• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Początki (o CV6 - prędkości środkowej)

Reakcje
0 0 0
#1
Witam. Wczoraj po raz pierwszy ucyfrowiłem swoje loki. BR 218 - Roco + Lenz Silver, BR 189 Piko + Lenz Silver, Herkules Piko + Lenz Silver. ( co za zabawa, pół godziny się bawiłem, światła- jazda :LOL: ) Wsadziłem dekodery, ustawiłem CV1 odpowiednio ( dla loków )1,5,7. 218 i 189 jeżdzą za......ście. Cicho płynnie- musiałem się przyzwyczaić, do ich hamowania. Ale Herkules - pokrętło na 3/4 i slimak go wyprzedza na prostej, dopiero najak pokrętło dam do końca to rusza szybciej. W każdej ( chyba)prędkość ustawiona na 28 kroków. Co może być przyczyną?
 

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#3
Tomasz, mialem to samo ale z lenzem standardem

zresetuj dekoder CV8 na 8 i niezmieniaj predkosci maxymalnej zostaw na 255, u mnie dek wlasnie tak sie zachowywal jak dalem predkosc maxymalna na 90
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
Za prędkość odpowiadają następujące CV:
CV2 - V minimalna
CV6 - V "średnia"
CV5 - V maksymalna

są jeszcze CV3 i 4 - ale to "urealnianie" masy ;)

Ważna zależność CV2 < CV6 < CV5.
Często ustawia się CV2 i CV5 a zapomina się o CV6 !!
Wtedy np w sytuacj takiej CV2=1, CV5=60, CV6=50 krzywa szybkości bedzie taką że lokomotywa do połowy "zakresu" będzie przyspieszać wyraźnie a pozostałe 50-100% zakresu jakoś niezauważalnie.
Jeszcze fajniej jest jak CV6 > CV5 - Lokomotywa Przyspiesza do połowy zakresu a potem... nie..

Dla zależności takiej CV1=1, CV6=127, CV5=255 dostajecie (przy wyłączonej w CV29 tabeli predkości) charakterystykę liniową przyspieszenie/krok.

Prawdziwe "cuda" można wydłubać po włączeniu tabeli prędkości.
Mając pomierzone jakie wartości należy wpisać w CV2 i CV5, można sobie w 28 krokach tabeli ustawić prędkość w każdym kroku !!
Co więcej...
Można nawet komuś wywinąć numer i ustawić tabęlę tak że lok na ostatnim kroku się... prawie zatrzyma :D albo "falę" ustawić...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
martinezo napisał(a):
Można nawet komuś wywinąć numer i ustawić tabęlę tak że lok na ostatnim kroku się... prawie zatrzyma albo "falę" ustawić...
Albo na pierwszym kroku dać na maksa... (mieliśmy taki przypadek)... :D
martinezo napisał(a):
Wtedy np w sytuacj takiej CV2=1, CV5=60, CV6=50 krzywa szybkości bedzie taką że lokomotywa do połowy "zakresu" będzie przyspieszać wyraźnie a pozostałe 50-100% zakresu jakoś niezauważalnie.
Tylko, że tu jest odwrotnie...
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#6
OK.
Przykład ;)
CV2=1
CV6=15
CV5=150 - a co tam ;)

lub tabela:
1
5
10
15
20
25
30
35
40
45
50
55
60
65
70
75
80
85
90
95
100
105
110
115
120
200
225
255
Liniowa, łagodna charakterystyka z wielkim skokiem na końcu.
Oczywiście może być nawet "płaska" przez kilka kroków.
 
OP
OP
Tomasz
Reakcje
0 0 0
#7
OK. nie miłem wczoraj za dużo czasu bo byłem w Poznaniu i oglądałem Herkulesa made by TRIX. I miałem ochotę go kupić ale..... poza tym że ma budę z metalu to niczym mnie nie zachwycił ( Wizualnie ) fakt jeździ fajnie, ale brak świateł tylnych czerwonych i przy cenie 354zł ???. To już dobiję swojego pikolca a potem kupię Roco.

A tak, to po powrocie do domu ustawiłem tylko CV2-0, CV6-48, CV5-255 iśmiga jak ta lala, nawet dużo ciszej od tego TRIXA

Muszę mu tylko jeszcze ustawić wartości przyspieszenia i zwalniania, żeby nie odbywało się to tak dużymi skokami. Ale frajda. A miały być dwa kółeczka w analogu :LOL:
 
OP
OP
Tomasz
Reakcje
0 0 0
#11
Tak. poniważ z MM nie można odczytać CV, dlatego dla każdego loka zakładam własną biblitekę-karteczki z zapisanymi CV jakie w każdym loku ustawiłem.
 

TomaszM

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#12
Słuszna uwaga z tymi karteczkami, zwłaszcza na moją amnezję :???: Dzisiaj "zcyfrowałem" kolejnego loka przy pomocy dekodera M133. Tym razem to BR74 Roco. Korzystając z opisu j/w ustawiłem prędkość max.,start i hamowanie a nawet "ślimacze tempo". DCC to jest to ;)
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 11
DCC 77
DCC 2
DCC 47

Podobne wątki