• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Pytanie? Analog a osobne sterowanie.

Reakcje
6 0 3
#1
Witam, i znowu sobie coś wymyśliłem. Ogólnie mam owal dwutorowy, ale w jednym miejscu mam zwężkę do jednego toru. Zamiar był taki, aby w analogu puscic dwie lokomotywy, jedna w jedną drugą w drugą stronę, udało mi się nawet zabezpieczyc pociagi, aby przed zwężka, jeden drugiego przepuścił w zależności kto pierwszy ten lepszy. Na mojej stacji jest 5 torów, wszystkie izolowane, więc mogę sobie tam prad wyłączyć, i chciałbym naprzyklad zatrzymac sklad na stacji w miarę płynnie, ale jak zatrzymam jedna to i druga się zatrzyma gdzieś na szlaku.
Tu przyszlo mi do głowy, że część stacyjną, mogę zasilić z osobnego trafo i na tej stacji regulować napięcie w zależności od potrzeby. Ale tu mam wątpliwość dlatego postanowiłem zapytać, czy nie jest to przeszkodą dla lokomotywy, jeśli zjedzie z jednej sekcji na drugą, to chwilowo otrzyma napięcie z dwóch trafo, czy to bezpieczne? Jak u was analogowców jest to rozwiązane?
 

Scenika

Aktywny użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
Reakcje
512 5 0
#2
Pytanie - po co ? Cyfra daje nieporównywalnie większe możliwości. Czy masz dużo analogowego taboru i chcesz przy tym zostać ?
 
OP
OP
C
Reakcje
6 0 3
#3
Wszystko co mam, kupiłem za grosze, połowę rzeczy naprawiłem i przywróciłem do życia. Marzy mi się cyfra, lecz musialbym zmienic całe torowisko na nowe, nie wspominając już o lokach, a mnie poprostu na to nie stać, więc cieszę się tym co mam, a ponieważ lubię elektrykę, szukam różnych rozwiązań i sobie działam, a że teraz mam zagwostkę to proszę o pomoc.
 
OP
OP
C
Reakcje
6 0 3
#5
Bo większość jest poprostu stara i niezbyt estetyczna, pewnie nie raz szlifowana, fakt, może i to by zadziałało, ale narazie nie mam funduszy.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#6
Tory zawsze można wymienić później, ale to nie jest przeszkodą, żeby od razu zainstalować sterowanie cyfrowe. Ale jeśli ma koniecznie być tradycyjne, analogowe, to radzę przejrzeć ten bardzo stary materiał. Są tam schematy elektryczne makiet analogowych, również takich, gdzie jest więcej niż jeden zasilacz. Przejazd z odcinka toru zasilanego z jednego zasilacza na odcinek zasilany z drugiego jak najbardziej jest możliwy, ale trzeba pokrętła obu zasilaczy ustawić mniej więcej w tej samej pozycji.
 
OP
OP
C
Reakcje
6 0 3
#9
Rzeczywiście jest mnóstwo informacji, bardzo dziękuję, lecz przy testach wyszedł kolejny problem.

Mam dwa loki, które puszczam jednocześnie.

Pierwszy lok to sklad osobowy bo jest szybki, drugi lok ma większy silnik, większą moc uciągu dlatego jest wolniejszy, i tu pojawia się problem, bo osobowy pędzi jak ta lala, natomiast towarowy zwolnił jeszcze bardziej co jest irytujące.

Pytanie brzmi jak przyspieszyć towarowy lub nieco zwolnić osobowy, które są zasilane z tego samego trafo jednoczesnie.

Bardzo proszę o pomoc.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.388 463 29
#10
jak przyspieszyć towarowy lub nieco zwolnić osobowy, które są zasilane z tego samego trafo jednoczesnie.
Nie da się inaczej, jak dokonać jakichś zmian w samych lokomotywach, ale trudno tu podać uniwersalną receptę. To, że lokomotywa ma większy silnik i większy uciąg, nie znaczy, że musi być wolniejsza. Prędkość modelu zależy od doboru silnika i przekładni.
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#11
W analogu raczej trudno, można jak jest miejsce wlutować diody prostownicze, parami i odwrócone, przed silnikiem (dioda zmniejszy napięcie o ok. 1-1,5 V.).
Ja u siebie mam takie rozwiązanie że lokomotyw dobieram nie tylko zarządem ale też podobną prędkością, a że mam 70 sztuk to jest z czego wybierać.:)
 

Kamilb

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.131 28 6
#14
Jeśli użyjesz 4 diod, to tak - będzie ok ~1.4V; wcześniej pisałeś "dioda zmniejszy napięcie o ok. 1-1,5 V" i do tego się odniosłem
 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
402 8 0
#15
Dokładnie, z wyliczeniami to był skrót myślowy. Tak mam podłączone cztery silniki w modelach od Piko w TT. Za szybko startowały w porównaniu do innych. Jak by było potrzeba mogę zdjęcie zrobić jak to wygląda, ale to chyba jak autor pytania będzie chciał.
 
OP
OP
C
Reakcje
6 0 3
#17
A jeszcze mnie tak naszło, bo widziałem sporo części na Ali, czy jest możliwość przerobić analogową lokomotywe na cyfrową, czy lepiej kupić nową, wogole to szukalem od głupot na piko loka z cyfrowym dekoderem, ale nie mam pewności która ma taki, bo pod pkp wyszły mi 4, dziwne, chyba zle szukam. Muszę wogole poczytac co jest potrzebne do przejścia na cyfrę, może to wcale nie jest aż takie drogie?