• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Blue nowości 2009

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#1
W ramach ogólnego zwyczaju zapowiedzi planów produkcyjnych, przedstawiam listę urządzeń aktualnych i planowanych w najbliższym czasie:

BD60 - dekoder oświetlenia wagonów z przedziałami z quasi-indywidualnym sterowaniem świateł przedziałów. Wersje: Y1, Y2 - dla modeli wygonów Y odpowiednio 1. i 2. klasy.

BD61/BL61 - listwa oświetleniowa do wagonów, w wersjach z wbudowanym dekoderem DCC i bez. Wersje:
PH - do współczesnych 4-osiowych wagonów Hobby produkcji Piko i nie tylko - na razie tylko wersja z DCC
DA - do wagonów Donnerbuchsen i przedziałowych (np. PKP Roco i Fleischmann), wersja z dekoderem i bez.
H - do wagonów Hecht i nieco krótszych - planowana na marzec

BD10 - dekoder lokomotywy z możliwością niezależnego sterowania 12 świateł LED (w tym pełne światła PKP) i trzema wyjściami funkcyjnymi. Wersje:
M - do zabudowy w sporej lokomotywie H0, np. M62 Roco, planowany na kwiecień
P - dla lokomotyw H0 Piko Hobby - lato

W dalszych planach są jeszcze dwa inne dekodery lokomotyw, mikrobooster na USB oraz booster z detekcją zajętości i odbiornikiem Railcom, ale to po rozpędzeniu sprzedaży wcześniejszych zabawek.
 
Reakcje
1 0 0
#2
Żebyś się kolego nie przejechał. Zobacz ilu ludzi jest chętnych na na dekodery....każdego rodzaju. 90% ludzi nie ma kasy i się mota czy przejść na DCC. Mimo wszystko życzę powodzenia i trzymam kciuki! Polscy modelarze w większości jeszcze nie dorośli do DCC.
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#4
Ponieważ, jak możesz już wiedzieć, mam być chyba pierwszym odbiorcą tych dekoderów do lokomotyw, to napiszę tutaj parę uwag - cech, jakich powinien posiadać ten dekoder:

- wyjścia funkcyjne winny mieć dużą obciążalność, tak by móc pod nie podłączyć silniczki do napędu wentylatorów, czy sprzęgi cyfrowe, które wymagają silnego impulsu prądowego przez pewien czas,
- wyjścia na oświetlenie powinny mieć możliwość załączania opcji kierunkowości, czy też regulację ich mocy świecenia, by można było sobie każdy punkt świetlny dowolnie regulować.
- każda z funkcji MUSI mieć możliwość przypisania jej dowolnego klawisza funkcyjnego, tak by przy zastosowaniu w modelu dekodera dźwiękowego, naciśnięcie jednego klawisza nie aktywowało jednocześnie funkcję dźwiękową dekodera dźwiękowego, oraz jakąś funkcję świetlną tego omawianego dekodera,
- powinna być zaimplementowana funkcja przygaszania świateł.

Jeśli uda się takie cacko zbudować, to po zabudowaniu w modelu, już za jakiś czas możecie spodziewać się ujrzenia modeli przełomowych pod względem ilości funkcji a przez to atrakcyjności. Może wreszcie świat zobaczy modele na miarę dzisiejszych możliwości. Nie oszukujmy się, standardowo robione w nowych modelach funkcje świateł przód/tył to w zasadzie nic specjalnego. Ani ich przygasić nie można, ani nadać sygnałów specjalnych, ani nawet wyłączyć tylnych czerwonych, gdy lokomotywa ciągnie skład.
 
Reakcje
1 0 0
#5
CoCu napisał(a):
Nie oszukujmy się, standardowo robione w nowych modelach funkcje świateł przód/tył to w zasadzie nic specjalnego. Ani ich przygasić nie można, ani nadać sygnałów specjalnych, ani nawet wyłączyć tylnych czerwonych, gdy lokomotywa ciągnie skład

O to coś nowego... Coś przegapiłem?
 
Reakcje
1 0 0
#6
szyna napisał(a):
CoCu napisał(a):
Nie oszukujmy się, standardowo robione w nowych modelach funkcje świateł przód/tył to w zasadzie nic specjalnego. Ani ich przygasić nie można, ani nadać sygnałów specjalnych, ani nawet wyłączyć tylnych czerwonych, gdy lokomotywa ciągnie skład

O to coś nowego... Coś przegapiłem?

GBB napisał:


no... Martinezo nie wyrabia z produkcją... Ostatnio nie udało mi się u niego kupić dekodera - brak... Musiałem kupić Zimo...



...ale co ja będę chrzanił..... martineza wytrzymują 4A więc nie mam szans!

To trza było do mnie oderzyć.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#7
gbbsoft napisał(a):
no... Martinezo nie wyrabia z produkcją... :cry:
Nie pisz tak - wtrąbisz na mine ludzi.
To nie jest takie słodkie jak ... wyglada.

Gdzie indziej jest ruch i to nim jestem zajęty.
Tu nie - tu był trzy lata temu.

np. - nie opyla mi się kupić 9tys. schottky (ponad 2000pln netto) - bo 1000szt. to 200 dekoderów - teraz może w dwa - trzy lata. A reszta ??
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#10
Blue napisał(a):
BD10 - dekoder lokomotywy z możliwością niezależnego sterowania 12 świateł LED (w tym pełne światła PKP) i trzema wyjściami funkcyjnymi. Wersje:
M - do zabudowy w sporej lokomotywie H0, np. M62 Roco, planowany na kwiecień
P - dla lokomotyw H0 Piko Hobby - lato
Czym ma się różnić wersja P od M, czy tylko wymiarami płytki?
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#11
Wymiarami płytki na pewno. Być może jeszcze przyciętą funkcjonalnością i ceną. Najpierw musi na poważnie ruszyć pierwsza wersja, potem będzie wymyślanie co dalej.
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#12
Donoszę, że - wbrew tradycji - prace nad dekoderami postępują niemal zgodnie z planem, a ponadto szykuje się pięć zupełnie nowych, tanich i małych modułków do świecenia, mrugania i przerzucania elektromagnesów. Szczegóły wraz ze zdjęciami prototypów gdzieś pomiędzy Wielkanocą i świętem Konstytucji. Mam nadzieję, że szykowane dekodery przyczynią się do cyfryzacji całej reszty makiet, czyli tego, co nie jest lokomotywami. W każdym razie takie było główne zamierzenie projektowe - niska cena. No i się udało. Następny ruch będzie leżał po stronie Szanownych Użytkowników.
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#13
BD10 dzisiaj pojechał, na razie prowizorycznie i bez BEMF. BD20 pojechał w jedną stronę; w drugą pojedzie, kiedy powymieniam spalone wczoraj elementy. PMGD8000LN nie jest dobrym tranzystorem do sterowania mostkiem, zdechł sam i jeszcze upalił wyjście mikrokontrolera. Tańszy PUMH spisuje się lepiej. Diody prostownicze zimne. Wieczorem planuję dłuższe jazdy - testy nagrzewania. W każdym razie prace posuwają się do przodu :)
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#14
Pierwsza premiera w sezonie wiosenno letnim - BD50.

BD50 - to mały, prosty i tani dekoder do sterowania jednym rozjazdem. Może być wyposażony w złącze umożliwiające bezpośrednie dołączenie na sztywno do napędów Roco. Ja używam go z rozjazdami Trix, więc łączę kabelkami. Rozmiary dekodera umożliwiają bezproblemowe zamontowane go pod plastikową "podsypką" na taśmie dwustronnie klejącej. Dekoder może działać na adresach akcesoriów lub na pojedynczej funkcji adresu dekodera wielofunkcyjnego. Nie ma CV - programowanie adresu następuje poprzez wysłanie polecenia po wprowadzeniu dekodera w tryb programowania za pomocą pincety lub magicznego polecenia DCC.

W rodzinie BD5x szykują się jeszcze trzy modele do innych zastosowań :)
 

Załączniki

OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#15
Tym razem pokazuję egzemplarz BD50 wyposażony we wtyk jak dla Roco Geoline. Przewody rozjazdu Trix C-Gleis wyprowadziłem na gniazdko w standardzie Roco. Wszystkie dotychczasowe testy zakończone sukcesem. Nareszcie mogę przerzucać wajchy z komputera :)

Już zmontowane, w kolejce do uruchomienia:
BD51 - prosty dekoder funkcyjny z czterema wyjściami, może sterować żarówkami lub elektromagnesami
BD52 - dekoder świateł lokomotywy w standardzie PKP albo czterech semaforów trójkomorowych - razem 12 LED
BD53 - dekoder oświetlenia LED do wagonu lub budynków. Dwa źródła prądowe zapewniają tałą jasność łańcuchów diod.
BB2 - sterownik przejazdu - wykrywanie zajętości, dwa naprzemiennie realistycznie migające światła LED (mogą być dwie pary dla obu stron przejazdu), wyjście o obciążalności 1A do sterowania szlabanem.
 

Załączniki

OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#16
BD52

Przedstawiam zdjęcia prototypu dekodera świateł, w wykonaniu do sterowania świateł lokomotywy wg. przepisów PKP. Dekoder ma trzy tryby świateł - zwykły, manewrowy i "pod prąd", w trybie zwykłym i "pod prąd" istnieje możliwość wyłączenia świateł tyłu. Do zrobienia w oprogramowaniu zostało jeszcze sterowanie oświetlenia kabin maszynisty oraz przyciemnianie świateł. Na zdjęciach dekoder steruje światłami na płytce testowej.
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#17
Blue, rób, rób, bo ja czekam na to cacko już ponad pół roku.
To będzie super rzecz.
Proszę Cię z całego serca - nie przerywaj prac.
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
Re: BD52

Blue napisał(a):
Przedstawiam zdjęcia prototypu dekodera świateł, w wykonaniu do sterowania świateł lokomotywy wg. przepisów PKP. Dekoder ma trzy tryby świateł - zwykły, manewrowy i "pod prąd", w trybie zwykłym i "pod prąd" istnieje możliwość wyłączenia świateł tyłu. Do zrobienia w oprogramowaniu zostało jeszcze sterowanie oświetlenia kabin maszynisty oraz przyciemnianie świateł. Na zdjęciach dekoder steruje światłami na płytce testowej.
Dekoder super, mnie jednak bardziej interesują te ledy podwójne, czyżby pojawiły się biało czerwone ? czy mój monitor przekłamuje ? :D
 
OP
OP
B

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#19
No, nieźle. Jedna z dwóch ciekawostek zauważona - punkt dla Ciebie. Dopadłem kilka tych diod - słoneczno-biało - czerwonych, ze wspólną anodą. Biały odrobinkę cieplejszy niż w "warm white", a same diody w takich obudowach nadając się do łatwego oświetlenia lokomotywy lub wagonu sterowniczego z dużymi reflektorami. Niestety diod już nie ma, a kiedy były - kosztowały majątek. Z innych ciekawostek dopadłem jeszce biało-czerwone w obudowie 0605 oraz wpadające w pomarańcz białe w kolorze starej żarówki - "super golden".
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 19
DCC 19
DCC 9
DCC 2
DCC 1

Podobne wątki