami :D " biorę loka w łapy "do góry kolami" przykładam do tego toru i kola poleruje papierkiem ściernym 1200 - chyba najszybsza skuteczna metoda. Tor elektrycznie oczywiście podłączony jest do systemu DCC co wiąże się ustawieniem max prędkości na myszce dla loka którego chcemy czyścić.

Jedynie ten papierek ścierny mnie trochę martwi, wolałbym zamiast niego jakiś innej metody np mniej inwazyjny płyn. Co prawda po roku takiego serwisowania nie widać na kołach, żadnych ubytków, ale napisałem to głównie po to by poznać wasze opinie tj jak wy sobie radzicie z tym nalotem na kolach

GBB możesz wydzielić do osobnego wątku !!!
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#4
Ja mam jeszcze inny sposób, mam krótki odcinek szyny, który podłączam do zasilania. Kładę go na przednie koła lokomotywy, które są w górze. Jak zaczynają się kręcić pałeczką od czyszczenia uszu namoczoną w rozpuszczalniku nitro (przeważnie Rawela) czyszczę koła.
Na początku używałem spirytusu ale serce się kroiło na takie marnotrawstwo :D
 

chf

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Zamiast papieru ściernego mozna użyć filcu. Jest to polerowanie troche pracochłonne ale nie tak inwazyjne jak papier scierny. Do polerowania filcem używa się też róznych past polerskich ale tu chyba nie będą potrzebne.
 

Acid Rain 1973

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
304 0 0
#6
DarekW napisał(a):
Na początku używałem spirytusu ale serce się kroiło na takie marnotrawstwo :D
Rzeczywiście to była zbrodnia :), natomiast jeśli chodzi o płyn do czyszczenia warto pomyśleć o alkoholu izopropylowym możliwym do nabycia w sklepach elektronicznych lub od zaprzyjaźnionego drukarza.
 
OP
OP
pepej

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Acid Rain 1973 napisał(a):
DarekW napisał(a):
Na początku używałem spirytusu ale serce się kroiło na takie marnotrawstwo :D
Rzeczywiście to była zbrodnia :), natomiast jeśli chodzi o płyn do czyszczenia warto pomyśleć o alkoholu izopropylowym możliwym do nabycia w sklepach elektronicznych lub od zaprzyjaźnionego drukarza.
Ten nalot z kół szybko schodzi przy kontakcie / użyciu alkoholu izopropylowego ?
 

Szymon

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
panowie, dlatego kocham trixa i guetzold :) czyszczenie czyszczeniem, ale w zadnym loku tych dwoch firm mimo iz jezdza tyle samo co roco czy piko nic nie czyscilem, i czasem roco sie zacina a guetzold i trix, jezdza i jezdza i zero problemu, ciekawe z czego to wynika:

- lepsze odbieraki pradu?
- lepszy metal na kolach?
- wbudowane jakies podtrzymywanie zasilania?

no po prostu to sa kalasznikowy nie do zajechania, BR155 guetzold to jeszcze mi sie nigdzie nie zatrzymal, szkoda ze te firmy robia malo modeli, bo jakby robily taki asortyment jak roco to tylko te bym kupowal, po prostu nie ma bata zeby zatrzymal sie lok trica czy guetzolda, chyba bym musial tory zalac woda i posypac piaskiem zeby bloto bylo, a i tak pewnie by jechal - i guetzold jedzie idelanie super plynnie na min V ustawionym na MM, po kazdym rozjezdzie po kazdym torze nawet zakurzonym gdzie wagonu roco clean dawno nie bylo

po prostu heavy duty
 
OP
OP
pepej

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Szymon napisał(a):
panowie, dlatego kocham trixa i guetzold :) czyszczenie czyszczeniem, ale w zadnym loku tych dwoch firm mimo iz jezdza tyle samo co roco czy piko nic nie czyscilem, i czasem roco sie zacina a guetzold i trix, jezdza i jezdza i zero problemu, ciekawe z czego to wynika:

- lepsze odbieraki pradu?
- lepszy metal na kolach?
- wbudowane jakies podtrzymywanie zasilania?

no po prostu to sa kalasznikowy nie do zajechania, BR155 guetzold to jeszcze mi sie nigdzie nie zatrzymal, szkoda ze te firmy robia malo modeli, bo jakby robily taki asortyment jak roco to tylko te bym kupowal, po prostu nie ma bata zeby zatrzymal sie lok trica czy guetzolda, chyba bym musial tory zalac woda i posypac piaskiem zeby bloto bylo, a i tak pewnie by jechal - i guetzold jedzie idelanie super plynnie na min V ustawionym na MM, po kazdym rozjezdzie po kazdym torze nawet zakurzonym gdzie wagonu roco clean dawno nie bylo

po prostu heavy duty
Powoli zaczynam podejrzewać że masz coś wspólnego z TRIX'em ??? bo wszędzie go tylko zachwalasz i zachwalasz :D Można nawet by rzec, że udało Ci się mnie do Trix'a przekonać :D mam ochotę na ER20 tylko chwilowo nie widzę modelu na allegro - chętnie przetestuje zachwalane przez Ciebie konstrukcje a przede wszystkim dlaczego trix pomimo brudnych kół jeździ i nie przerywa :LOL:
 

Szymon

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
hej Pepej!

nie mam nic wspolego z Trixem serio :) zeby nie bylo ze klamalem, ponizej zestawienie modeli ktore mam i ktore moge z czystym sumieniem polecic, moze byc tak ze inne juz tak dobrze nie jezdza :)

22150 - E50 generalnie TOP, poza zoltymi ledami brak wad, full metal, jezdzi idelanie silnik C-Sinus SoftDrive, jezdzi po brudzie i po "blocie" :)

22031 - E10 j.w. moj ulubiony Elok III epoche do Rheingold - tak samo swietna jazda jak E50

22601 - Rh1012 - wady plastikowa buda, zalet biale ledy, jezdzi tak samo dobrze jak dwa powyzsze, brak informacji o silniku, super cichy ale nie wiem czy to SoftDrive Sinus

22144 - BR03 - wady wymagal w odroznieniu od powyzszych "rozjezdzenia", glosny naped, zalety full metal, jezdzi po wszystkim, kurz pyl brud? jaki problem, no problem :) na pewno nie soft drive sinus, teraz to kupie 22028 BR01 a ten bedzie okazjonalnie ciagla sklady w Epoche II



no i guetzold 39400 BR155 - absolutny mistrz wlasciwosci jezdnych, super cichy naped, super mala Vmin, jezdzi po wszytkim, super ciezki prawie 800g. moc pociagowa taka ze moze pociagnac bez rpblemu a nawet slizgania kol polaczone i stojace 3 Eloki Roco (taurus, Rh 1014 i BR101) :) - jezdzi po wszytkim

dodatkowo planuje zakupy na swita to bedzie chyba guetzold BR156 DR albo drugi BR155 ale w malowaniu DR zamiast DB oraz jakis trix metal II lub IV epoche Elok z SoftDrive C-Sinusem

za te powyzsze moge reczyc inne to nie wiem :)

s

ps. trixy kupowalem na niemieckim ebay id gosci o nicku baalitz - wszytko przychodzilo na czas, elegancko opakowane, E10 przyszlow kartonie 40 cm x 40cm wypelnionym kulkami poliesterynowymi zeby nic sie nistalo, wszytko super, kupowalem tam bo w naszych sklepach to trzeba czekac miesiacami zanim cos spraowadza a tak to dostalem loka po 10 dniach
 
OP
OP
pepej

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
Pepej napisał(a):
Powoli zaczynam podejrzewać że masz coś wspólnego z TRIX'em ??? bo wszędzie go tylko zachwalasz i zachwalasz :D Można nawet by rzec, że udało Ci się mnie do Trix'a przekonać :D mam ochotę na ER20 tylko chwilowo nie widzę modelu na allegro - chętnie przetestuje zachwalane przez Ciebie konstrukcje a przede wszystkim dlaczego trix pomimo brudnych kół jeździ i nie przerywa :LOL:
Szymon napisał(a):
hej Pepej!
nie mam nic wspolego z Trixem serio :) zeby nie bylo ze klamalem, ponizej zestawienie modeli ktore mam i ktore moge z czystym sumieniem polecic, moze byc tak ze inne juz tak dobrze nie jezdza :)
Nie znalazłem na Twojej liście ER20 wiec nie mam do Ciebie pretensji, ale chciałbym, przestrzec wszystkich napalonych na tanie zabawki Trix'a. W przypadku ER20 po pierwszych testach mam zamiar się go najszybciej pozbyć i reklamować.

Modeli wizualnie niczego sobie naprawdę fajnie wykonany ale właściwości jezdne to kompletna porażka - dużo lepsze wrażenia pozostały mi po jazdach Taurusem PIKO. Model przerwa, szarpie i się zatrzymuje - nie ważne czy w DCC na makiecie czy też na testowym kółeczku w analogu :( Szczerze powiedziawszy zawiodłem się na Trixie.

Do środka modelu byłem zmuszony zajrzeć z dwóch powodów. Po pierwsze chciałem sprawdzić dla czego z jednej strony nie działa oświetlenie oraz dlaczego przerywa podczas jazdy.

W środku model wygląda bardzo przyzwoicie. Oświetlenie nie działa bo złamana jest elastyczna taśma doprowadzająca napięcie :( ,

Reszta w środku wygląda na sprawne, kable doprowadzające zasilanie z wózków do dekodera tez są ok, a mimo to model jeździ fatalnie i dziwnie wolno

NIE POLECAM
 

Badylek

Aktywny użytkownik
Reakcje
101 0 2
#15
Czyszczenie kół

Po miesiącu oczekiwania na przesyłkę otrzymałem zestaw do czyszczenia kół lokomotyw produkcji Conrad/Trix. Poniżej dołączam zdjęcia. Przesyłka została wysłana najpierw z Niemiec, później z Wa-wy, wszystko razem 62 zł. Przekierowano mnie z niemieckiego Conrada, na polski oddział. Sprawę załatwiłem poprzez email. Nie udało mi się zapłacić przelewem, stąd poczta skasowała mnie na 16 zł. „Czyścik” wrzucono razem z katalogiem do pudełka, wszystko pięknie latało sobie w środku, ale dotarło w całości.
Wykonanie „czyścika” jest, co najmniej dyskusyjne, nie byłbym sobą gdybym nie pojęczał. Niestety, szczotki mosiężne są niechlujnie złożone. Lewa już od nowości gubi włoski, widać to na zdjęciu (druciki są wysunięte na jakieś 1 do 2mm). „Czyścik” nie rysuje kół, a nawet lekko je wypolerował. Mam nadzieję, że się sprawdzi w praniu. Nie widać tego na zdjęciu, ale „czyścik” jest malutki, mniej więcej połowa długości lokomotywy ER-20. I według mnie to wystarcza. „Czyścik” stawia się na szynach i to wszystko, jest „przelotowy”, więc nie ma problemu z zasilaniem kół (buntują się tylko kółka, na których jest gumka).
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 20
Tabor 7
Tabor 26
Tabor 59
Tabor 44

Podobne wątki