• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Cv - regulacja świateł?

Tomasz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam . Mam pytanko. Chciałbym w moim Gagarze ( Roco 62785 ) chciałbym ustawić funkcję przygaszania świateł. Jakie Cv za to odpowiada. Dekoder Lenz Silver ?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#2
Jasnośc dla pierwszego wyjścia się ustawia w CV55 a dla drugiego w CV56 (wartości 0-255),
a póżniej w CV57 określa się, która funkcja ma załączyc przyciemnienie, np:
1 - F1
2 - F2

Czyli np:
CV55 - 128
CV56 - 128
CV57 - 1

Da efekt taki, że po wciśnięciu F1 jasnośc świateł przód i tył zostanie zredukowana o połowę
 
OP
OP
Tomasz

Tomasz

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
Witam Panie Karolu. Dzięki, właśnie chciałem uzyskać taki sam efeky ja BR185, która to po wizycie u Pana śmiga jak szalona że synka trudno oderwać od manipulatora :grin: Jeszcze raz wielkie dzieki
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#4
Właśnie, kiedy przeczytalem post przypomniałem sobie, że miałem wyslac konfigurację i instrukcję jak ustawic te światełka. Konfiguracja poszła na maila.

Pozdrawiam,
 

krzychu12231

Znany użytkownik
Reakcje
48 0 0
#5
To ja jeszcze zapytam o taką rzecz: jak w dekoderze Lenz Gold podpisuje się funkcje, np. wyjście, które standardowo jest pod F1, chciałbym ustawić pod F3, oraz chciałbym tak zrobić, aby po włączeniu F3 wyłączyło się oświetlenie z F0. Chodzi o to, aby po włączeniu F3 lokomotywa przeszła w tryb manewrowy: prędkość zostaje ograniczona do połowy, wyłącza się oświetlenie szlakowe i włącza manewrowe.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#6
Spróbuj tak:

CV37 = 32 Aktywuje wyjscie C pod F3
CV55 = 0 Dimming wyjścia A (0 - całkowity)
CV56 = 0 Dimming wyjścia B (0 - całkowity)

CV57 = 4 Aktywuje Dimming dla A i B pod F3

Jeśli nie zadziała to postaram się poeksperymentowac ze swoim Goldem
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#8
martinezo, Twoje M133 nie mają opcji przygaszania światełek?

A wiecie może, czy dekoder Roco 10745 ma tę opcję?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#9
Spróbuj tak:

CV37 = 32 Aktywuje wyjscie C pod F3
CV55 = 0 Dimming wyjścia A (0 - całkowity)
CV56 = 0 Dimming wyjścia B (0 - całkowity)

CV57 = 4 Aktywuje Dimming dla A i B pod F3
Sprawdzone z Lenzem Gold, manewrowe w SU46 działają jak trzeba, po włączeniu F3 gasną światła główne i palą się tylko manewrowe.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#11
karol_mar napisał(a):
Sprawdzone z Lenzem Gold, manewrowe w SU46 działają jak trzeba, po włączeniu F3 gasną światła główne i palą się tylko manewrowe.
A czy mógłbyś napisać lub pokazać w jaki sposób podłączasz oświetlenie manewrowe z tym dekoderem?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#12
Wykorzystałem opisywany już na forum układ. Schemat i płytka poniżej.

Objaśnienia:
Blue, Green, White, Yellow - kabelki od dekodera
Com - wspólny plus dla wszystkich świateł

Bk1, Bk2 - światła tylne z jednej i drugiej strony
Wt1, Wt2 - światła gorne
Wr1, Wr2 - światła z prawej strony lokomotywy (od strony maszynisty - jako manewrowe)
Wl1, Wl2 - światła z lewej strony
 

Załączniki

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#13
A jak taki efekt uzyskać przy dekoderze ESU LokPilot3.0 ?
Z pobieżnej analizy dokumentacji ESU LokPilot v3 wynika, że nie da się tego tak skonfigurować. Nie mam niestety w tej chwili żadnego ESU, żeby poeksperymentować.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#14
Karol, dzięki za przypomninie tego schematu. A czy masz jakiś pomysł, jak w dekoderem Lenz Gold zrealizować wygaszanie tylnych czerwonych świateł gdy lokomotywa jedzie ze składem?
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#15
W tym przypadku chyba trzeba by wykorzystać kolejne wyjście funkcyjne i zrobić prosty układ z tranzystorami, które będą odcinać zasilanie od tylnych świateł po uaktywnieniu określonej funkcji.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#16
karol_mar napisał(a):
W tym przypadku chyba trzeba by wykorzystać kolejne wyjście funkcyjne i zrobić prosty układ z tranzystorami, które będą odcinać zasilanie od tylnych świateł po uaktywnieniu określonej funkcji.
Też tak myślałem. Sprawdzę jeszcze w instrukcji jak jest z tym ściemnianiem, bo wydaje mi się, że w Gold-ach można ustawiać je niezależnie dla każdego wyjścia. Wtedy można by ściemnianie do zera wykorzystać do wygaszania np. tylnych świateł, ale na razie to takie głośne myślenie. Musze się jeszcze temu przyjrzeć.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#17
W zasadzie trzy możliwości:
1. Do sterowania świateł czerwonych mamy oddzielne wyjścia dekodera (tylko mało który dekoder ma możliwość funkcji logicznych na wyjściach lub sterowania wyjściami zależnie od kierunku, więc musimy mieć wtedy oddzielne F do obu końców lokomotywy).
2. Robimy prosty układzik - na moich płytkach do Herculesa używam tranzystora PMOS "robiącego za bramkę logiczną", wyjście F1 dekodera włącza czerwone światła z "aktualnego" tyłu lokomotywy.
3. Robimy dekoder z przyzwoitym, niezależnym sterowaniem świateł (tak jak w BD10). Nie musi to nawet być kompletny dekoder DCC, może być to urządzenie sterowane z głównego dekodera przez SUSI.
W BD10 do konfiguracji świateł służy ok. 40 sztuk CV :)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#18
Zrobiłem ostatnio "płytkę matkę" oświetlenia z gniazdem NEM do lokomotyw EFC - "POLOK" ;)
F1 - "zielony" - oświetlenie manewrowe "prawe"
F2 - "fioletowy" - światła czerwone zmienne przy jeździe bez wagonów

I ciekawostka.
W niektórych dekoderach po pewnym czasie nasycały się wyłączone wyjścia (czasem 10min, czasem 3h) i następował efekt kompletnego randomu - mrugająca choinka :neutral:
Pojawiało się też lekkie świecenie wyłączonych czerwonych.
Dopiero dodanie blokowania do masy (4k7) nieaktywnych wyjść dekoda załatwiło problem.
Oczywiście to "sztuczne obciążenie" jest na wszystkich wejściach sterujących z dekodera.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#19
Ja miałem podobny efekt zanim podciągnąłem bramkę pMOSFETa do plusa rezystorem rzędu 1 MOhm - wyjścia dekodera tylko ściągają w dół, w górę trzeby czymś pociągnąć, żeby zmienić stan.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#20
martinezo napisał(a):
W niektórych dekoderach po pewnym czasie nasycały się ...
To znaczy w niektórych dekoderach tego samego producenta, czy w niektórych dekoderach różnych producentów? Markowych producentów?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 3
DCC 24
DCC 4
DCC 0

Podobne wątki