• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Spalona skrzynka

adik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witajcie,
podczas świątecznej zabawy puściłem z dymem skrzynkę roco 10761 i chciałem zapytać
czy da się coś z tego jeszcze uratować? Jedna kostka eksplodowała, druga się odlutowała, a dwie większe mają jakieś podejrzane dziury. Pozdrawiam.
 

Załączniki

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Same elementy wmienić czy uszkodzone ścieżki naprawić to nie problem. Pytanie co spowodowało takie uszkodzenia i czy coś więcej nie jest uszkodzone. Nie mam schematu tego box-a i nigdy go nie rozbierałem ale w sumie koszt czesci do wymiany myślę ze 20 PLN nie powinien przekroczyć reszta to robota, któą sam byś zrobił lub komuś zlecił. Więc pytanie za ile możesz kupić sprawną a za ile byś tą naprawił. Zawsze oczywiscie jest ryzyko, że poleciało więcej elementów i roboty tez będzie więcej. Z tego co wie to raczej ie ma w niej elementó specjalizowanych więc cześci dostępne są.
 
OP
OP
A

adik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Zwarcie spowodowałem osobiście ja. Nie mam tego kabeka z wtyczką do TRACK OUT i wkładałem tam odizolowane przewody, jakiś drucik poszedł bokiem zamiast do swojej dziury no i bum. Myszka jeszcze świeciła, ale szybko odciąłem zasilanie i już nie włączałem.
 

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Powiem tak, na 100% jest to do naprawienia. Kwestia tylko zakupu części i spędzenia wieczorka lub dwóch na wymianie. Niestety wszystko jak zwykle rozbija się o pieniądze. Co wyjdzie taniej i szybciej.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#5
Dobrze to nie wygląda i naprawić się nie musi dać. Odpalone układy i mosfety wskazują na zmianę polaryzacji zasilania, a przy czymś takim może polecieć prawie wszystko, z kondensatorami włącznie.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#6
Zgadza się - "syfrzaki" też wyglądają na odstrzelone... - chyba, że to zdjęcie.
Może nie zmiana polaryzacji zasilania - (nie do zrobiena z zewnątrz ;) ) ale też rozwalona stabilizacja TTL'i lub ich odstrzał przez spalone stopnie mocy zwarciem do pełnego zasilania a to kaszanka... - jest dużo możliwości ;)
To wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo tego, że Blue się nie myli pisząc "się nie musi dać" co też się sprowadza do: koszt naprawy > koszt zakupu...
 

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
Dać to się da naprawić, prosty układ i typowe elementy :D
Tylko czy się bedzie opłacało, chyba, że ktoś w ramach praktyk w rozlutowywaniu i lutowaniu zrobilby za przysłowiowe piwo :LOL:

A swoja drogą za ile można takie ustrojstwo kupić??
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
martinezo napisał(a):
To wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo tego, że Blue się nie myli pisząc "się nie musi dać" co też się sprowadza do: koszt naprawy > koszt zakupu...
co jest sednem problema...
chyba, że ktoś sobie naprawia i ma na to nielimitowany czas :???:
 
OP
OP
A

adik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Właśnie, ile to kosztuje? Jak w miarę niedużo to nie będę tego naprawiał bo chyba drożej mnie wyjdzie lutownica do tych smd - transformatorowa się chyba nie nada :smile:
Może ma ktoś na zbyciu taką krzynkę?
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#14
tomek 05 napisał(a):
Jak na mój gust to nie skończy się na tym co widać że wybuchło. :D
:D
Jak to mawiają starożytni Indianie:
"Elektronika działa na dym - jak się dym wypuści - przestaje działać"....
Nowożytni też się znają na znakach dymnych :idea:
To trzeba naprawiać od "logiki" przez niskie prądy na końcówce kończąc - nie odwrotnie - inaczej nalezy kupić więcej MOS-FET'ów...
 
OP
OP
A

adik

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
No może z tym naprawieniem to za dużo powiedziane, raczej wymienię te cztery kostki i najwyżej znowu się shajczy, a co mam zrobić, przecież nie zaniosę do jakiegoś zakładu żeby mnie zdarli jak małą dziewczynkę. Jeszcze im loka zanieść i kółko torów do pojeżdżenia? Panie a co to jest, a po co to panu, idź pan z tym bo nie mamy czasu na pierdoły za 20 zł.
 

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Zanim wlutujesz nowe posprawdzaj chociaż napiecia zasilające i czy konedsatory nie mają zwarć (w odwrotnej kolejności, najpierw zwarcia potem napięcia :)). Oczywiście zrób to po po uprzednim usunięciu ewidentnie uszkodzonych elementów.
 
Reakcje
1 0 0
#17
Jak chcesz to kup wszystkie elementy, które widzisz, że się upaliły i podeślij całość. Mam chwilę wolnego to mogę Ci to zrobić za przysłowiowe piwo oczywiście jeśli się da.