• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Przeróbka oświetlenia w wagonie motorowym Tilliga

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#1
Niedawno dotarł do mnie wagon motorowy MsBi Tilliga (73127). Niestety oświetlenie wewnętrzne jest na stałe połączone z oświetleniem kierunkowym modelu, co przy sterowaniu DCC pozostawia lekki niedosyt.

Na stronie KLIK opisałem jak w dość prosty sposób przerobić fabryczne oświetlenie tak, aby można było sterować nim za pomocą klawisza funkcyjnego, niezależnie od oświetlenia kierunkowego.

W modelu wykorzystałem nowy polski dekoder (Lokor dekoder) oparty na konstrukcji MERG 133. (Producentowi dziękuję za dostarczenie dekodera do testów)
 

TomaszM

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
A czy jest jakaś możliwość, aby oświetlenie wnętrza zrobić nieco jaśniejsze (pisałeś o źródle prądowym). W moim egzemplarzu widzę oświetlenie wnętrza dopiero jak wyłączę światło w pokoju. Czyżby ten wagon w realu miał oświetlenie gazowe :?:
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#3
Wagon w realu ma oswietlenie elektryczne. Można rozjaśnić to oświetlenie wymieniając jeden rezystor (fabrycznie chyba 62 ohm) na mniejszy. Sposób wyliczenia wartości opisał Blue w przewodniku dotyczącym oswietlenia http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=2613 .

Swoją drogą też o tym myślałem, bo oświetlenie rzeczywiście słabiutko świeci.
 

TomaszM

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
Oświetlenie lamp już zmieniłem na diody białe ciepłe. Wygląda zdecydowanie lepiej.Jeśli były ktoż zainteresowany efektem, to wieczorem wrzucę fotkę oraz typ diod i ich parametry.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#5
Lepiej pokażcie dobrze powiększone zdjęcie elektroniki na płytce ośwetlenia - powinno dać się określić, czy i jak można to rozjaśnić.
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#6

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#7
Wygląda to rzeczywiście na źródło prądowe zrobione z tranzystora npn i podwójnej diody.
popatrzmy na zdjęcie
http://dcc24.eu/tiki-download_file.php? ... 73&display
Element najbardziej na prawo - to tranzystor, następny w lewo w takiej samej obudowie - to dwie szeregowo połączone diody polaryzujące bazę do napięcia ok. 1.2 V. Rezystor na dole - zapewne 62R, daje łączny prąd na czterech gałęziach diod rzędu 10 mA (I = 0.6V / R). W celu rozjaśnienia diod można go wymienić na coś z zakresu 20..47 Ohm. Proponuję zacząć od 30 lub 33.

Z kolei dwa następne podobne elementy - z lewej, to prawdopodobnie dwie podwójne diody tworzące mostek prostowniczy.

Kondensator podtrzymujący niezbyt fortunnie podłączony. Być może chcieli dać kondesator na napięcie 6.3V za to o dużej pojemności. Jeśli nie - powinien być wpięty przed źródłem prądowym, a nie za.
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#8
Kondensator faktycznie jest na 6,3V, ale ciekawostka, gdy mierzyłem na nim napięcie, było 18V.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#9
Ślepy jestem. Kondensator jest jednak wpięty w zasilanie przed źródłem, czyli mamy na nim napięcie zasilania - odparuje szybciorem, kondensatory nie lubią przekraczania napięć znamionowych. No i ograniczenia prądu ładowania nie ma, ale przy pojemności rzędu 100 uF nie jest to krytyczne. Ogólnie to podtrzymanie sp....

Jeszcze jedna rzecz mnie intryguje - gdzie toto ma plus, a gdzie minus. Jeśl źródło jest na npn, to literki K są przy ANODACH diod. A może źródło jest na pnp, wtedy + stoi przy ujemnym biegunie kondensatora. ;)
 
OP
OP
karol_mar

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#10
Diody są raczej odwrotnie wlutowane, po stronie przeciwnej od literki K są na diodach zielone paski, a o ile się nie mylę, tak jest oznaczana katoda.

Styk wlutowany w środkowy otwór (tam, gdzie są trzy otworki) jest bezposrednio połączony z niebieskim przewodem dekodera, czyli "+"
 

Podobne wątki