• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie cyfrowe piko

kruk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam wszystkich forumowiczów !
Jestem w trakcje budowy makiety. Posiadam sterowanie analogowe i tory A-gleis. Mam zamiar zmienić sterowanie analogowe na cyfrowe. Chcę kupić centralkę piko digi 1 do tego pilot digi fern. Teraz moje pytania :
Czy ktoś posiada ten system i czy opłaca się go kupić, a może polecicie mi coś innego ?
Co muszę dokupić żeby sterować zwrotnicami i semaforami pilotem.
Żeby sterować pociągami muszę do nich kupić dekodery, czy to daje możliwość dodawania dźwięku czy muszę coś jeszcze dokupić ?
 

BORUCH

Aktywny użytkownik
Reakcje
191 0 0
#2
Trzeba poczytać. To wszystko zostało już opisane i to nie raz. Najpiew szukamy, potem pytamy. :)
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Ci co posiadają mówią, że warto było.
Reszta, że nie warto
Dokładnie tak.Każdy broni swego jak niepodległości.
Osobiście mam Roco i wole Roco.Nie zamieniłbym na Piko za żadne skarby.W Roco aby sterować zwrotnicami ze sterownika nalezy miec dwie rzeczy.Napęd elektryczny do zwrotnicy
http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?cPath=17_369_513_515&products_id=9622&<osCsid>
i dekoder
http://www.modelmania.com.pl/product_info.php?cPath=17_369_513_515&products_id=23872&<osCsid>
(ja mam akurat inny od Martinezo :D ).
W moim przypadku sam proces zamiany ogranicza sie do odkręcenia dwóch śrubek ,wyjęcia ze zwrotnicy napędu ręcznego,włożenia elektrycznego z podpiętym dekoderem i wkręcenia śrubek+podpięcie kabelka.Z 5 minut roboty.Potem tylko trzeba ją zaprogramować,czyli nadać numer.W moim przypadku przejechać pod nią magnesem.Wtedy się ona zaczyna sama przestawiać dając nam znak,że weszła w tryb programowania.Nadajesz jej numer,klikasz klawisz OK i ok.I jeździsz.Banał-zresztą razem ze zwrotnicą masz instrukcje obrazkową.To łatwe-a mówi ci to człowiek,który ledwo poradzi sobie ze zmianą żarówki :D

Jak to wyglada w Piko nie wiem.Ale decyzję musisz podjąć sam.Z tego co wiem mozna pikowskie tory jakoś podłączyć pod instalację Roco.Nie wiem jak,bo ja używam torów fabrycznych Geoline Roco.Acha-w Piko możesz tylko zmieniac jeden parametr.Mozesz dodawać i usuwać loki,ale nie zmienisz im np. długości hamowania,czy prędkości maksymalnej.W Roco możesz to zrobić,ale musisz zapisywać co wpisałeś ,bo sterownik pokazuje tylko wartości domyślne.
Generalnie źle się do tego zabrałeś.Ale wielu ludzi robi ten błąd.Błąd polegający na kupnie analoga,a po zorientowaniu sięw pomyłce na przeróbce.Osobiście jestem zdania,że analogi powinny zostać zlikwidowane,bo ich obecność wprowadza zamieszanie.Cena najtańszych cyfrówek zaś powinna być adekwatna to analogowej standartowej kolejki.Ale do rzeczy-od samego początku powinieneś był zacząć od zestawu startowego.Najtańszy to jakieś 700 złotych,ale posiadający wszystko co potrzebne do jazdy i zabawy.Z czego wiele elementów np. zasilacz,booster czy myszka służyć ci może z powodzeniem po rozbudowie.Potem juz tylko dokupujesz tory,wagony czy loki.Sztukowanie po kawałku wychodzi drożej.
Żeby sterować pociągami muszę do nich kupić dekodery
Niestety tak.
 
OP
OP
K

kruk

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :D
Poczytałem na forum i mam jeszcze jedno pytanie.
Czy zestaw roco digital będzie pasował do piko ( torów i lokomotyw ) :?:
 

Podobne wątki