• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Programowanie dekoderów za pomocą zestawu Piko

johan11

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
witam mam takie pytanko. mam lokomotywe rocco i wsadzilaem w nia dekoder piko jezdzi na kanale c na pilocie tak jak moja ciufcia ktora juz mam a nie wiem jak ja przeprogramowac na inny kanal np. a b lub d znaczy sie jak przeprogramowac ten dekoder ma ktos jakis pomysl
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#2
johan11 napisał(a):
witam mam takie pytanko. mam lokomotywe rocco i wsadzilaem w nia dekoder piko jezdzi na kanale c na pilocie tak jak moja ciufcia ktora juz mam a nie wiem jak ja przeprogramowac na inny kanal np. a b lub d znaczy sie jak przeprogramowac ten dekoder ma ktos jakis pomysl
Pierwszy raz ktoś posługuje się... "kanałami" w sterowaniu cyfrowym DCC.
Nie adresami...

Domyślam się że "kanały A, B, C i D" to adresy 1, 2, 3 i 4.
Domyślam się też że jest to sterowanie PIKO (warto takie info dać...)

"Kanał C" to adres "3" - standardowy adres w nowym dekoderze.
Musisz zmienić CV1 w dekoderze na wartość 1, 2 lub 4.
Inaczej - musisz zmienić... "kanał" ;)
Przeprogramować CV1 w dekoderze.
 
OP
OP
J

johan11

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
spoko a jak przeprogramowac cv w dekoderze bo ostatni mi lok jezdzil z dekoderem na kanale 3 jak inna ciufcia a jak zaczalem z nim kopac to juz wcale nie jezdzi i nie wiem co sie moglo stac czy moglem go rozprogramowac do zera a jak tak to jak go przeprogramowac
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.079 140 0
#4
Czy możesz:
- pisać zrozumiale,
- używać znaków przestankowych (kropki, przecinki),
- pisać poprawnie, np. zdanie zaczyna się DUŻĄ literą
:!:

Kolejne dziecko neozdrady :roll:

p.s. skoro Ci już przedpiścy wyjaśnili, że "kanał 3" to "adres 3" to może też zacząłbyś używać zwrotów zrozumialych dla większości na tym forum.
 

KKL

Użytkownik
Reakcje
74 0 0
#6
Na razie na stronach PIKO znalazłem podręcznik do sterowania PIKO DIGITAL po niemiecku http://www.piko.de/d/textseiten_db/Digi ... 1_0405.pdf
a do anglojęzycznej wersji jest skrót, ale coś nie działa (brak pliku :cry:).

Jakby ktoś mógł i chciał pomóc koledze, to można tam coś wyczytać (po niemiecku :???:) lub przynajmniej poogladać obrazki.
Np. na stronie nr 10 tego podręcznika jest rozpiska klawiszy pilota PIKO.

W sumie jakby wrzucać pojedyńcze słówka do jakiegoś słownika DE-PL w necie, to tego tłumaczenia nie byłoby zbyt wiele.

Patrz słowniki:
http://www.dep.pl/dict_iso
http://www.ling.pl
http://portalwiedzy.onet.pl/tlumacz.html

Powodzenia w tłumaczeniu! :smile:
 
OP
OP
J

johan11

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#7
OK. To może ktoś mi napisze jak zaprogramować ten dekoder tak żeby zmienić te CV na inna wartość, albo jak się go w ogóle programuje
 
OP
OP
J

johan11

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Witam znów, a może mi ktoś powiedzieć jaką centralkę zastosować do sterowania makietą oczywiście nie taką droga co bym się nie obalił jeżeli są takie oczywiście co polecacie i co jest warte zakupu
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#14
Teoretycznie tak, ale jest to strasznie karkołomne. To tak jakbyś miał dwie makiety. Bo te zasilania nigdy nie powinny się spotkać. Możesz sobie zrobić 2 kółka (oddzielne) i jednym sterować cyfrowo, a drugim analogowo. Tylko moim zdaniem gra nie jest warta świeczki. Lepiej do tego drugiego loka włożyć dekoder i bawić się, a nie kombinować jak by tu nie zrobić zwarcia...
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#15
johan11, ale nie ma takiej potrzeby. gbbsoft Ci dobrze radzi. Właśnie sterowanie cyfrowe ma tę zaletę nad analogowym, że możesz na tych samych torach postawić tyle lokomotyw ile tylko zmieścisz i każdą sterować zupełnie osobno. A zatem sterowanie analogowe przestaje być tu zupełnie potrzebne. Chyba że zrobisz tak, jak Ci gbbsoft napisał - zrobisz dwa różne kółka, każde z innym systemem zasilania. Ale po co? Co na tym zyskasz? Skomplikujesz tylko. Chyba że się uprzesz, że chcesz po jednych torach puszczać sobie nowe modele wyposażone w dekoder, a po drugim te stare bez dekodera.

Aby nieco Ci jeszcze zamieszać w głowie dodam, że modele sterowane cyfrowo, z dekoderami wewnątrz, niektóre potrafią śmigać również przy sterowaniu analogowym, zachowując się zupełnie tak samo jak te stare modele. Zaś te stare można wyposażyć w dekoder. Trzeba wiedzieć jak, ale się da. Wtedy nawet te stare graty pojadą po torze sterowanym cyfrowo.
 
OP
OP
J

johan11

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
Chłopaki mam zaprogramowałem w końcu ten dekoder, trochę techniki i się człowiek traci no ale w końcu mi się udało, nawet nie wiecie jaka to frajda mieć 2 ciufcie na torach i móc nimi sterować osobno
 

romek150

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#19
możesz mi podac
poszczególne kroki żeby zmienić adres dekodera
bo jeszcze nie zmieniałem
a też ma DCC PIKO

moja uwaga
jeśli masz loko w analogu jak podasz adres 0 to spokojnie ci ruszy
tylko uwaga na silnik długa praca niewskazana
 

Podobne wątki