• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Jak zrobić samemu gniazdo dekodera (8-pin i 21-pin) na loko.

LHS

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Posiadam kilka analogowych lokomotyw i chciałbym zrobić do nich gniazda na dekodery, by móc je używać w systemie cyfrowym w przyszłości.
(Chodzi mi o zrobienie gniazda dekodera, a nie bezpośrednie ucyfrowienie - chcę sobie różne dekodery wkładać :D )
Potrzebny mi jest jakiś schemat połączeń na gniazda 8-pin i 21-pin (i czym się to różni wady i zalety) ?
I czy trzeba wymieniać żarówki na diody (chciałbym by jeździła w analogu i w cyfrowym), czy wystarczy jakiś układ dołożyć między nimi ?
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#2
Proponuję zrobić to zgodnie ze specyfikacją dostępną w NMRA. Inaczej może nie działać ;)

Oświetlenia w zasadzie nie trzeba wymieniać, ale napięcie podawane na żarówki w DCC jest wyższe, niż przy sterowaniu analogowym, więc warto wrzucić po drodze rezystor 20..50 Ohm co by żarówek zbyt szybko nie upalić.
 

Rotor72

Aktywny użytkownik
Reakcje
24 4 0
#3
Schemat do złącza 8-pinowego masz tutaj. Jak widzisz po wypięciu dekodera wystarczy wstawić układ z dwóch diód i zewrzeć odpowiednie styki.
Schemat pochodzi stąd.
W którejś ze swoich lokomotyw spotkałem się z tym, że pokazanych na rysunku diód wogóle nie było, zwarte były tylko styki 1-2-8 i 4-5-6, a pomiędzy nimi wstawiony był mały kondensatorek.
Złącze pod 8 pinów łatwo zrobić z listwy pod scalaki, wycinasz dwa kawałki po 4 piny i wlutowujesz obok siebie. Zajrzyj do mojego watku o światełkach w DCC tam są fotki.
 

Załączniki

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#4
Nawet nie musi by listwa pod scalaki, są w sklepach elektronicznych takie listwy dwurzędowe o dokladnie takim rozstawie pinów jak w gniazdach 8-pin. Ja z takich robiłem.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#8
karol_mar napisał(a):
I właśnie identyczne listwy można kupic dwurzędowe, ale w sumie każdy robi jak mu wygodniej...
Dużo (niewłaściwe słowo... ;) ) wygodniej.
A nawet... idealnie.

A tak woogglee...
POWITAĆ KAROLA - ZAŁOŻYCIELA PIERWSZEJ PROFESJONALNEJ STRONY O DCC W RP !!
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#9
:) dzięki Martinezo. To było szmat czasu temu i z założenia dla "dłubaczy", którzy mieli ochotę coś wtedy zrobic we własnym zakresie.

Jeśli chodzi o profesjonalną stronę DCC to bezapelacyjnie Ty tu wiedziesz prym - a na marginesie to dekoderki się spisują świetnie :)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#10
Wirtualny Przyjacielu - ja w ten temat wszedłem dzięki Tobie !!
Nie raz sie wykłócałem na "Martelu" o "made by hand" podpierając się Tobą i MERG'iem ;)
O Cie piernik !!

Gdzieś Ty był jak Ciebie nie było ?? !!

Stare, dobre czasy...
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#11
Gdzieś Ty był jak Ciebie nie było ?? !!
... właśnie... ale to wraca jak wirus, więc mnie dopadło z powrotem.

Wirtualny Przyjacielu - ja w ten temat wszedłem dzięki Tobie !!
Miło słyszec, że coś nad czym kiedyś się przesiedziało tygodniami całe noce, komuś się przydało. Jak zaczynałem, to nie miałem pojęcia nawet jak wygląda mikrokontroler. A cośtam swego czasu udało się zrobic, wtedy miałem satysfakcje że zadziałało, nawet zacząłem pisac oprogramowanie do sterowania, no ale Gbb mnie uprzedził ;)

A tak poważnie to różne sytuacje życiowe zmusiły mnie na jakiś czas do odejścia od tematu, musiałem skupic się na innych zagadnieniach, ale hobby jest super i chyba każdy po jakimś czasie wraca.

Oficjalnie też witam wszystkich na forum, podziwiam Waszą robotę.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#12
Ja wróciłem dzięki... możliwości niezależnego sterowania - czyt. DCC !!
Ty i MERG zainicjowałeś, Gbb podkręcił "że się nie da..." a, że jam jest uparty człek to "poszło". Pierwszy duży odbiorca Piotrek P. (też z Poznania - pewnikiem znasz ;) ) który "dał wiarę" i się "rozkręciło"...

Extra, że wróciłeś !!
A... to hobby się przysysa jak (sorki Wilczyca K.) Drakula ;)
 

Mariusz C

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Takich gniazd ,gotowych płytek fabrycznych i grom wie co jeszcze mam parenascie sztuk.
Gotowe płytki podają stałe napięcie na diodę/ żarówkę 1,5V szybciej jak na silnik .
Efekt jest taki że zanim ruszy lokomotywa to już ma zapalone światła .
Płytki są z Atlasa ,Kato ,Genesis ,ja używam jednych dekoderów 21 pin z przewodami do wlutowania ,więc wywalam cała elektrykę fabryczną ,mogę to udostępnić dla zainteresowanych u mnie to leży nie potrzebne .
Płytki albo podłącza się na wsuwki bez lutowania ,albo mają gotowe wyprowadzone przewody.
 
OP
OP
LHS

LHS

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#16
Widzę, że niektórzy zjechali na bocznicę ;)
"Potrzebny mi jest jakiś schemat połączeń na gniazda 8-pin i 21-pin (i czym się to różni wady i zalety) ?"

Do tego prosiłem o schemat nie gniazda + dekoder, tylko gniazdo + silnik analogowej loko - sposób wyprowadzenia pinów z gniazda na loko !
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#17
A ja dokładnie odpowiedziałem, gdzie to można znaleźć. Jak widać niektórzy nijak na tory wjechać nie mogą ;)
 

Podobne wątki