• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Problem z MultiMaus ROCO

FIRE

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam!
Jestem kompletnie świeży na tym forum, więc proszę o wyrozumiałość.
Chcąc przypomnieć sobie "zabawki" z dzieciństwa sprawiłem synkowi startowy set w analogu ROCO z lokomotywką BR218, sobie... aby nie było mi smutno :D set ale już w cyfrze, z BR204. Żeby poznać całkowicie smak cyfry, jak do tej pory mi nie znany kompletnie, zakupiłem też dekoder Lenz do analoga BR218 i... czar prysł, gdy przyszło do zaprogramowania tegoż cuda hehehehe... próbowałem na wszelakie możliwe sposoby i nic, ani instrukcja która jest na szczęście po polsku (menu mam tylko w niemieckim, angielskim, francuskim i chyba włoskim). Nie powiem, żeby nie jeździł czy reagował, a i owszem, ale... niezmiennie pod tym samym adresem itd co wzorcowy-setowy BR 204. Trzecia noc z kolei i nic... cały czas to samo, nie pomógł ani reset ani kombinowanie na wszelakie możliwe strony z zapisaniem-wpisaniem ponownie danej loko przez mausa, generalnie lipa. Przeszukałem troszkę zacnego forum, znalazłem kilka tematów w/w ale niestety akurat jasnej i jednoznacznej odpowiedzi na mój problem nie doszukałem się.
Na 100% znajdzie się tęższa głowa od mojej na tym forum i pomoże sprawę rozwiązać?? z góry dzięki.

pzdr
FIRE
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#2
Witamy FIRE.

Pierwsza sprawa i pierwsze pytanie.
Otóż zazwyczaj każdy nowo kupiony dekoder cyfrowy ma ustawiony adres na 3-ci. To znaczy jego zmienna CV1 ma ustawioną wartość na 3. Po kupieniu zestawu z MultiMaus Roco, także zapewne adres dekodera lokomotywy jest ustawiony na trzeci. W bibliotece myszki musi być ustawiony ten sam adres, czyli 3. I zapewne tak u Ciebie to wszystko wygląda.
Po zakupieniu innego dekodera, bez zmieniania jego adresu, będzie on pracował u Ciebie pod ustawieniami istniejącego w bazie (bibliotece) myszki modelu, gdyż model ten jest ustawiony jako numer 3 (jak adres jego dekodera), a nowy dekoder także domyślnie ma adres 3-ci. Więc każdy model z nowym dekoderem będzie Ci działał pod tym ustawionym fabrycznie modelem w myszce. Jeśli chcesz sterować dwoma modelami osobno, i na osobnych ustawieniach, musisz zrobić dwie rzeczy.
Po pierwsze, w myszce Roco utworzyć wpis o nowym modelu. Tutaj będziesz mógł wpisać nazwę modelu (max 5 znaków), numer w bazie modeli w myszce, oraz ile model ma mieć kroków prędkości, przy kręceniu pokrętłem (14, 28 lub 128). Numer w bazie nadajesz dowolny, ale inny od już wykorzystanych (w Twoim przypadku zapewne wykorzystany jest tylko 3-ci, domyślnie przypisany do fabrycznie ustawionego modelu w bazie). Wszystko co dotychczas zrobiłeś, dotyczyło tylko myszki Roco. W wyniku tego, utworzyłeś nowy wpis w bazie modeli myszki (powinieneś mieć dwa modele w bazie: ten który był fabrycznie, i ten teraz stworzony).
Po drugie, czas zmienić coś w ustawieniach samego nowego dekodera. Musisz zmienić jego zmienną CV1, która odpowiada za adres dekodera. W tym celu możesz się posłużyć skrótami, lub odpowiednimi, kolejnymi pozycjami w menu myszki. Wybierając skróty, wciskasz przycisk "MENU" i wciąż go trzymając wciskasz numer CV które chcesz zmienić, czyli teraz to jest 1. Po chwili będzie migać domyślna wartość (przy wybranym CV1, zawsze będzie tutaj migać wartość 3). Teraz wpisz z klawiatury dowolny inny numerek, ale ten sam (to ważne), jaki nadałeś modelowi z tym dekoderem chwilę wcześniej tworząc jego wpis w bazie myszki. Na koniec potwierdź przyciskiem "OK".
Jak wszystko poszło dobrze przy programowaniu, to po wyborze tego modelu z listy modeli myszki, będziesz mógł nim już sobie sterować.

I na koniec pytanie: czy wykonałeś te właśnie podstawowe czynności? A głównie, skrótowo pytając, czy dekoder ma ten sam adres, jak jego numer w bazie w myszce?
 
OP
OP
F

FIRE

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Dzięki COCU za pomoc, postaram się na spokojnie (jedno małe już śpi drugie pewnie zaraz zawoła jeeeeeeeeść) poniuchać co i jak mając nadzieję, że "tą razą" się mi uda.

Pozdrawiam!
Marcin Fire
 
OP
OP
F

FIRE

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
CoCu wielkie dzieki za tak prosty i doglebny instruktarz!!! co prawda dopiero dzis usiadlem na "spokojnie" miedzy jednym a drugim pampersem coreczki i pod nieobecnosc starszego brzdaca w domu i... kurcze, czemu Roco nie dalo tak prosto i jasno pokazanej instrukcji? albo ja mam jakis umysl ograniczony? hahaha w kazdym razie moj nowy nabytek w postaci ST-44 ze stajenki Roco w barwach PKP mnie zmobilizowal, przepialem tylko dekoder i jazda!
Maly wroci ze spaceru bedzie mial niespodzianke ;).
Jeszcze raz wielkie dzieki!!!

p/s przepraszam za brak polskich liter, moj sprzet wyladowal w serwisie jak na razie bez odzewu (toshiba, nie polecam!!!) zas to na czym pracuje... no coz nie moje, grzebal nic nie bede ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 13
DCC 3
DCC 14
DCC 2
DCC 16

Podobne wątki