• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK 401k - Gags itp

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Ostatnio chodziło mi po głowie, aby zrobi jakiś wagon towarowy z rodziny krytych. Od dłuższego czasu moje myśli krążyły wokół wagonów serii 401k. Powstrzymywałem się jednak od tematu bo nie miałem pomysłu jak zrobić w nim kinematykę krótkiego sprzęgu. Wszystkie pomysły na zrobienie tego z wydruku 3D nie mają sensu.
Dzięki sugestii kolegi @storch, aby przyglądnąć się wagonowi szutrówce - Fleischmann 8525K, jest szansa że ta sztuka się uda, używając fragmentu podwozia wagonu oraz wózek który jest bardzo podobny do naszego 1XTa. Dodatkowo za tym wagonem przemawia fakt że czok wózka jest w lepszej odległości od czoła wagonu jak inne wagony jakie mam w ręce. Wiem że nie jest to idealna kopia wózka i jego rozstawu.... ale uważam że w tej skali nie można robić wszystkiego samemu i trzeba iść na kompromisy. Zakupiłem model szutrówki i zabrałem się za model 3D.

02-Gags.jpg
Padło na wersję Gas z uwagi na prosty kształt drzwi i dachu. Następna wersja będzie może wyposażona w otwory wsypowe na dachu i inny układ drzwi ;)
Model z racji prostoty bryły powstał szybko i nawet w kilku kolorach aby lepiej zobrazować sobie jego wygląd ;)
04-Gags.jpg
Potem zaczęły się przymiarki do zrobienia wnęki pod fragment podwozia z wagonu 8525K. To są te żółte i czerwone elementy.
05-Gags.jpg
Wagon poszedł do przedruku w Holandii celem sprawdzenia paru jego parametrów technicznych.
Tak wygląda na surowo
20201007_125137.jpg
a tak w podkładzie.... gdzie widać pewne niedociągnięcia ścianek czołowych.... wg mnie ściany boczne są jak żyleta
20201007_152256.jpg 20201007_152307.jpg 20201007_152216.jpg 20201007_152227.jpg
20201007_152245.jpg
Potem testy ruchowe i wysokościowe modelu na torze... i tu zonk. Okazało się że wagon stoi ok 0,5mm wyżej jak inne kryte wagony... a także okazuje sie że nie przechodzi przez łuki r=192mm bo jest za wąski o ok 1,5mm.
20201007_191840.jpg
20201007_191911.jpg
Wagon został zmodyfikowany- poszerzony i obniżony. ścianki czołowe oraz fragment podwozia zostały usunięte z modelu aby wydrukować je osobno w innej orientacji na drukarce. Czekam teraz na wydruk. Liczę że będzie spełniał moje oczekiwania ;)

Jak będzie co pokazać to dam znać ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#2
Druga wersja Gagsa została wydrukowana na inny sposób......
20201021_222436.jpg
dzięki której 3 z 4 ścian są idealne. Czwarta ściana jest bardzo dobra ;) Model dzięki temu wygląda bardzo dobrze. Na razie parę fotek na surowo bez podkładu. Ten się pojawi w najbliższym czasie. Jak coś się uda zrobić to pokaże fotki...
20201021_221235.jpg 20201021_221235.jpg 20201021_221349.jpg 20201021_221349.jpg 20201021_221808.jpg
Najważniejsze to to że model po korektach przechodzi najmniejsze łuki, a kinematyka chodzi jak należy.
20201021_222436.jpg
 

Załączniki

Reakcje
39 0 0
#4
Kol. Szymon jak jużsię za coś weźmie to musi wyjśc model profi. Ga(g)s wyglada super. A jesli chodzi o pomysł przeróbki na wersję full Gags z otworkami w dachu, to mozna próbować (nie sprawdzalem wymiarów) rozwalić hopper firmy MTL , np. taki:
https://www.ebay.com/itm/3-Bay-Cove...512-N-scale-NIB-/380383178728?redirect=mobile
Ma on bardzo podobne otworki zaladowcze, wycinajac fragment góry z niego i dodajac do Gagsa otrzymamy otworki z otwieranymi klapami, w ten sposób mamy model lepszy od Flm czy Brawy....
Pozdraw!
Storch
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#5
Mirek, ani mi się waz rozwalać tego microtrainsa ;)
do rozwalania są analogiczne modele Bachmana,

Poza tym ten microtrains to już przeszłość, od jakiegoś czasu, zoptymalizowano produkcję i wagony te mają klapy na stałe

A tak właściwie, to przecież Szymek se mógłby spokojnie wydrukować te klapy ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
Wagon już jest w kolorze i prezentuje się dobrze.
tu solo
20201022_145214.jpg
a tu w składzie
20201022_151640.jpg


Kol. Szymon jak jużsię za coś weźmie to musi wyjśc model profi. Ga(g)s wyglada super. A jesli chodzi o pomysł przeróbki na wersję full Gags z otworkami w dachu, to mozna próbować .....
Pozdraw!
Storch
tylko po co.... po co niszczyć wagon warty 30 $ i jeszcze go sprowadzać do PL. Klapy to sobie sam zamodeluję i pewnie w kosztach całego modelu będą warte z 1E ;) Wystarczy że trzeba szukać wagonów Flesia 8525k aby mieć wózki i całą kinematykę z nich....

Mirek, ani mi się waz rozwalać tego microtrainsa ;)
do rozwalania są analogiczne modele Bachmana...
Misiek nic nie będę psuł z modeli USA....możesz spać spokojnie
 
Reakcje
39 0 0
#7
Akurat modele MTL uważam za jedne z lepszych jeśli chodzi o tabor USA więc bez obaw, chociż jakby w np. n scale supply poszukać to może dałoby sie wyczaić sam zbiornik z klapkami:) Myślę że Misiek ma obcykany ten sklep. Są tam z resztą dość interesujące wózki trzyosiowe Diamonda (nie Bettendorf tylko roller bearing zdaje się), które mogłyby być zalążkiem zrobienia sześcioosiowego radwana, tylko niestety całą resztę trzeba od zera projektować i drukować w 3d. Jak kiedyś naucze się tej sztuki (znaczy projektowania) to może się na taki projekcik pokuszę. Na razie polegam na kol. Szymonie:), który produkuje gotowe modele lub odpowiednie półprodukty, które niewielkim nakładem sił i środków mozna zamienić w modele.
Pozdraw
Storch
ps. Misiek od kiedy MTL zaczął robić stałe klapy? Mam nadzięję że przynajmniej boxcary wciąż maja otwierane drzwi...
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#9
Mirek, poprawka, nie stałe, tylko nie otwierane, doczytałem wątek amerykański. I tak od 2016 roku.
MTL chyba ich jeszcze nie przykleja (jak robi to Intermountain) - są na wcisk. Tyle, ze bez działających zawiasów.

p.s. sklep Nscalesupply się ostatnio stał nieco kapryśny, ale właśnie wczoraj dotarła stamtąd przesyłka F7 ABBA ATSF ;) i wkrótce będzie 20th Centrury Limited, nowe wydanie. :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#10
W końcu była chwila by skupić się na kalkach. Wersja wagonu to Gas, bez włazów i pomostow na dachu.
20210314_220324.jpg
Powyżej wagon od Piko, który służył jako wzorzec gdzie plus minus mam ustawiać kalki ;)
 

storch

Użytkownik
Reakcje
39 0 0
#16
Na ktorego konkretnie Arnolda? A nawiazujac do wczesniejszego nwpisu, gdybys mial taka technologię jak flesiu to juz dawno flesiu by zbankrutował a jego formy i projekty bylyby Twoje bo bys dal radę go wykupić...
Pozdraw
Storch