• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Sterowanie z GBB i pierwsze problemy

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Ponieważ montaż makiety wkroczył w kolejny etap realizacji przyszedl czas na testowanie elektroniki do DCC.
Zestaw sklada sie z GenLi zestawu Roco z multimausem i szeregu dekoderow.
Po testach wyszlo ze:
dekoder i sterowanie zwrotnicami dziala
sterowanie urzadzeniami dziala
sterowanie semaforami nie dziala.
W skrocie wyglada to tak patrzac na okienko podgladu komunikacji, że program wysyla jedną lub szereg komend i następuje odpowiedź "komenda poprawnie przesłana do centralki (01:04)" i nic sie nie dzieje. Czasem pojawia się otzrymano "Nieznany bład komunikacji (01:03)" i sporadycznie otrzymano "Komenda" i tutaj jej szestnastkowa wartość no i tylko w tych przypadkach dekoder reaguje. Jednak to ostatnie pojawia się sporadycznie. Gdzie tkwi błąd?? Zaznaczam zjeszcze raz , że tego typu zachowanie występuje tylko przy sterowaniu semaforami. W pozostalych przypadkach wydaje się że wszystko jest ok.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#2
Generalnie jeżeli działają rozjazdy, a nie działają semafory, to bardzo podejrzane, bo z punktu widzenia programu to się mało czym różni - wykorzystywane są te same 'drivery' do obsługi LI-USB/101F.

1. Która wersja programu (Pomoc -> O programie)
2. Która wersja semaforów - starsze (kształowe + świetlne 2 lub 3 komorowe), nowsze (świetlne wielokomorowe)
3. Przyślij mi na email twój plik .plansza
4. Przyślij mi komunikację 'Podgląd komunikacji z DCC'. Od mementu naciśnięnią zmiany sygnału semafora.
Mogę sprawdzić, czy GenLi zachowuje się tak jak LI-101F
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Program byl sciagniety wczoraj ze strony wiec to ostatnia wersja przed dzisiejszymi poprawkami :)
Co do semaforow to w tej chwili nie am ich fizycznie zadnych. Mam zestaw testowy i do wyjsc dekodera podlaczone sa diody ktore pokazuja mi stan na poszczegolnych wyjsciach.
Planszy tez jako takiej nie ma tylko umieszczony jest semafor sterowany recznie wlasnie w celach testowych.
Co wiecej. Jak dam tylko dwu komorowy to dziala.
Wzialem ustawienia predefiniowane i tam tez sa te problemy z komunikacja. Czasem udaje sie wysterowac jakies wyjscie ale juz nie gasnie. Zreszta nie zawsze sie zapala. Za chwile podrzucę na maila podglad komunikacji
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#4
Prośba: przeczytaj mój post jeszcze raz i zrób to co tam napisałem.

ad1. Odczytaj wersję z programu (wczoraj były wystawione dwie wersje, nie wiem, którą pobrałeś)
ad2. Nie chodzi mi o semafory fizyczne, tylko te, które użyłeś w programie. Nawet możesz nie mieć dekodera akcesoriów - wszystko będzie tak samo działało - centalka nie ma pojęcie, czy masz dekoder, czy wysyła sygnały w próźnię.
ad3. Stwórz plik taki w którym wystepuje ten błąd, zapisz go na dysku i przyslij mi go
ad4. Przyślij mi komunikację.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
martinezo napisał(a):
A jakie dekodery steruja semaforami ?
Dekodery ze strony openDCC.

Dodam tylko ze sterowanie dekoderami dziala calkowicie bez zastrzezen kiedy uzywam myszki Roco. Wszystkie funkcje jestem w stanie uruchomic.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#8
Artee napisał(a):
Dodam tylko ze sterowanie dekoderami dziala calkowicie bez zastrzezen kiedy uzywam myszki Roco. Wszystkie funkcje jestem w stanie uruchomic.
Tylko nie robisz tego tak szybko jak program i pewnie GenLI nie wyrabia przy dużym natłoku danych...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#9
Masz bardzo starą wersję programu (z września 2008). Pobierz wersję testową wystawioną dzisiaj i powtórz testy.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Wgrałem nową wersję ale wiele sie nie zmieniło. Błedy sa nadal. Czasem uda mu sie zapalić lu zgasic semafor. Ale poprawnie to nie funkcjonuje. Czy to rzeczywiscie wina GenLi? Bo zmiana teraz na fabryczny to troche duże koszta biorąc pod uwage, że ten kosztowal tylko okolo 20PLN.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#11
Pytanie/prośba:
Czy jest ktoś z Warszawy kto ma działające GenLi USB lub inne tego typu urządzenie którym zepnę kompa z GBB z resztą zestawu (Roco) i bedzie chętny to wypożyczyć lub zawitać u mnie a wtedy będę mógł wykluczyć lub potwierdzić że to jest wina tego interejsu. Jak zaistnieje konieczność to kupie co innego ale muszę być tego pewien żeby nie wydać niepotrzebnie pieniędzy.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#12
Artee napisał(a):
Wgrałem nową wersję ale wiele sie nie zmieniło. Błedy sa nadal. Czasem uda mu sie zapalić lu zgasic semafor. Ale poprawnie to nie funkcjonuje. Czy to rzeczywiscie wina GenLi? Bo zmiana teraz na fabryczny to troche duże koszta biorąc pod uwage, że ten kosztowal tylko okolo 20PLN.
OK. To prosiłbym jeszcze raz na emaila:
- wersja programu
- plik .plansza
- kopia komunikacji z DCC

Sprawdzimy, czy poprawnie odpowieda na komunikaty.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#13
gbbsoft napisał(a):
OK. To prosiłbym jeszcze raz na emaila:
- wersja programu
- plik .plansza
- kopia komunikacji z DCC

Sprawdzimy, czy poprawnie odpowieda na komunikaty.
Wieczorim podesle jak bede w domu.
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Właśnie przegladam sobie specyfikacje LENZ-a dotyczącą komunikacji po XpressNet oraz z PC i tak sobie myślę czy nie wykorzystać innych narzędzi do sprawdzenia poprawności działania sprzętu w aspekcie wcześniej opisywanych problemów. Macie akieś pomyśły czy sprawdzone metody?? Poi co zaczne chyba od program do testowania i analizy portów COM i zobaczymy co będzie się działo.
 

basic_kb

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Testowałeś z inną centralką? Kiedyś miałem problem z dekoderem jazdy TCS http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=1289&start=25 w trybie CV działał z tylko z LM2 a z MM nie chciał.
Jeszcze jedno przy wybieraniu adresów dekoderów akcesoriów istotne jest ustaleni konwencji ROCO lub Lentz (pierwszy 0 lub 1).
To możesz sprawdzić badając niedziałający dekoder na różnych adresach.

A swoją drogą jeśli zrobiłeś GenLin to zrób też NanoX S88 i będziesz mógł czytać CV a dodatkowo gotowy interfejs S88 do XpressNet.

Pozdrawiam
Basic_KB
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
basic_kb napisał(a):
Testowałeś z inną centralką? Kiedyś miałem problem z dekoderem jazdy TCS http://ds5.agh.edu.pl/~qziou/viewtopic.php?t=1289&start=25 w trybie CV działał z tylko z LM2 a z MM nie chciał.
Jeszcze jedno przy wybieraniu adresów dekoderów akcesoriów istotne jest ustaleni konwencji ROCO lub Lentz (pierwszy 0 lub 1).
To możesz sprawdzić badając niedziałający dekoder na różnych adresach.

A swoją drogą jeśli zrobiłeś GenLin to zrób też NanoX S88 i będziesz mógł czytać CV a dodatkowo gotowy interfejs S88 do XpressNet.

Pozdrawiam
Basic_KB
Z niczym innym nie testowalem. Mam w domu LM2 to podlacze. Ale dziwne jest dla mnie to ze ustawienie tych samych adresow w sterowaniu urzadzeniami, zwrotnicami, semaforami dwukomorowymi dziala a nie dzial tylko w opcji semaforow wielokomorowych. Z tego co zobaczylem na podgladzie i w specyfikacji to wysylany kod jest identyczny. Wiec czemu raz chodzi a raz nie.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#17
Na moje oko chodzi o tempo wysyłania rozkazów.
Zauważ, że LI-USB komunikuje się z pełną prędkością 57600, a w GenLI masz ustawione pewnie 9600, więc przy dużej ilości rozkazów GenLI może się szybko zapchać, i jak tego programiści nie przewidzieli, może głupieć...
 
OP
OP
Artee

Artee

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
basic_kb napisał(a):
Jeśli się zapycha to powinien świecić, że ma pełny bufor, pytanie czy tak robi?
Dioda od buforu zapala sie na chwile przy kazdym przeslaniu poprawnej transmisji (najpierw na chwile czerwona potem w odpowiedzi zielona wraz z tą od bufora). Za to wtedy kiedy wyskakują błedy nie zapala się.
Być może ma to rzeczywiście coś wspólnego z nie wyrabianiem się tego GenLi. Przy semaforze dwukomorowym niby dziala ale jak przytrzymam klawisz i spowoduje ze komendy przelaczania ida jedna za druga to sie wiesza i dopoki nie dostanie innej komendy to wogole nic nie transmituje. Czyli chyba cos nie tak z tym GenLi ewentualnie nie pasuje mu konwerter USB RS232 bo na starym laptopie z USB 1.0 tych błędow prawie nie ma.

Poradzcie co robić??
Znacie jakieś inne opisy czegoś co emuluje LF101 i jest sprawdzone w użyciu?
Cena nowego LF101F jak przed chwila spojrzałem to 450 zeta. Tyle kosztowała mnie prawie cała elektronika. Znowuż bez sterowania z kompa cały projekt makiety traci sens :(
No i już nie wiem co dalej....
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 5
DCC 4
DCC 6
DCC 3
DCC 29

Podobne wątki