• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Prośba

Piorun 9

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam.

Na początek chciałbym pozdrowić wszystkich forumowiczów. Jesteście ogromną kopalnią wiedzy. Jestem zainteresowany rozpoczęciem przygody z kolejką - mój 5 letni syn jest zakochany w pociągach - tak więc mam dobra wymówkę przed żoną. :D

Czytam posty na temat analogu a DCC i powiem szczerze , że i tak jestem w ogromnej rozterce i nie wiem co wybrać...

Chciałbym budować makietę o wymiarach ok 1,5 na 2,5 - 3 metrów - taka powierzchnię mogę na nią przeznaczyć. Wszystko będę zaczynał od zera i pierwsze podstawowe pytanie to czy zestaw startowy kupować w analogu czy cyfrę...

Prosiłbym o doradzenie - prostym :razz: językiem - jaki zestaw wybrać...

Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie ;)
 

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#2
Witaj na forum.

Jeśli jest kasa to DCC z dźwiękiem. Miałem okazję zobaczyć paru wieloletnich entuzjastów kolejek HO którzy wyssali analog z mlekiem. Gdy jednak zobaczyli DCC z dźwiękiem, przeskoczyli na ten system tak szybko jak tylko pozwalały im finanse.

Moja żona była zawsze obojętna na moje hobby, gdy jednak zobaczyła i usłyszała przynajmniej przez chwilę była zaintrygowana :D

Powodzenia,
Marek
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#3
Witaj Ja osobiscie kupił bym cyfre pod warunkiem ,że miał bym do tego plany na przyszłość. Cyfra przynosi pierwszą radość dopiero wtedy gdy masz więcej niż jedeną loko z dekoderem. Ja mam cyfre od ponad roku a pierwszą radośc przyniosła 4 miesiące temu :D Zestawy cyfrowe nie należą do tani ale ja bym polecił ten zestaw http://www.allegro.pl/item449599629_roc ... dynia.html drogi ale już z góry masz piekny skład
 
OP
OP
P

Piorun 9

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#5
Piękny ten skład ale cena... tak trzeba się na to przygotować a gdzie reszta...

Jednakże jest to inwestycja docelowa na kilka ;-) lat... Od jakiegoś czasu czytam forum i najgorzej jest od czegoś zacząć... potem już tylko przybywa i coś się dzieje ;-)

Muszę szybko podjąc kroki aby w długie jesienno-zimowe wieczory mieć co robić z synkiem :razz:

P.S. czy każde DCC ( zestaw cyfrowy bo różnych firm są bodajże różne oznaczenia) ma funkcję dzwięku?
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#8

LUKASZdiy

Aktywny użytkownik
Reakcje
4 0 0
#9
Piorun 9, DCC jest o tyle lepsze od analoga ile drozsze jezli jest kasa bierz DCC

Podrugie wg mnie zle zaczynasz, ja srodki $ jakie masz przeznaczyl nie na zestaw startowy a wydal bym na dopieszczenei torowiska, przygotowanie podstaw zwrotnic wykonanie elektryki napedów itd

A samego mousa mozesz kupic pozniej
Napoczatek starczy ci jedna lokomotywa i sterownik za 17 zł piko juz pojezdzisz bo przeciez pod DCC makieta bedzie jednym obwodem
Pozniej okreslisz jakie epoki jakie kraje itd
zacznij najpierw od konkretnego torowiska na 1,5 * 3 mm mozna ju troche pokombinowac

Ja planuje zrtobic teraz makiete z trzema szlakami
dwa naokolo rownoległę i jeden gdzies tam wijacy sie na mostach znikajacy cochwila w tunelu itd idt moze cie to zainspiruje.
Powodzenia trzymam kciuki jednak znajac zycie na planach sie skonczy
 
Reakcje
27 0 0
#10
Wystarczy spojrzeć na użytkownika WITKOIM :) Budował budował i się nabudował piękną makietę w analogu do póki nie zobaczył możliwości DCC. I teraz Zburzył i buduje w DCC. Polecam. Również jestem użytkownikiem systemu DCC
 

EVB420 12

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
879 1 0
#13
Ja też popieram DCC, można sterować róznymi fajnymi funkcjami np. światła manewrowe, rozłanczanie wagonów itp. (wszystko zależy od lokomotywy). Fajne są też dekodery funkcyjne np. do sterowania światłami w wagonie.

P.S. Ja oczywiście zamiast DCC polecałbym system Marklin/Motorola, ale to jest moje zdanie. W PL jest ten system bardzo mało popularny, lepiej inwestować chyba w DCC bo a większość modelarzy w PL wybiera system dwuszynowy. No, ale cóż... :grin: Ja wolę to co mam...
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
#14
Ja zaproponował bym najpierw opcję, którą ja przerobiłem, zbudowanie torowiska w systemie analogowym (podłączenie go pod DCC nie jest trudne). Każda nowa lokomotywa ma gniazdo dekodera (można dekodery dokupić w miare posiadanych funduszy). Systemy sterowania też są w sprzedaży.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#15
A ja wolę wersję odwrotną: najpierw ułożyć cokolwiek, aby już jeździło w DCC (i tu zestaw startowy jest niezłym rozwiązaniem), a później bawić się w torowiska, budynki itp...
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
5.080 140 0
#16
DarekW napisał(a):
zbudowanie torowiska w systemie analogowym
Z odcinkami izolowanymi czy bez?
Torowisko ułożone w kółko może łatwo przerobić na DCC, ale jak się człek napracuje z mnóstwem odcinków izolowanych, to potem po prostu szkoda włożonej w to pracy. I poświęconego czasu.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#17
... szczególnie, że odcinki izolowane w DCC (dla komputera) układa się trochę wg innych zasad... w sumie niektóre odcinki izolowane w analogu można później wykorzystać w DCC, ale nie wszystkie...
 
OP
OP
P

Piorun 9

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#18
No i drodzy forumowicze dlatego postanowiłem założyć odrębny temat ;-)

Ilu fascynatów kolejki tyle zdań i poglądów :D Korzystałem z funkcji "szukaj" jednakże ni jak nie mogłem doczytać się co jest lepsze :razz: Myślę jednak, że zdecyduje się na zestaw startowy DCC pamiętajmy, że to ma być atrakcja dla mojego synka i spędzony z nim czas przy zabawie i budowaniu makiety. Chciałbym po prostu zrobić plan torowiska przygotować stół, do zestawu startowego dokupić torowisko i od tego zacząć. W pierwszym miesiącu zmieścić się w budżecie ok 1000 zł ( co jest trudne ) :razz: a potem systematycznie rozbudowywać makietkę spędzając czas z synkiem który już może jeździć sobie kolejką...

Dziękuję wszystkim za pomoc i liczę na wasze wsparcie bo pytania z mojej strony i prośba o pomoc dopiero się zaczną ;)

P.S. LUKASZdiy mam nadzieję , że na planach się nie skończy co prawda mam jeszcze kilka hobby - ukochany motorek i nurkowanie - ale tu wracamy do dzieciństwa i zabawa z ukochanym dzieckiem w - jak już opisałem wcześniej - długie jesienno zimowe wieczory. Myślę , że dam radę a duży wpływ na to będzie miała Twoja ;) jak i pozostałych koleżanek i kolegów z forum z ogromnym doświadczeniem na co zresztą licze :grin:
 
OP
OP
P

Piorun 9

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#20
Forumowicze ogladam właśnie układy torów i prosiłbym Was o pomoc. Przestrzeń jaką dysponuję na chwilę obecną to 314 cm na 150 z lewej strony i 141 z prawej przez stojąca szafke nie może być pełny prostokąt :razz: Odnośnie kolejki wybór padnie najprawdopodobniej na zestaw startowy DCC ROCO n.k. 41258 - pociąg Roland DB z IV epoki.
chciałbym aby tabor i tematyka makiety była z IV i V epoki. Prosiłbym Was o pomoc w rozplanowaniu torowiska na takiej przestrzeni. Wiem , że planów jest mnóstwo ale nie wszystkie posiadają wymiary jak też nie potrafię na ich podstawie wyliczyć ile i jakich torów potrzebuje.
Z góry dziękuję za okazaną wyrozumiałość i pomoc. ;)
 

Podobne wątki