• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

[Moduły] Lewin Kłodzki - makieta dziuraska

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#1
Chciałbym przedstawić moją makietę która jest w fazie budowy. Traktuję to jako zdobycie wprawy przed budową makiety stacji Kudowa Zdrój.
Układ torowy jest opracowany na podstawie moich prywatnych pomiarów w terenie. Niestety nie mam oryginalnej dokumentacji stacji. Na zdjęciach przedstawiam część głowicy stacyjnej od strony Kłodzka. Na tym segmencie dużo eksperymentowałem z zielenią, efekt widać na foto :oops: . Przydała się pomoc kolegi "medyka" ;) ( niesamowite jak aparat cyfrowy zmienił barwy)
 

Załączniki

chudy

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
piękna makieta, szczególnie zwróciłem uwage na kran wodny fajnie podpatynowany, rewelka, a czy w kudowej zdroju jest jeszcze stacja, bo jakoś nie mogłem jej znaleźć, w przeciwieństwie do sąsiadującego z polską Nahodu, bo tam jest on nie dość że widoczny to jeszcze zapełniony podróżnymi, jak to jest z ta kudową?
pozdrawiam
Chudy
 

_medyk_

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 1 0
#3
kolory i efekty.

Walcz, bo zaczyna być ciekawie. Może jakieś sprecyzowanie owych pomiarów w terenie. Rysunek poglądowy budowanej makiety mile widziany.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#4
Jak to ma być dla wprawy to jak będzie wyglądać finałowo?
Pogratulować.
Czy będzie model tego pięknego drewnianego budynku stacyjnego?
Mchy sobie daruj chyba że ma być wystrój jesienny. W każdym razie ten gatunek który masz na 1szym zdjęciu u mnie zżółkł zupełnie mimo sezonowania w piwnicy.
 
OP
OP
dziurasek

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#5
Rysunek jest tylko jak go zamieścić. Skanera nie mam, a z aparatu nie wiele widać. Nie jestem zbyt oblatany w komputerach ... jaki program do zrobienia schematu byłby godny polecenia ?
chudy, Stacja w Kudowie jeszcze jest. Przyjeżdżają pociągi, nawet czasem ludzi trochę przyjeżdża. W dniu dzisiejszym układ torowy jest mocno okrojony. Parowozownia nie jest zburzona chociaż pełni mniej zaszczytne funkcje.

ciekma,
Po jakim czasie zżółkł ? Bo u mnie jest już prawie rok i się na razie trzyma. Tak stacyjka będzie drewniana - chcę to zrobić z listewek. Czy posiada ktoś dokumentację wieży ciśnień takiej jak jest właśnie w Lewinie?
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#6
wszystko fajnie Dziurasek, tylko mam nadzieję, że semafor też pójdzie do patynowania, bo za ładny jakoś jak na pkp :smile:
no chyba, że Gosiewski ma otworzyć nowy peron to i wyczyścili semafor na glans :LOL:
 
OP
OP
dziurasek

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#7
Fiki-Miki napisał(a):
ja mam trochę dalej ale wieżę mam na zdjeciu jeszcze z widoczna nazwa niemiecką.
A ja mam trochę bliżej i zdjęć więcej niż się tobie wydaje - nawet z poniemieckich pocztówek. Zapytałem o dokumentację bo chcę zrobić to najdokładniej. Przecież takich wież ciśnień w Polsce jest trochę więcej niż w Lewinie czy Kudowie. Czy to aż tak wiele ?
A symbol Lewina ? Masz namyśli wiadukt? Jeśli tak to nie jestem na tym etapie prac.
WITKOIM - semafory są tymczasowe dopóki nie zaopatrzę się w lepsze.

Fiki-Miki napisał/a:
Obecnie na stacjii (raczej przystanku ) LEWIN KŁODZKI nie ma sygnalizacji. Jednocześnie mam pytanie do "dziuraska" czym się różni wieża ciśnień ta z Kudowy od tej z Lewina Kłodzkiego?
Przystanek jest teraz - kiedyś była to stacja z rampą, magazynem 2 żurawiami wodnymi ... wieże są identyczne
 

Fiki-Miki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
dziurasek pisze; Przecież takich wież ciśnień w Polsce jest trochę więcej niż w Lewinie czy Kudowie. Nie wiem skąd masz te wiadomości ale akurat takie wieże są tylko w SUDETACH. Z drugiej strony dziwię się; skoro masz poniemiecką dokumentacje i mieszkasz tam to skąd problem z odtworzeniem stacji z przeszłości - coś tu nie trzyma sie kupy?
 

404W

Znany użytkownik
Reakcje
516 21 0
#9
Fiki Miki. Czytaj uważniej co inni piszą. Sudety to też Polska.
A skoro tak dobrze o nich wiesz to po co pytasz?
Podziel się wiedzą.

A na naszej makiecie sprawę pożółkłych mchów załatwiliśmy malując je plakatówką.
 
OP
OP
dziurasek

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#10
Widzę że mnie atakujesz uszczypliwymi docinkami. Między innymi taka wieża jest w miejscowości SYCÓW czy to są Sudety? Zapytałem czy ktoś nie posiada oryginalnej dokumentacji, nie fotograficznej a takiej na papierze. Skoro udało mi się zdobyć m.in oryginalny niemiecki plan kudowskiej parowozowni, spytałem czy może ktoś posiada takiej wieży . Oryginał to oryginał. Ja problemu z odtworzeniem nie mam, chce to po prostu w miarę dokładnie odtworzyć.
 

Karol

Użytkownik
Reakcje
10 2 0
#11
Mchy sobie daruj chyba że ma być wystrój jesienny.
Ten gatunek to tak jeżeli będzie trzymany w suchym pomieszczeniu to po 2 miesiącach zeschnie, zresztą on sie do niczego nie nadaje. W makiecie TT stosowałem mech ( nie wiem jakie to gatunkie) utrwalony moim sposobem i jest nadal zielony a to juz 3 lata
 

Fiki-Miki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
dziurasek,
Widzę że mnie atakujesz uszczypliwymi docinkami.
Nie wiem, w którym miejscu dopuściłem sie uszczypliwości. Znam tereny Dolnego Śląska od Sycowa po granice z Czechami czy Niemcami.
Tomasz Czapik,
Sudety to też Polska.
Górny Śląsk to też Polska ale jakoś inaczej wygląda. Na pewno takich wież tam nie ma bo są w Kamiennej Górze, Mirsku, Strzegomiu i paru innych miejscach na Pogórzu, Przedgórzu Sudeckim!
 
OP
OP
dziurasek

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#13
Lewin II

Jednak poprzedniej makiety nie jestem zadowolony. Postanowiłem zbudować jeszcze raz od podstaw ten Lewin Kłodzki :twisted: - skrzynki już zamówiłem u kolegi stolarza - ciężko było wytłumaczyć o co chodzi, ale się udało ;) . Skupiłem się więc na zakupie torów - wybór padł na flexy Tilliga - 85125 wys szyny 2,1mm na razie 15 szt powinno wystarczyć, są naprawdę fajne. Problem pojawił się z rozjazdami, mam takie Roco Linie też 2,1 mm 42448 WL10 oraz zakupiłem sobie jeden z Tilliga 85347 EW6 nie specjalnie się orientuję w rozjazdach, ale ten Tillig nie wiem czy za bardzo się nadaje na Polską stację z lat 60, jest bardzo fajny, ale ... czy ktoś z kolegów się orientuje czy będzie pasował ?
Załączyłem zdjęcia porównujące oba rozjazdy ( przepraszam za jakość - postaram się dać lepsze) różnica wielkości jest znaczna, ale dla mnie wielkość nie robi problem.
 

Załączniki

UNIVERS

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Re: Lewin II

dziurasek napisał(a):
Jednak poprzedniej makiety nie jestem zadowolony. Postanowiłem zbudować jeszcze raz
ehhh, dziurasek, chyba każdy maniak ma takie kłopoty jak ty.

Najśmieszniejsze jest to, że jak dotychczas to w zasadzie nigdy dotąd nikt seryjnie nie wyprodukował rozjazdu, który powszechnie stosowany był w latach III-IV epoki na ziemiach, gdzie grasuje PKP :) Wszystko było albo zbliżone, albo nie... ale nie takie jak trzeba. Najlepiej byłoby wybrać TILLIG'a (wreszcie odpowiednia geometria) i zastosować w nim podwójne podkłady (tych w seryjnym EW5 i EW6 nie ma)... ma je z kolei rozjazd ROCO WL/WR10, ale ten z kolei ma szyny jakieś takie grube w porównaniu z Tilligiem... i tą dziwnie ściętą na dziobie krzyżownicę (geometrycznie też jest gorszy).


Jak ci się nie chce nic robić przy rozjazdach - wybierz ROCO (ale może dziwnie wyglądać szyna ROCO w zestawieniu z flexami Tilliga bo ROCO ma jakieś grubsze te szyny), a jak chcesz być w pełni zaspokojony wybierz TILLIGA i dokonaj jego tuningu pod katem podwójnych podkładów (PKP)... oczywiście ciąć szyn już nie trzeba - obecnie rozjazd ma odizolowaną krzyżownicę w odróżnieniu do np. EW3, oraz poprawione miejsce mocowania imitacji cięgien do napędu.

Poczytaj też TEN WĄTEK gdzie znajdziesz dyskusję właśnie o tych ewentualnych PKP-poprawkach...

PS. Liczyłeś już jaką długość będzie miała twoja stacja na TILLIG'u :?: :grin:
 
OP
OP
dziurasek

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#17
makieciarz napisał(a):
stawiam na Tilliga.
Też tak myślę zostanę przy Tilligu.
UNIVERS Długość samej stacji (od skrajnych rozjazdów ) 6,5 metra... mam mały problem z układem torowym - nigdzie nie mogę znaleźć oryginalnej dokumentacji, zrobiłem własne pomiary układu torowego na podstawie tego co zostało. Natomiast w Książce P.Dominasa "Koleją z Kłodzka do Kudowy Zdroju" schemat torowy przedstawia że znajdowało się skrzyżowanie - chyba nie za bardzo mogę zamieścić skan z tej książki (prawa autorskie) !!!! Może ktoś mi w tej sprawie pomóc ?
 

UNIVERS

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Dodajmy teraz po kilka metrów toru z każdej strony (np. do semafora wjazdowego) i mamy trochę tych metrów. Pozazdrościć dostępnej powierzchni. Mało kto ma tyle miejsca ;)
 
OP
OP
dziurasek

dziurasek

Znany użytkownik
Reakcje
612 11 0
#19
UNIVERS napisał(a):
Dodajmy teraz po kilka metrów toru z każdej strony
Tak - jak nic zrobi się 10m, na strychu się zmieści ;) jest jeszcze możliwość skrócenia o ok 1m na długości część z torem ładunkowym. Zobaczymy jak to będzie wyglądało ;)
 

Podobne wątki