• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

dekoder cyfrowy a zasilanie analogowe

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#1
Od jakiegoś czasu nie daje mi spokoju pewien problem.

Gdy mam zainstalowany w modelu dekoder cyfrowy, a nie wiem czy będzie on działał również przy zasilaniu analogowym torowiska, to czy mogę to po prostu sprawdzić poprzez puszczenie takiego modelu po torowisku z zasilaniem analogowym? Zastanawia mnie tutaj to, czy nie można w takim przypadku spalić dekodera. I niezależnie od odpowiedzi na to, czy jest tak samo ze wszystkimi dekoderami?

Inna sprawa. Jak włączę w dekoderze by działał również w analogu, to czy nie pogarszam parametrów pracy przy DCC? Pytam, bo kiedyś się spotkałem z takim stwiedzeniem, że jak dekoder prócz sterowania cyfrowego ma jeździć też pod analogiem, to że pogarszają się jego parametry przy sterowaniu analogowym? Czy ma to jakiś związek? Czy ktoś z Was się spotkał z czymś takim? Bo chętnie bym włączył u siebie (gdzie się da) również obsługę analogu.
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#2
Raczej, gdy są słabe parametry sygnału DCC (brudne tory, spadek napięcia), to dekoder może głupieć i przełączać się na analog.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#3
CoCu napisał(a):
I niezależnie od odpowiedzi na to, czy jest tak samo ze wszystkimi dekoderami?
Nie. Np niektóre dekodery Martinezo nie jeźdza w analogu.

CoCu napisał(a):
to czy nie pogarszam parametrów pracy przy DCC?
podobno dekoder dłużej mysli po otrzymaniu zasilania - bada czy jest w DCC, czy w analogu. Podobno wyłaczenie możliwości jazdy w analogu przyspiesza podnoszenie się dekodera przy utracie zasilania (np: brudne tory). Ale pewnie w różnych dekoderach różnie to jest...
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#5
W instrukcji do dekodera masz podane które CV i na jaką wartość trzeba ustawić, by osiągnąć pożądany efekt.
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#10
berek napisał(a):
Podobnie w lokach Pikowskich jesli jest zamontowany dekoder to w analogu nie ruszy.
Bzdury Waćpan wypisujesz. To, czy lokomotywa z dekoderem DCC jeździ również "analogowo" zależy od dekodera i od jego zaprogramowania, a nie od samej lokomotywy i tego, kto ją wyprodukował.
Większość dekoderów DCC może pracować przy sterowaniu analogowym. o ile pamiętam któryż model Martinezo nei mógł. W dekoderze można przez zaprogramowanie zablokować możliwość setrowania analogowego, co ma tę zaletę, że kiedy centralka się Wysypie, a booster działa, lokomotywa nie popędzi na złamanie karku.
Przy sterowaniu analogowym dekodery na ogół używają parametrów rozpędzania ustawionych dla DCC, oczywiście na tyle, na ile mogą, tz. kiedy puścimy w szyny nagle pełne napięcie - lokmotywa będzie się rozpędzać stopniowo, jak w DCC.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#11
No dobrze, wszystkie odpowiedzi są pomocne, ale dalej nie wiem, czy postawienie modelu z dekoderem na torach analogowych i puszczenie napięcia może zniszczyć dekoder, czy nie? Jest taka możliwość?
Bo z tego co piszecie, to domyślam się, że nie powinno się nic złego stać dekoderowi w takiej sytuacji.
 

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
#12
Postawienie lokomotywy z dekoderem na torze zasilanym w analogu nie uszkodzi dekodera, odwrotnie, gdy postawisz lokomotywe bez dekodera na torze zasilanym DCC możesz uszkodzic silnik.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#13
CoCu napisał(a):
No dobrze, wszystkie odpowiedzi są pomocne, ale dalej nie wiem, czy postawienie modelu z dekoderem na torach analogowych i puszczenie napięcia może zniszczyć dekoder, czy nie? Jest taka możliwość?
Bo z tego co piszecie, to domyślam się, że nie powinno się nic złego stać dekoderowi w takiej sytuacji.
Ja nie widzę szans...
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#14
CoCu napisał(a):
No dobrze, wszystkie odpowiedzi są pomocne, ale dalej nie wiem, czy postawienie modelu z dekoderem na torach analogowych i puszczenie napięcia może zniszczyć dekoder, czy nie? Jest taka możliwość?
Bo z tego co piszecie, to domyślam się, że nie powinno się nic złego stać dekoderowi w takiej sytuacji.
Litości, czytaj co się tutaj wypisuje!!! Masz jasno wywalone, że nie ma takiej możliwości, żeby dekoderowi stała się jakakolwiek krzywda z powodu braku sygnału DCC. Gdyby tak było - dekoder psułby się natychmiast po włączeniu systemu DCC i nie miałby szans zadziałać - zanim ruszy centralka w tory idzie po prostu prąd stały.
 

berek

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
Blue napisał(a):
Bzdury Waćpan wypisujesz. To, czy lokomotywa z dekoderem DCC jeździ również "analogowo" zależy od dekodera i od jego zaprogramowania, a nie od samej lokomotywy i tego, kto ją wyprodukował.
Być moze ale to znaczy to ze dek PIKO jest tak zaprogramowany że nie pojedzie na analogu (przetestowane w praktyce) Lok z dekiem PIKO wogle nie reaguje na analog.nie świeci ani nie rusza - być moze to kwestia oprogramowanie dekodera ...
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#17
Blue napisał(a):
Litości, czytaj co się tutaj wypisuje!!! Masz jasno wywalone, że nie ma takiej możliwości, żeby dekoderowi stała się jakakolwiek krzywda z powodu braku sygnału DCC. Gdyby tak było - dekoder psułby się natychmiast po włączeniu systemu DCC i nie miałby szans zadziałać - zanim ruszy centralka w tory idzie po prostu prąd stały.
Wiesz co? Nawet muszę Ci przyznać rację. Nie pomyślałem, ale rzeczywiście nie mogłoby tak być. A swoją drogą nie wiedziałem, że przy sterowaniu DCC przez chwilę w torach potrafi być zwykłe analogowe podłączenie napięcia.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
#19
Blue, w elektronice jestem tak cieniutki, że nawet jak mi się zachciewa zrobić przeróbkę jakiegoś modelu, to ale nie wiem jak się dotknąć do elektroniki.
Przez niewiedzę chciałem spytać na forum właśnie czy można zniszczyć dekoder przy zasilaniu czysto analogowym.
Swoją drogą, chciałbym wykonać mocną modernizację modelu tramwaju, dodając do niego wszelkie oświetlenie, ale ja bym się zajął tylko robocizną, zaś sprawę elektroniki może postarałbym się tutaj na forum komuś zlecić.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 3
DCC 2
DCC 1
DCC 10
DCC 13

Podobne wątki