• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kabelkologia.

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#1
Ponieważ w elektryce jestem cienias :oops: do czego przyznaję się bez bicia. Mam kilka pytań. Już wkrótce będę lutował kable 0.75 mm² do szyn. Czy przekrój nie jest zbyt cienki?
Oczywiście całe zasilanie będzie prowadzone kablem 1.5 mm²
Pytanie drugie. Kabel powinien mieć przekrój walca, czy można zrobić ''miotełkę''
 

Załączniki

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#2
Główne zasilanie 1,5mm2 możesz wykonać sztywnymi przewodami. Estetyczniej i przejrzyściej wyglądają połączenia przy dużej ilości przewodów.Nie ma wtedy plątaniny w wiązce ponieważ przewody ułożone są sztywno obok siebie.

-Przewód linka 0,75mm2 obierasz izolację na końcu przewodu.
-Okręcasz w palcach druciki.Cynujesz końcówkę
-Przewód 1,5mm2 wycinasz izolację na potrzebnym kawałku
-Rozprowadzasz na nim cynę.
-Lutujesz razem przewody.
-Ewentualnie możesz je przed zlutowaniem okręcić pojedynczym drucikiem z takiego przewodu.
- po zlutowaniu izolujesz miejsce lutowania taśmą izolacyjną lub (co bardziej polecam) rurką termokurczliwą (docinasz odpowiednie kawałki,nasuwasz i podgrzewasz zapalniczką)
 

Załączniki

OP
OP
Zbyszek

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
#3
OK, dzięki, ale np. norma Fremo PL podaje, że ''do szyn trzeba napięcie doprowadzić przewodami 1,5 mm²'' Na małą makietkę chyba takich grubych kabli nie muszę dawać. W końcu na odcinku 10 cm kabel zasil.- szyna radykalnych spadków nie będzie?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#4
Spokojnie, małe niedopisanie :razz:
Główna magistrala powinna być z 1,5 mm², do szyn odczepy możesz śmiało prowadzić przewodem mniejszym, np. 0,75 mm².
 

cyruss

Znany użytkownik
Donator forum
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
316 1 0
#5
Półtorówka w magistrali jest potrzebna choćby po to, żeby w razie zwarcia wytrzymała bez oblezienia izolacji z przewodu. Bo przez nią wtedy popłynie tyle ile fabryka dała boosterowi. Poza tym na imprezie przez ten akurat moduł może być zasilany większy kawałek szlaku, volt spadku na tym module, dwa na następnym...
A podłączenie do szyn może być i linką 0,5 mm², byle na module było ich kilka a nie tylko jedno. Cieńszą linkę i łatwiej przylutować do szyny i mniejsze ryzyko że odpadnie po paru poruszeniach przy klejeniu / mocowaniu torów do modułu czy innych operacjach.
Według zasad sztuki lutowania powinno być tak:
- pocynować grubszy przewód
- okręcić na nim koniec cieńszego (nie musi być cynowany czy skręcony)
- przyłożyć lutownicę do złącza i kiedy stare spoiwo się stopi przyłożyć jego nowy kawałek aby zalać złącze.
Przy takiej kolejności zwykle wystarcza kalafonia zawarta w spoiwie.
Lutowanie "na styk" jak na wcześniejszej fotce lubi czasem odpaść, szczególnie gdy jest niedogrzane czy utlenione (mało kalafonii). Spoiwo powinno być tylko elementem łączącym elektrycznie, nie mechanicznie.
 

Marecki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
cyruss napisał(a):
A podłączenie do szyn może być i linką 0,5 mm², byle na module było ich kilka a nie tylko jedno.
Każdy oddzielny tor (flex) łączymy z zasilaniem w dwóch miejscach,
a jak łączyć zwrotnice ?
Czy do każdej zwrotnicy zasilanie też lutować w dwóch miejscach ?
 

Marecki

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Dzięki za odpowiedź, ale nie o to chodziło .(ten schemat znam)
Moje zwrotnice nie mają metalowych krzyżownic .

http://www.marecki.user.icpnet.pl/modela/H0/IMG_1236.jpg


Bez względu na to gdzie podłączę prąd zasilana jest cała zwrotnica :

http://www.marecki.user.icpnet.pl/modela/H0/IMG_1236e.jpg


Jeżeli dla bezpieczeństwa połączeń flexy łączymy tak jak na rysunku poniżej (rysunek na dole)

http://www.marecki.user.icpnet.pl/modela/H0/flex_02.jpg


to czy zwrotnice też łączyć w dwóch miejscach (rysunek na dole) ?

http://www.marecki.user.icpnet.pl/modela/H0/zwrotnica_01.jpg


Dla bezpieczeństwa połączeń wybrałbym wariant drugi (podwójnego połączenia),
ale jestem ciekaw jak to robią inni bardziej doświadczeni koledzy .
 

WITKOIM

Znany użytkownik
Reakcje
27 0 0
#9
Coś mi tak lata po głowie, że te zwrotnice pod spodem mają "blaszki" do których się lutuje kable, ale teraz nie jestem na 100% pewny. W domu moge sprawdzić. Odwróć zwrotnicę, tam powinno być wyprowadzenia pod szyny.

Ja osobiście nie bawiłem się w polaryzację zwrotnic u siebie na torciku. Mam dwa miejsca podłączenia dcc i lokomotywy przejeżdżają przez zwrotnice bez najmniejszego kłopotu.
Też mam te rozjazdy co Marecki. Jak dziś będę miał chwilę wieczorkiem to wrzuce foty spodu rozjazdów, chyba,że Marecki masz teraz chwilę wrzucić spód rozjazdów :?:

Zbyszek, dziś wysyłam do Ciebie paczkę to tam na Conradach jest pokazana polaryzacja co i jak, ale jak narysowałeś to chyba jest ok.
 

xendx

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Zbyszek napisał(a):
Tak jest dobrze?
Jak tylko masz odizolowaną krzyżownicę tak jak to narysowałeś na obrazku to będzie dobrze. Nie wiem czy masz tam połączenie skrajnych szyn z iglicami czy napięcie do iglic dochodzi dopiero po zetknięciu się jej z szyną. Dlatego dla poprawienia przewodności dolutowane są dwa druciki łączące zewnętrzne szyny z iglicami. Niektóre rozjazdy mają pod krzyżownicą wykonane połączenie na krzyż. (rys. poniżej)
Marecki napisał(a):
Bez względu na to gdzie podłączę prąd zasilana jest cała zwrotnica
Masz wykonane połączenie na krzyż pod plastikową krzyżownicą. Nie musisz więc jej polaryzować. Kabelki od polaryzacji możesz wykorzystać np to sygnalizacji położenia rozjazdu.
Nie wiem jak mają te 30 stopniowe rozjazdy ROCO. Te co ja mam, posiadają punkty lutownicze
 

Załączniki

Arti55

Znany użytkownik
FREMO Polska
MSMK
Reakcje
124 0 0
#12
Główne zasilanie 1,5mm2 możesz wykonać sztywnymi przewodami. Estetyczniej i przejrzyściej wyglądają połączenia przy dużej ilości przewodów.Nie ma wtedy plątaniny w wiązce ponieważ przewody ułożone są sztywno obok siebie.

-Przewód linka 0,75mm2 obierasz izolację na końcu przewodu.
-Okręcasz w palcach druciki.Cynujesz końcówkę
-Przewód 1,5mm2 wycinasz izolację na potrzebnym kawałku
-Rozprowadzasz na nim cynę.
-Lutujesz razem przewody.
-Ewentualnie możesz je przed zlutowaniem okręcić pojedynczym drucikiem z takiego przewodu.
- po zlutowaniu izolujesz miejsce lutowania taśmą izolacyjną lub (co bardziej polecam) rurką termokurczliwą (docinasz odpowiednie kawałki,nasuwasz i podgrzewasz zapalniczką)
A nie lepiej w takim przypadku uzyc kostki elektrycznej.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Elektryka 3

Podobne wątki