• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

cd PADOWA - bocznica towarowa

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#1
Witam was serdecznie. Zakładam nowy wątek bo w zasadzie będzie on dotyczył zupełnie nowego projektu. Co prawda będzie się on wiązał nierozerwalnie ze stacją Padowo, ale głównie będzie funkcjonował jako niezależna makieta-POKOJOWO-modułowa. Już kilka razy wspominałem że będzie to raczej makieta bocznicy towarowej i takie coś mam w planie budować.

Zacznijmy może jednak od początku. Przed swoją makieta postawiłem kilka warunków jakie musi spełniać:
- ma ona mi umożliwić zabawę moim taborem H0 jakim dysponuję. Z racji tej iż mam troszkę wagonów towarowych (ok. 30-IV ep. PKP) będzie to makieta bardziej bocznicy towarowej gdzie będą odbywać się różnego rodzaju manewry. Po torach odstawczych
+ obsługa węglarek
+ obsługa platform
+ obsługa cysterny
+ obsługa wagonów krytych
- posiadam także w swoich zbiorach kilka sztuk wagonów i lokomotyw H0e więc je także bym chciał u siebie mieć na makiecie
- powinno się dać połączyć bocznicę ze stacją PADOWO - stąd pomysł na bocznicę towarową a nie np. na lokomotywownie
- makieta musi się zmieścić w pokoju jakie na swoje hobby posiadam i tu największy problem bo miejsca jest naprawdę mało. Boki makiety mają 220x200 cm
- makieta powinna być bardzo ładna, prosta oraz ma dać dużo możliwości z zabawy swoim taborem. Pomysł ten zaczerpnięty ze stacji niemieckich i austriackich jakie są prezentowane w gazetach MIBA
- sterowanie na makiecie w całości będzie DCC
- pierwotnie plan był taki aby rozjazdy przerzucać ręcznie jednakże zdecydowałem się że makietka będzie sterowana elektrycznie z jednego małego PULPITU. Przy próbie montażu ręcznych napędów byłby problem aby pomieścić się ze wszystkim pod spodem makiety
- makieta ma być lekka i nie ma zajmować dużo powierzchni. Bardziej mnie interesuje samo torowisko i najbliższe otoczenie jak całe połacie zieleni wkoło
- torowisko w całości TILLIG

Mając takie założenia zacząłem planować co bym chciał mieć w domu. Plany były niejednokrotnie konsultowane z kolegami z klubu i zakończyło się na takim oto schemacie. Po zatwierdzeniu planu zabrałem się do roboty. Okazało się że mam do dyspozycji cały garaż i 3 dni urlopu wiec czas ten wykorzystałem na prace stolarskie, które w realiach pokojowych trwały by pół roku. Poniżej prezentuję foteczki z prac jakie poczyniłem z jakiś czas temu.
 

Załączniki

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#5
Jestem pełen podziwu dla projektu jaki i dla wykonawcy :)
Cieszę sie również że na tej bocznicy bedzie rozładunek cystern ( jakby co mam trochę zdjęć) :D co może mnie troche zainspirować :p

Życzę powodzenia :)
 

bstok70

Znany użytkownik
MSMK
PGM
Reakcje
1.363 33 1
#6
Witam i podziwiam :D . Ten ogromny układ torowy bocznic może wymagać dwóch łącznic. Nie wiem też, czy w sytuacji kilku różnych odbiorców uzasadnione jest montowanie (planowanej w pierwotnym wątku) bramy (właściciele punktów będą się kłócić). W "Białym" całe Dojlidy Przemysłowe były obsługiwane przez podobny układ bocznic (dziś już są tylko resztki szyn w niektórych miejscach) i muszę napisać, że kilka zakładów (np Chłodnia Białystok i Browar) miały swoje lokomotywy. Dlatego przy wjeździe na bocznicę znajdował się punkt zdawczo-odbiorczy, gdzie wyraźnie, odpowiednią tablicą, był zaznaczony kres jazdy lokomotyw PKP. Trzymam kciuki.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#7
Jak zobaczyłem ten plan zespołu bocznic i tą przesuwnicę na końcu, to odrazu skojarzyło mi się z pewną makietą fremo (chyba skandynawską)-co przedstawiam na zdjęciach(chyba stąd: http://www.autoclassic.no/amjk/index_eng.htm ):
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#8
Witajcie ponownie po paru dniach. Prace trwają powoli, a ja chciałbym odpowiedzieć na kilka pytań jakie mi zadajecie, oraz dopowiedzieć jeszcze coś o swoim projekcie. Chcę na swojej makiecie zrobić 3 poziomy, aby było ciekawiej. Już mnie znudziła makieta jednopoziomowa, a do tego ciągle mi się kołaczą w głowie słowa gdzie się mówiło coś że w Krakowie się buduje makiety z syndromem płaskiej deski. Poziom najwyższy będzie przeznaczony dla H0e i będzie służył do rozładunkowi urobku na wagony. Będę się wzorował na FREMOWSKICH makietach których przykłady zamieszczam poniżej. Nie wiem czy to jest widoczne na planie. Zmiana poziomów będzie w miejscu gdzie następuje splot toru H0/H0e. Póki co makietka powoli wykleja się korkiem i rzeźbi się teren.

PRZEZNACZENIE MAKIETY: Czy makieta będzie pokojowa czy wystawowa. Nastawiam się bardziej na jej pokojowe przeznaczenie, ale zaprojektowana jest tak aby się dało ją zestawić ze stacją PADOWO. Mam nadzieje że za rok uda się ją wyciągnąć na jakąś imprezkę w Krakowie. Warunkiem musi być fakt że będzie przejezdna i w pełni sprawna oraz będzie posiadała już jakiś wstępny zarys terenu.

BRAMA: Czy ja wiem czy będzie z nią problem w sensie otwarta/zamknięta. Kto powiedział że magazyny na bocznicy mają należeć do rożnych właścicieli. Może wszystko będzie jednej firmy która trudni się produkcją/handlem w kilku gałęziach przemysłu.

CYSTERNY: Jeśli chodzi o cysterny to bardziej miałem na myśli ich rozładunek. W zasadzie to teoretyczny rozładunek jednej z nich do teoretycznego przepompowania paliwa do zbiorników paliwowych dla DIESLI jeśli takowe oczywiście powstaną na makiecie.

ZDJECIA INNYCH MAKIET: Jeśli ktoś dysponuje ciekawymi zdjęciami z imprez FREMO gdzie są pokazane cudnej urody bocznice towarowe to bardzo proszę o wrzutkę.
 

Załączniki

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#9
Na stronce, którą podałem jest trochę fot ze zjazdów fremo, poza tym...google naszym przyjacielem (te fotki właśnie przez google znalazłem), jak coś, mogę Ci na pw trochę więcej wysłać.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.496 33 0
#10
Wiesz też mam troszkę zdjęć z FREMO, ale może ktoś ma jakieś ciekawe w swych zbiorach. Mnie będzie trudno przeszukać całe GOOGLE i oglądać każde zdjęcie ze spotkań.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#11
Szymek, we FREMO i nie tylko, nie podchodzą do tego zagadnienia w ten sposób, że robią coś tam aby wykorzystać wagony, tylko:
:idea: wymyślają jakiś obiekt przemysłowy, który ma określoną technologię produkcji,
:idea: projektują (lub odgapiają od rzeczywistego obiektu) potrzebną infrastrukturę i budynki
:idea: znając konkretny proces produkcyjny wiedzą jaki i ile wagonów będzie potrzebnych do przywozu surowców i wywozu produktów.

Przykładowo, taka cukrownia, według mnie, generuje ruch:
PRZYWÓZ
:arrow: buraki cukrowe (b. duże ilości, węglarki, wąskotorówki)
:arrow: mleko wapienne (średnie ilości, zbiornikowe) albo wapno (wagony z klapami)
:arrow: węgiel aktywny (małe ilości, kryte)
:arrow: części zamienne, maszyny (małe ilości, platformy)
:arrow: palety, opakowania (średnie ilości, kryte)
WYWÓZ
:arrow: cukier (średnie ilości, kryte)
:arrow: wytłoki(wysłodki) z przeznaczeniem na paszę (duże ilości, kryte, hoppery)
:arrow: melasa dla przemysłu alkoholowego lub paszowego (średnie ilości, cysterny)

Znając te ilości oraz rodzaj wagonów, można zaprojektować stosowną ilość bocznic i rodzaj urządzeń do za i wyładunku.

Zastanów się, czy można twoją bocznicę zaadaptować jako obsługę cukrowni.
Co prawda nie wiem, co z tym przeładunkiem z wąskiego na normalny.
Ale można uznać, że jest tam ładowany nadmiar buraków cukrowych w celu odtransportowania do innej cukrowni tego samego holdingu, ale leżącej na mniej żyznym terenie :)
 

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#12
Naginaj Szymon z tym browarem, naginaj. Spragnione społeczeństwo miast i wsi spożyje każdą ilość jaką tam uwarzycie.
Do browaru trzeba przywieźć węgiel, ziarno na słód, chmiel, butelki, beczki.......a w drodze powrotnej.... ;)
 
Reakcje
0 0 0
#13
pado napisał(a):
- makieta musi się zmieścić w pokoju jakie na swoje hobby posiadam i tu największy problem bo miejsca jest naprawdę mało. Boki makiety mają 220x200 cm
Ja z tego powodu zmniejszyłem skalę. Co mi z H0 jak nie było gdzie makiety rozstawić :?
Powodzenia w pracach nad makietą.
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#14
no to jeszcze kilka fotek z tej samej imprezy, może coś Cię zainspiruje :)
 

Załączniki

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#18
Gała napisał(a):
A mnie zaciekawiło zdjęcie fremo32.jpg :)
Ma ktoś może więcej takich zdjęć lub zdjecie tej stacji??
A jasne że tak :D

Widzę, że Kris nazbierał sobie obrazków z Alsfeld 2006 ;) jubileuszowego spotkania z okazji 25-lecia FREMO :D "Tylko" ok. 1000 mb makiety w H0-Europa :D

To co na obrazku fremo32.jpg to stacja Rheinshagen.

ATPO, http://brenneis-photogalerie.de/fremo/Halle1.pdf :D :D :D

Obrazki poniżej wykonane przez kolegów z Zababova ;)
 

Załączniki

Gała

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#19
WM-MODEL, Dziękuje bardzo :) zdjecia i plan stacji mi sie bardzo przydadzą :D ( mam pewien niecny plan :p )

Edit: A moze ma ktoś jeszcze zdjecia fremo-makiet z klimatem termanalu paliw ?? bede wdzieczny
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Buduję makietę 25
Buduję makietę 39
Buduję makietę 8
Buduję makietę 1
Buduję makietę 90

Podobne wątki