• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Możliwości ZIMO MX640

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#1
Tak się pobawiłem z mapowaniem wyjść funkcyjnych i światełka wyszły jakie się sobie zażyczy :D bez żadnych dodatkowych cudów.To dopiero kropla w morzu tego co może ZIMO.Dźwięk wgrany mojej produkcji.
A ta decha z diodkami za gagarkiem to mój testerek.W roli głównej MX31 wspomagany kompem.

F0-białe dół zgodne z kierunkiem jazdy
F1-górny reflektor zgodny z kierunkiem jazdy
F2-czerwone zgodne z kierunkiem jazdy
F3-manewrowe zgodne z kierunkiem(prawa strona do przodu-maszynista w kabinie A,lewa strona do tyłu-maszynista w kabinie B)Oczywiście do F3 przypisane właściwości dla jazdy manewrowej tj.redukcja V,brak opóźnień.
Jeszcze mi 3 wyjścia wolne zostały i można oświetlenie kabin zrobić albo coś jeszcze :roll:
 

Załączniki

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#3
Zimo MX640 ma oprócz zielonego i fioletowgo jeszcze 5 dodatkowych wyść 5V do 200mA, nie wspominając o białym i żótym co daje w sumie możliwość zasilania 9 punktów.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#4
tomek 05 napisał(a):
...światełka wyszły jakie się sobie zażyczy bez żadnych dodatkowych cudów.
A jak włączysz np. F0 +F3 to się będą świecić 3 światełka? Tzn. dwa z przodu i jedno z tyłu?
Jak jeszcze F2 to się załączą czerwone?
Też tak można... ale każdy ma swoją wizję szczęścia :D

Podobne rozwiązanie: http://www.railnet.sk/view.php?cisloclanku=2009040011

DarekW napisał(a):
...5 dodatkowych wyść 5V do 200mA...
...do 10 mA :p
 
OP
OP
tomek 05

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#5
WM-MODEL napisał(a):
A jak włączysz np. F0 +F3 to się będą świecić 3 światełka? Tzn. dwa z przodu i jedno z tyłu?
Jak jeszcze F2 to się załączą czerwone?
Też tak można... ale każdy ma swoją wizję szczęścia :D
Jak manewry (F3) to sobie trzeba powyłączać F0,F1,F2.Też mi problem.W naturze też tak jest.
Władeczku,to aby po włączeniu F3 wyłączyło się F0,F1,F2 myślę że też się da zrobić.Już jestem blisko.Jest parę CV ciekawych i bitów też :D Czarna magia bo to wszystko zamotane strasznie ale da się to ugryźć.W najgorszym wypadku zgłosi się zapotrzebowanie na taki sofcik do programistów ZIMO.Wybieram się do nich ;)

Jeden tranzytstorek i już masz 50mA.

Jeszcze SUSI można wykorzystać i mamy następne dwa więcej wyjścia :!:

Jeszcze można zrobić przyciemnianie.
 

Załączniki

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#6
tomek 05 napisał(a):
Jak manewry (F3) to sobie trzeba powyłączać F0,F1,F2.Też mi problem.W naturze też tak jest.
Jeżeli F0 potraktować jako główny wyłącznik oświetlenia, to jego wyłączenie powinno wyłączyć światła w ogóle :p

Coś podobnego już dawno wymyśliłem dla świateł w OKl2, na obrazku, ale wk* mnie efekty pijanego maszynisty, czyli wyświetlanie przypadkowych światełek, więc zrezygnowałem :LOL:

tomek 05 napisał(a):
...aby po włączeniu F3 wyłączyło się F0,F1,F2 myślę że też się da zrobić.Już jestem blisko.
Próbuj... próbuj... :LOL:
Nawet Zimo nie ma (jeszcze) możliwości wyłączania jednej funkcji inną :LOL:

tomek 05 napisał(a):
Jeden tranzytstorek i już masz 50mA.
Poprawiłem wypowiedź Darka ;)

tomek 05 napisał(a):
Jeszcze można zrobić przyciemnianie.
CV119 (F6) i CV60 :D
 

Załączniki

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
WM-MODEL napisał(a):
tomek 05 napisał(a):
...aby po włączeniu F3 wyłączyło się F0,F1,F2 myślę że też się da zrobić.Już jestem blisko.
Próbuj... próbuj... :LOL:
Nawet Zimo nie ma (jeszcze) możliwości wyłączania jednej funkcji inną :LOL:
Jakby to Wam powiedzieć...
To jest NIEMOŻLIWE !!
Czemu ?
Jak chcecie W DEKODERZE wyłączyć polecenia wysyłane przez centralę ?
To centrala wysyła Fx, Fy.... ON/OFF.
Cały czas.

Zatem nie wyłączenie a ewentualne "zamaskowanie" czyli "nie reaguj na F0 gdy np. F3-ON"

Słormuowanie "nawet ZIMO" mnie się podoba.
"Nawet ZIMO" zawiera tabela mapowania która jest określona i nie zawiera logicznych powiązań z innymi eFkami.
 
OP
OP
tomek 05

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#9
Eee takie "cuda" jak do tej Oklki to i ESU zrobi albo innym krzaku :D Wystarczy F0p+F0t+F1(AUX1) i 4ry diody(4148)
Ja już opanowałem 12 światełek i wszystko się samo robi(czytaj zmiana do kierunku)Pozostał problem że do man.trzeba powyłączać resztę.

Darku W.Pięć wyjść po 10mA nie daje 200mA total.Więcej jak dwa LED do wyjść 5-9 to bez drivera to bym nie podłączał (wyjścia prosto z procka tylko przez rezystor w szereg)Z jakimś "mocniejszym"tranzystorkiem to więcej a jak dołoży się osobny mostek to i 1A można zapiąć a nawet więcej.

Marti to się da zrobić.Mam pomysła :idea:
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#10
@martinezo: ja to wiedziałem :D Może bez takiego ładnego teoretycznego podkładu, ale wystarczało mi ;)
Tłumacz to raczej Temu z tym oczojebnym podpisem :LOL:
Z błędami...

@tomek 05: Pewno CV60 ustawisz na 1 i będziesz kombinował z wygaszaniem niepotrzebnych światełek


Tego typu np. "światełkowe" kombinacje z mapowaniem są naprawdę efektowne, ale jedynie w warunkach laboratoryjnych, tj. domowych, ale zupełnie nie sprawdzają się w warunkach imprezowych.
Zaobserwowałem naocznie, mimo że mój gagarin miał przyklejone, łopatologicznie opisane na ładnie zalaminowanej karteczce (po agielskiemu nawet) funkcje FREDIego, mało komu chciało sie tam zaglądać. Wiele razy podchodziłem do klienta i poprawiałem światła, bo jechał z pociągiem na manewrowych po szlaku... I było: ahhh...zoooo... jak mu pokazywałem opis ;)

A przed każdą imprezą będzie obowiązkowy kurs obsługi światełek lokomotywy Tomusia :LOL:

<dopisek>
W MX31 masz światełka która funkcja jest włączona, weź FREDIego i nim się pobaw :p
 
OP
OP
tomek 05

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#11
Władeczku!Ty masz zawsze problem :D Jak dajesz kasztanom (czytaj Austriakom)nasze zabawki to skąd mają wiedzieć jaki porąbane światełka mają Polacy?Czesi też nie mają tak zamotanych jak u nas.Oni nawet się nie podniecają dźwiękami.Mało kto ma dekoderek z muzyczką.Czy z tego powodu mam sobie nie robić oświetlenia PKP????
Ciekawe po co Ty sobie robisz takie układziki?Przecież nie bawisz się u nas(w Polsce)??
FREMOludki generalnie leją na takie gadżety a nacisk kładą na ruch.Wystarczy zobaczyć większość ich gąbeczkowych makiet :D

A co ma CV60 do tego co robię??To jest PWM do świateł.Może chodziło Ci o CV61??


Byk (literówka) poprawiona :p
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#12
Oooo... zaczynamy się czepiać... i nie lubimy uwag :LOL: :roll: :D ;) :p

No więc JA nie mam problemów ze światełkami :p Już dawno je rozwiązałem :LOL:
Wtrąciłem się w temat, bo wyraźnie zostałem zaproszony do dyskusji ;)
A chciałem tylko zwrócić uwagę, że mapowanie funcjami nie załatwia wszystkich problemów, np. ze światałkami w lokomotywach, wręcz przeciwnie, jak widać u Ciebie, wymaga (w porywach) naciśnięcia 4 guzików dla włączenia manewrowego :LOL: W dodatku po drodze masz efekty pijanego maszynisty :LOL:

Robię sobie swoje układziki, bo w swoim taborze PKP chce mieć światełka PKP. Najważniejsze, że moje pomysły dają dokładnie taki efekt który sobie założyłem, okazały się w sumie proste, skuteczne i fool proof, jedno światło-jeden guzik :D A zastosowane uproszczenia wynikają z uzywania jedynie 9-guzikowych FREDIch. W ostatniej wersji 4 eFki zajęły mi same światełka...
Oczywiście zaangażowane czas i kasia :cry: to tutaj rzecz drugorzędna :D

Nawet są tacy co powtarzają moje układy :D
Zresztą na razie i tak nikt nie wymyślił niczego mądrzejszego :p

W PL się nie bawię? Ależ przecież bywam czasami na imprezach ;) Ostatnio w Rybniku mój gagarin jeździł prawie całą szychtę ;)
Ale oczywiście najciekawsze dla mnie są te z fremojazdami :D a że nas niestety takich spotkań raczej mało... właściwie nawet pow... tj. napiszę, że brak, to co mam zrobić? :cry:
A jeżdżenie tam i z powrotem po makiecie, bez wyraźnego celu, w dodatku w asyście mniej lub bardziej przypadkowej gawiedzi już dawno przestało mnie bawić....

Jak w CV60 wpiszesz 1, to po przypisaniu wygaszania np. do F6 światełko właściwie zgaśnie ;) Jakoś coś podobnego zdaje się można zrobić w dekoderach Lenz'a? Tak mi się to skojarzyło :D
 
OP
OP
tomek 05

tomek 05

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
#14
WM-MODEL napisał(a):
Oooo... zaczynamy się czepiać... i nie lubimy uwag :LOL: :roll: :D ;) :p
Czepia się nietoperz i baba, aaaaa i WM-Model :D a Ty lubisz uszczypliwe uwagi??

WM-MODEL napisał(a):
Wtrąciłem się w temat, bo wyraźnie zostałem zaproszony do dyskusji ;)
Nie widzę zaproszenia VIP :p
WM-MODEL napisał(a):
A chciałem tylko zwrócić uwagę, że mapowanie funcjami nie załatwia wszystkich problemów, np. ze światałkami w lokomotywach, wręcz przeciwnie, jak widać u Ciebie, wymaga (w porywach) naciśnięcia 4 guzików dla włączenia manewrowego :LOL: W dodatku po drodze masz efekty pijanego maszynisty :LOL:
Przecież napisałem że pozostał problem z wciskaniem guzików :p Dyskusja o wyższości Świąt Bożego narodzenia nad Wielkanocnymi :D

WM-MODEL napisał(a):
Robię sobie swoje układziki, bo w swoim taborze PKP chce mieć światełka PKP. Najważniejsze, że moje pomysły dają dokładnie taki efekt który sobie założyłem, okazały się w sumie proste, skuteczne i fool proof, jedno światło-jeden guzik :D A zastosowane uproszczenia wynikają z uzywania jedynie 9-guzikowych FREDIch czy FREDów. W ostatniej wersji 4 eFki zajęły mi same światełka...
Oczywiście zaangażowane czas i kasia :cry: to tutaj rzecz drugorzędna :D
No i super że robisz.Czy takie proste to nie wiem, a i w moim rozwiązaniu zajmuje 4Fki.A masz osobno włączany górny reflektor??

WM-MODEL napisał(a):
Nawet są tacy co powtarzają moje układy :D
Zresztą na razie i tak nikt nie wymyślił niczego mądrzejszego :p
Jak dałeś schemacik na FM to sobie robią.

WM-MODEL napisał(a):
W PL się nie bawię? Ależ przecież bywam czasami na imprezach ;) Ostatnio w Rybniku mój gagarin jeździł prawie całą szychtę ;)
Ale oczywiście najciekawsze dla mnie są te z fremojazdami :D a że nas niestety takich spotkań raczej mało... właściwie nawet pow... tj. napiszę, że brak, to co mam zrobić? :cry:
A jeżdżenie tam i z powrotem po makiecie, bez wyraźnego celu, w dodatku w asyście mniej lub bardziej przypadkowej gawiedzi już dawno przestało mnie bawić....
.....no koment

WM-MODEL napisał(a):
Jak w CV60 wpiszesz 1, to po przypisaniu wygaszania np. do F6 światełko właściwie zgaśnie ;) Jakoś coś podobnego zdaje się można zrobić w dekoderach Lenz'a? Tak mi się to skojarzyło :D
Można i tak.
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#15
Blue napisał(a):
Coś nowego :D

A będzie to miało:
-4-cyfrowy adres,
-możliwość "wajchowania" (wyłączanie, przepisywanie, itp.) eFkami, np. aby nie wykorzystane eFki nie blokowały eFek we FREDIm,
-efekty świetlne, czyli coś podobnego do efektów w Zimo-dekoderach, oprócz oczywiście tych zbędnych, amerykańskich,
-jakieś normalne, proste sterowanie diodkami ew. możliwość podłączenia żaróweczek,
-może jeszcze wybór numerów CV z innego zakresu, aby nie kolidowały z dekoderem lub blokadę programowania tego czegoś?

tomek 05 napisał(a):
...a Ty lubisz uszczypliwe uwagi??
Tomuś, o mnie można mówić wszystko, byle nazwiska czy tam... ksywy nie przekręcać :LOL: :LOL: :LOL:
Oczywiście są pewne granice...

tomek 05 napisał(a):
Nie widzę zaproszenia VIP :p
VIP to ja???
:D :D :D
W Twoim pierwszym poście, coś tam było o "dodatkowych cudach", wyraźny przytyk w moją stronę ;)

tomek 05 napisał(a):
A masz osobno włączany górny reflektor??
Eeee... to już byłaby rozrzutność... eFek oczywiście ;)
Chociaz w moim ostatnim układziku to praaawie jest ;) wystarczy przeciąć ścieżkę i podłączyć kabelek do eFki :D

tomek 05 napisał(a):
.....no koment
Można też powiedzieć, że propaguję polskie modelarstwo za granicami kraju :D

tomek 05 napisał(a):
Jak dałeś schemacik na FM to sobie robią.
Przecież to żadna tajemnica :LOL: Ciekawe, czy Ty opiszesz swoje rozwiązanie?
:LOL: :LOL: :LOL:
 
Reakcje
30 1 0
#16
WM-MODEL napisał(a):
Blue napisał(a):
Coś nowego :D

A będzie to miało:
-4-cyfrowy adres,
-możliwość "wajchowania" (wyłączanie, przepisywanie, itp.) eFkami, np. aby nie wykorzystane eFki nie blokowały eFek we FREDIm,
-efekty świetlne, czyli coś podobnego do efektów w Zimo-dekoderach, oprócz oczywiście tych zbędnych, amerykańskich,
-jakieś normalne, proste sterowanie diodkami ew. możliwość podłączenia żaróweczek,
-może jeszcze wybór numerów CV z innego zakresu, aby nie kolidowały z dekoderem lub blokadę programowania tego czegoś?
Robię dwa rozwiązania:
Bardzo prosty dekoder bez CV i bez programowania parametrów, być może długie adresy się zmieszczą, ale niekoniecznie.

Pełny dekoder lokomotywy, który przy okazji będzie sterował dwunastoma lub dwudziestoma światłami; bogaty zestaw CV, długie adresy i mnóstwo bajerów.

Efekty świetlne zależą wyłącznie od oprogramowania. Co wymyślę lub co zamówi klient - to będzie.

Dla mnie proste sterowanie diodami polega na tym, że nie muszę ciągnąć 21 przewodów do 20 diod, bo 5 wystarczy. De gustibus... 20 przewodów to również 20 kontaktów w dekoderze - gdzie mam to zmieścić?

Żarówek z zasady nie obsługujemy, bo i po co? ;) Diody "golden white" są bardziej żarówkowe niż żarówki.
 

Podobne wątki