• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Model fabryczny Cysterna do przewozu dwutlenku węgla 201Ra - budowa własna

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 0 0
#1
Natchniony redbullem, a w zasadzie jego puszką popełniłem coś takiego:







Robiony na podstawie wycinanki ADW Model 7/2009. Część elementów zmieniona ze względu na inną technologię (aluminium i mosiądz), część bo miałem inny rysunek który był dokładniejszy (np. zawieszenie, dźwignie hamulca).
Zastanawiam się tylko czy nie powinienem machnąć dołu zbiornika też na czarno...

Poproszony później przez Konrada popełniłem drugi egzemplarz, tyle że jakoś nie wpadłem na pomysł fotnięcia obu modeli razem jak jeszcze był u mnie...

W tym egzemplarzu wszystkie elementy wykonane samodzielnie, w drugim sprzęgi i sprzęgi hamulcowe wykorzystane gotowe (te pierwsze po małych przeróbkach)

Kilka fotek z budowy drugiego egzemplarza:




 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#2
Model będzie jeździł w najbliższy weekend w Sande, być może trafi i do miesięcznika SNM (http://www.spurnull-magazin.de)
Jak wrócimy to zdamy relację... Mój egzemplarz bardzo mi się podoba, będzie po powrocie poddany lekkiej patynie. Dzięki Uboottd że dałeś sie namówić na zrobienie drugiego egzemplarza. Może o czymś następnym byś pomyślał...? Zderzaki, sprzęgi, widły maźnice koła z osiami, przewody hamulcowe, beli czołownicowe - to można kupić gotowe. Pomyśl nad wagonem do przewozu pyłu Sh, też zbiornikowiec...
 
OP
OP
uboottd

uboottd

Aktywny użytkownik
Reakcje
58 0 0
#3
Myśle, że na pewno coś będę dalej robił. Na razie poprosiłem brata żeby mi obfocił tego zbiornikowca z muzeum. Tylko, że wygląda on na trochę karykaturę, na pierwszy rzut oka np. brak jakiejkolwiek armatury przy zbiornikach a proporcje niektórych elementów są wątpliwe. Spróbuje pogrzebać za jakąś sensowną dokumentacją. Na razie dłubię przy węglarce 3W i wózkach 1XTa (o które też pytał się Popowe)
 

Konrad 0

Moderator Skala 0 (1:43.5)
Zespół forum
Reakcje
294 0 0
#5
A to wersja spatynowana wagonu Rgh do przewozu dwutlenku węgla ze zmienionymi zderzakami na większe. Wagon jest tak dobrze toczny, że ucieka praktycznie z każdego stołu !
 

Załączniki

Ostatnio modyfikowane przez moderatora:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#6
Odświeżam stary temat, ale pytanie bym miał jeśli można...

Na okładce wycinanki na podstawie której wykonano model są Zakłady Azotowe Puławy w wyglądzie dość nowoczesnym. W tle widać dwie wierze granulacyjne (jak się dowiedziałem - Mocznika), które z tego co czytałem nie są aż takie stare i ok. 2000 roku zastąpiły wierze, których już nie ma. Stąd urodziło mi się pytanie. Czy te wagony 201Ra to do kiedy były użytkowane? Z tego co kojarzę to dość leciwa konstrukcja, więc wydaje mi się że ta grafika w tle wycinanki to może być fantazja autora, a wagony te wyszły już z użytku.... nawet przed rokiem 2000. Ma ktoś może wiedzę, informacje na temat tego typu wagonów? Ciekawi mnie do kiedy mogły być używane w tych zakładach chemicznych?

PS. Model świetnie wyszedł.
 

Załączniki

  • 103,4 KB Wyświetleń: 61
Ostatnio edytowane:

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#7
Natrafiłem na kalkomanie do tego wagonu:

Jest na nich data rewizji na rok 1967. Nadal podtrzymuję zapytanie do kiedy mogły być te cysterny eksploatowane, ale już po tej dacie rewizji na dedykowanych kalkomaniach do tego modelu widać, że mówimy o modelu odwzorowanym w oznaczeniach na epokę IIIc....

kalki.jpg
 

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#9

Podobne wątki