• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Bezprzewodowe DCC

grzesiekmlodzian

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
jest taka możliwość (jeśli się ma pełny sprzęt do sterowania kolejką DCC) zrobić całkiem bezprzewodową kolejkę? (mam na myśli że tory nie będą podłączone do niczego) to znaczy:
w kolejce będzie bateria, która by dostarczała prądu(tak jak z torów)
a sygnał DCC będzie odbierany przez fale radiowe (wcześniej, po zmocnieniu nadawane przez koder DCC)
oczywiście w kolejce będzie dekoder, a prąd z baterii będzie połączony po wzmocnionym z anteny sygnale a potem trafi do dekodera
wiem, że to trochę skomplikowane
ale jeśli zrozumieliście o co mi chodzi to jeśli można coś takiego zrobić to napiszcie jak zrobić anteny (tego nie umiem)
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
Pewnie wszystko jest już do zrobienia, mnie tylko nie podoba się ta bateria... Ciężkie to, duże, kiedyś się kończy... I po co? Skoro spokojnie można 16V brać z torów...

PS. Anteny, odbiorniki i protokoły to z tego co kiedyś już było pisane - już są - tylko brać i używać...
 
OP
OP
G
Reakcje
0 0 0
#3
proszę sobie wyobrazić, że tory są w całości plastikowe
a bateria nie koniecznie musi być CIĘŻKA !!!
na allegro można kupić baterie Li-Po(takie jak w komórkach)
są one wydajne i nie ciężkie
mnie głównie interesuje jak zrobić antenę
jeśli się ktoś z takim spotkał to niech napiszę linka do artykułu jak coś takiego zrobić
 

keylan

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Ale po co plastikowe tory? skoro są już metalowe, dużo lepiej odwzorowujące oryginał i dużo bardziej wytrzymałe no i plastyczne (nie wiem jak by miało wyglądać wyginanie łuku z plastikowych torów?). Ciekawe mogło by być zastosowanie bezprzewodowego DCC w dużych skalach przy np żywych parowozach czy dieslach (widziałem filmiki skala coś koło 1:25-1:32, silnik modelarski o obniżonych obrotach tylko nie wiem jaka przekładnia czy mechaniczna czy elektryczna) nie trzeba by się w tedy bawić w izolowanie kół i jeżdżąc po dużym ogródku można by chodzić/biegać za składem (bo te skale chyba są jeszcze za małe by na nich jeździć)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#5
Kolega, coś mi wygląda zabawki szuka...
Akumulatory dające 300mA/h w modelu ?
W modelu - czy w zabawce ?
Torowisko plastic/fantastic rozumiem ktoś też już produkuje ?

Sorki Kolego ale:
Preferujesz pięciominutówki na plastikowych torach.
Jest taka nisza - "sprzętu" - pełno tego w marketach...
Zaawansowane sterowanie - zbędne.
Wolisz też kable do ładowarki niż dwa do torów...
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#6
Bezprzewodowa transmisja sygnału DCC jest "trochę" bez sensu. Protokół DCC został specjalnie dopasowany do transmisji danych po zasilaniu. Transmisja radiowa ma swoje uroki i tam "trochę" innaczej koduje i moduluje się sygnały.

Ale jeżeli Kolega koniecznie potrzebuje radiowo sterować jakąś ciuchcię w trochę większej skali niż 1:87, to może po prostu kupić zestaw radiowego sterowania taki jak do modeli samochodów.

W najprostszym przypadku za jakieś 300zł można kupić zestaw aparatury dwukanałowej skladający się z: tzw. radia, czyli konsoli, odbiornika radiowego do modelu i dwu serwomechanizmów. Do tego przydałby się jeszcze jakiś regulator prędkości obrotowej silnika za jakieś kolejne 200-300zł, dobry pakiet baterii za kolejne zł...
Ale czy to ma sens?

No chyba, że... ,to już ostatnia deska ratunku, chodzi o bezprzewodową myszkę (manipulator) do zestawu sterowania DCC.
Ale na to też trzeba trochę zł.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#7
Protokół DCC został specjalnie dopasowany do transmisji danych po zasilaniu.
Cały, czy tylko część protokołu?
Wydaje mi się, że części na poziomie bajtów i pakietów (i wyżej) można by także wykorzystać przy transmisji radiowej...
:D
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#8
szelmek napisał(a):
DCC bezprzewodowe w miejscu gdzie ma to sens http://dc-car.de
Bardzo ciekawe! Polecam lekturę, szczególnie w wersji anglojęzycznej DCCar, bo niemiecki czyta się "trochę" trudniej. :D

gbbsoft napisał(a):
Protokół DCC został specjalnie dopasowany do transmisji danych po zasilaniu.
Cały, czy tylko część protokołu?
Wydaje mi się, że części na poziomie bajtów i pakietów (i wyżej) można by także wykorzystać przy transmisji radiowej...
:D
Piotrze, pisząc DCC miałem na myśli całość protokołu, tj. zarówno warstwę fizyczną, czyli modulację/kodowanie bitów (po zasilaniu), jak i wyższe warstwy tej sieci. Jednak masz rację, że pomysł na organizację całości (czyli wyższe warstwy protokołu) podatrzony w DCC możnaby zaadaptować do innej zdalnej transmisji, np. tak jak to pokazał kolega Szelmek.

Z moich doświadczeń zawodowych wiem, że podczerwień dość dobrze sprawdzi się w tym zastosowaniu szczególnie, że można bardzo prosto, tj. "na żywca" przenieść DCC poprzez podczerwień. Z radiem byłoby o wiele trudniej, o ile w ogóle by się to udało.

Medium podczerwone - IR daje dość czysty kanał do transmisji danych, w przeciwieństwie do radia. Co prawda IR ma też swoje ograniczenia, bo np. musi być zapewniona widoczność odbiornika z nadajnikiem, ale sygnały z reguły są czyste prawie bez żadnych zakłóceń.

W przypadku transmisji radiowej w eterze mamy po prostu śmietnik, a sygnały na wyjściu odbiornika szczególnie przy słabej mocy nadajnika wyglądają jak trawa, a nie jak ciągi zero-jedynkowe. Oczywiście nie wyklucza to stosowania radia, ale konieczne jest stosowanie innego sposobu kodowania bitów i innych technik ich odbioru i korekcji. Tak więc taki numer z prostym wpuszczeniem DCC w radio chyba tak łatwo by nie przeszedł. Ale kto wie, może znajdą się chętni?

Jednakże, po zastosowaniu DCC w podczerwieni, jak wyżej, nie byłbym pewny, czy można to nazywać DCC.
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
No nie wiem.Roco się w to chyba bawi.Nowa wersja Multimausa jest bodajże bezprzewodowa?Nie wiem,jak to działa,nie miałem w rękach.No i drogie.Tyle,że zasilanie idzie z torów,a lokomotywa nie jest na baterię.No,ale ciebie to nie interesuje.Zawsze możesz kupić pociąg z zestawu LEGO :D.Bateria już tam jest chyba,tory z plastiku są-nic tylko na radio przerobić. Ale tam to chyba na podczerwień chodzi :)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#11
KKL napisał(a):
Tak, ale bezprzewodowość jest zrealizowana pomiędzy myszką (myszkami), a busterem, a nie pomiędzy myszką a lokomotywą.
Prawdopodobnie na poziomie XPressNet - czyli chodzi o protokół komunikacji pomiędzy urządzeniami.
Prawdopodobnie ;)
A to insza inszość i nie można jej "wiązać" z DCC.

KKL - masz bezwzględnie rację - IR jest "czyste" i ma niestety wadę "widoczności"...
Takie PIKO ;)
 
OP
OP
G
Reakcje
0 0 0
#15
mniej więcej odpowiedzieliście mi na pytanie
a chodziło o fantasty
i głównie chodziło o użycie dekodera DCC (taka kostka na allegro za 15 zł)
z kolejką nie było nic wspólnego
nie chodziło mi o zabawke tylko o coś poważnego, z metalu zrobionego...
 

Jaro

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
Swoją drogą-widziałem na jakimś zdjęciu ten sterownik i najpierw zaczęło mnie zastanawiać czemu jest szary,czyżby Roco zmieniło kolorystykę? Patrzę na obudowę a tam napis Fleischmann.Zdziwko straszne.O czym nie wiem? Fleisch wykupiło Roco? Czy Roco pomysł od Fleischa??? Przecież to chyba plagiat byłby?
Tak, ale bezprzewodowość jest zrealizowana pomiędzy myszką (myszkami), a busterem, a nie pomiędzy myszką a lokomotywą.
Oczywiście,że tak,nie mówiłem,że jest inaczej.Ale liczy się skutek,a skutek jest taki,że nie trzeba biegać z kablem.A o to chyba koledze chodziło.No chyba,że chciałby mieć kolejkę w której sterowanie i zasilanie lokomotywie zapewniałby sam pilot zdalnie(mikrofale?) :)
To trzeba jeszcze poczekać,bo są próby przesyłu energii zasilającej urzadzenia na odległość,ale nie na taka małą skalę.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 8
DCC 2
DCC 10
DCC 176
DCC 9

Podobne wątki